https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koszerne jedzenie w Oświęcimiu. Po raz pierwszy od II wojny światowej. Nawiązanie do długiej historii społeczności żydowskiej w mieście

Bogusław Kwiecień
W ofercie kawiarni Cafe Bergson w Oświęcimiu wkrótce znajdą się produkty koszerne
W ofercie kawiarni Cafe Bergson w Oświęcimiu wkrótce znajdą się produkty koszerne Cafe Bergson Facebook
Kawiarnia Cafe Bergson przy Centrum Żydowskim w Oświęcimiu wkrótce poszerzy swoją ofertę o produkty koszerne dla turystów.

Nowa oferta Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu

Plany Centrum Żydowskiego potwierdza dyrektor placówki Tomasz Kuncewicz.

Chcemy w ofercie umieścić gotowe produkty koszerne z myślą o przybywających do Oświęcimia turystach przestrzegających reguł koszerności. Jest ich coraz więcej, a do tej pory nie mieli tutaj okazji, aby zakupić taki certyfikowany posiłek - mówi Tomasz Kuncewicz.

Prawdopodobnie taka nowość w menu Cafe Bergson pojawi się pod koniec kwietnia, a być może już przy okazji tegorocznego Marszu Żywych w Oświęcimiu, który w tym roku odbędzie się 24 kwietnia.

W tej corocznej pielgrzymce biorą udział tysiące, głównie młodych Żydów z różnych stron świata.

Nawiązanie do historii społeczności żydowskiej w Oświęcimiu

Dyrektor Kuncewicz zwraca uwagę, że będzie to pierwsza oferta z produktami koszernymi w Oświęcimiu od czasów II wojny światowej.

Kiedyś mieliśmy w Cafe Bergson pierniki toruńskie posiadające certyfikat koszerności, ale tym razem po raz pierwszy ta oferta będzie znacznie szersza - zaznacza Tomasz Kuncewicz.

Możliwość spożycia posiłku zgodnego z zasadami koszerności ma dla wielu odwiedzających ważne i symboliczne znaczenie w związku z liczącą kilka wieków historii obecnością społeczności żydowskiej w Oświęcimiu. Przed wybuchem wojny i niemiecką okupacją stanowiła połowę mieszkańców miasta.

W marcu i kwietniu 1941 r. Niemcy wysiedlili przymusowo z miasta oświęcimskich Żydów do Będzina, Sosnowca i Chrzanowa, a także Generalnego Gubernatorstwa.

Następnie Żydzi trafili do niemieckich obozów, w tym KL Auschwitz-Birkenau. Ogromna większość nie przeżyła Holokaustu. Garstka zdecydowała się na powrót do Oświęcimia po wojnie. Na krótko jednak, by znów opuścić miasto.

Dom ostatniego żydowskiego oświęcimianina

Cafe Bergson znajduje się w wyjątkowym miejscu, czyli odrestaurowanym domu ostatniego żydowskiego oświęcimianina Szymona Klugera (1925-2000).

Po jego śmierci w 2000 roku, budynek został przekształcony w kawiarnię, która pełni funkcję miejsca edukacji o wielokulturowej przeszłości miasta.

W Café Bergson organizowane są wystawy, warsztaty oraz kameralne koncerty, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska