https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim jako Auschwitz miał stać się modelowym miastem dla osadników z Niemiec i "bastionem niemczyzny" na Wschodzie. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Makieta przedstawiająca część przebudowanego Auschwitz w modelowe miasto dla osadników z Niemiec
Makieta przedstawiająca część przebudowanego Auschwitz w modelowe miasto dla osadników z Niemiec Archiwum Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Oświęcim zajęty przez Niemców na początku wojny pod koniec października 1939 roku został formalnie włączony do III Rzeszy z niemiecką nazwą Auschwitz. Niemcy zaczęli realizować związane z nim własne plany. Miał stać się "bastionem niemczyzny na Wschodzie". Docelowo w mieście okolicy miało zamieszkać 80 tys. niemieckich osadników niemieckich.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Przesądzone losy mieszkańców Oświęcimia

Powszechnie Auschwitz kojarzy się z niemieckim obozem koncentracyjnym i zagłady jako miejscem największego w dziejach ludzkości ludobójstwa.

Niemcy planowali zbudować zupełnie nowe dzielnice, jak i burzyć całe kwartały domów, jeśli według były zbyt „polskie” lub „żydowskie”
Niemcy planowali zbudować zupełnie nowe dzielnice, jak i burzyć całe kwartały domów, jeśli według były zbyt „polskie” lub „żydowskie” Archiwum Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Mniej znane są plany Niemców przebudowy przedwojennego Oświęcimia, który już jako Auschwitz miał stać się modelowym miastem osadnictwa niemieckiego na Wschodzie.

Po obu stronach Starego Miasta powstać miały dwie niemieckie dzielnice mieszkaniowe – Auschwitz Ost i West, skupionymi wokół centrów administracyjnych
Po obu stronach Starego Miasta powstać miały dwie niemieckie dzielnice mieszkaniowe – Auschwitz Ost i West, skupionymi wokół centrów administracyjnych z gmachami NSDAP, Hitlerjugend, Deutsche Arbeitsfront Archiwum Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Historyk dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum Auschwitz, w internetowym opracowaniu „Mieszkańcy Oświęcimia w okresie okupacji” przygotowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, podkreśla, że z chwilą podjęcia decyzji o anektowaniu miasta do Rzeszy los mieszkańców był przesądzony.

W planach okupant chciał wybudować 1600 mieszkań ludowych i domków jednorodzinnych, tak w rejonie obecnej ul. Chopina
W planach okupant chciał wybudować 1600 mieszkań ludowych i domków jednorodzinnych, tak w rejonie obecnej ul. Chopina Archiwum Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Niemiecki burmistrz Auschwitz Heinrich Gutsche zatrudnił architekta Hansa Stosberga z zadaniem przygotowania projektu całkowitej przebudowy prawobrzeżnej części miasta.

Cała architektura miała być utrzymana w duchu niemieckim
Cała architektura miała być utrzymana w duchu niemieckim Archiwum Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Jednocześnie w 1940 roku miasto znalazło się w kręgu zainteresowań dowództwa SS, niemieckich urzędników i koncernu IG Farben. Komendant KL Auschwitz Rudolf Höss zaczął realizować plan eksploatacji rolniczej kontrolowanego przez SS obszaru 50 km kw. między Wisłą a Sołą z wykorzystaniem niewolniczej pracy więźniów. Mieszkańców znajdujących się tam wiosek wysiedlono, a ich domy wyburzono.

Auschwitz jako modelowe miasto dla 80 tys. kolonistów niemieckich

Niemcy podjęli intensywne prace planistyczne dotyczące prawego brzegu miasta. Miały doprowadzić do powstania wzorca niemieckiego osadnictwa na Wschodzie – Musterstadt Auschwitz.

Przebieg wojny zweryfikował plany okupanta, który zrealizował jedynie część wyburzeń w rejonie Rynku i ul. Głębokiej (obecnie ul. Górnickiego)
Przebieg wojny zweryfikował plany okupanta, który zrealizował jedynie część wyburzeń w rejonie Rynku i ul. Głębokiej (obecnie ul. Górnickiego) Archiwum Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

- Oświęcim miał stać w przyszłości „modelem osadnictwa na Wschodzie” i „bastionem niemczyzny”. Rzecz jasna po usunięciu wszystkich jego polskich i żydowskich mieszkańców. Wedle ówczesnych niemieckich planów wysiedlenia te miały zakończyć się do wiosny 1942 roku – zaznacza w swojej pracy dr Piotr Setkiewicz.

Za wart zachowania z istniejącej zabudowy Niemcy uznali jedynie zamek
Za wart zachowania z istniejącej zabudowy Niemcy uznali jedynie zamek Archiwum Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Stosberg miał prawdopodobnie całkowicie wolną rękę. Mógł planować zupełnie nowe dzielnice, jak i burzyć całe kwartały domów, jeśli zdecydował, że są one w duchu zbyt „polskie” lub „żydowskie”.

- W swoich planach przewidywał wybudowanie 1600 mieszkań ludowych i domków jednorodzinnych. Miasto miało tonąć w zieleni. Przewidział budowę 12 szkół, 6 przedszkoli, 20 placów zabaw, kilku obiektów sportowych. Za wart zachowania uznał jedynie zamek - wylicza historyk.

Krótko po rozpoczęciu okupacji Niemcy zaczęli przygotowywać plany przekształcenia Auschwitz w modelowe miasto na Wschodzie
Krótko po rozpoczęciu okupacji Niemcy zaczęli przygotowywać plany przekształcenia Auschwitz w modelowe miasto na Wschodzie Archiwum Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Pozostałe budynki miały zostać zburzone lub przekształcone z nadaniem im niemieckiego stylu architektury. Po obu stronach Starego Miasta powstać miały dwie niemieckie dzielnice mieszkaniowe – Auschwitz Ost i West, skupionymi wokół centrów administracyjnych z gmachami NSDAP, Hitlerjugend, Deutsche Arbeitsfront, itd. Całość miała nawiązywać do koncepcji miast ogrodów.

W planach okupant chciał wybudować 1600 mieszkań ludowych i domków jednorodzinnych, tak w rejonie obecnej ul. Chopina
W planach okupant chciał wybudować 1600 mieszkań ludowych i domków jednorodzinnych, tak w rejonie obecnej ul. Chopina Archiwum Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Niemcy planowali, że w mieście i całej aglomeracji, czyli otaczających miejscowościach miałoby docelowo zamieszkać około 80 tys. niemieckich kolonistów.

Przebieg działań wojennych zaczął weryfikować te plany. M.in. wprowadzono ścisłą reglamentację materiałów budowlanych. Burmistrz Gutsche nie miał co liczyć, aby w tym czasie uzyskać wsparcie finansowe.

Plany IG Farben

Nadzieje niemieckiego burmistrza odżyły, gdy w Auschwitz swoje plany zaczął realizować koncern IG Farben. Okazało się jednak, że firma jest zainteresowana wzniesieniem domów mieszkalnych pracowników, ale postanowiła zrobić to sama.

Swoje plany budowy dla pracowników realizował koncern  IG Farben
Swoje plany budowy dla pracowników realizował koncern IG Farben Archiwum Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

W praktyce Stosbergowi udało się zrealizować tylko część wyburzeń domów w rejonie Rynku i ul. Głębokiej (dzisiejsza ul. Górnickiego).

Do wiosny 1944 r. koncernowi na terenie dzisiejszego os. Chemików udało się ukończyć prawie połowę zaplanowanych domów i zasiedlić je rodzinami niemieckimi.

Całość projektu miała nawiązywać do niemieckiej koncepcji miast ogrodów
Całość projektu miała nawiązywać do niemieckiej koncepcji miast ogrodów Archiwum Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Pasjonat historii z Oświęcimia Łukasz Szymański wskazuje na szereg śladów, nie tylko architektury domów, ale też ich wykończenia i wyposażenia, które można napotkać jeszcze dzisiaj w budynkach na tym osiedlu.

Nie zmienia to faktu, że wojna i niemiecka okupacja odcisnęła na mieście wielkie piętno. Historyk PMAB mówi o dokonaniu przez okupanta swoistego eksperymentu populacyjnego. Do 1945 roku ludność miasta uległa trzykrotnej niemal wymianie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska