https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości w Oświęcimiu w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Hołd dla ofiar walk, obozów i łagrów

Bogusław Kwiecień
Opracowanie:
W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie na placu Kościuszki uczczono pamięć ofiar walk, obozów i łagrów
W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie na placu Kościuszki uczczono pamięć ofiar walk, obozów i łagrów Urząd Miasta w Oświęcimiu
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Kościuszki w Oświęcimiu odbyła się główna część miejskich obchodów 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie.

Narodowy Dzień Zwycięstwa w Oświęcimiu

W przypadającym także 8 maja Narodowym Dniu Zwycięstwa w Oświęcimiu upamiętniono bohaterstwo żołnierzy walczących w obronie ojczyzny i na wszystkich frontach II wojny światowej.

Oddano hołd tym, którzy zginęli w walce, których zamordowano w niemieckich hitlerowskich obozach zagłady i sowieckich łagrach. Ceremonię rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu Polski.

W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej przedstawiciele mieszkańców, w tym władze miasta, powiatu, gminy, weterani i kombatanci, delegacje wojska, instytucji miejskich, młodzież z oświęcimskich szkół złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Tę część uroczystości zakończył utwór „Cisza”.

Hołd polskim żołnierzom na cmentarzu w Oświęcimiu

Druga część obchodów odbyła się na cmentarzu parafialnym przy pomnikach Żołnierzy Polskich poległych w dwóch wojnach światowych i Żołnierzy Polskich poległych w obronie Oświęcimia w 1939 roku.

Najbardziej tragiczna wojna w historii świata

II wojna światowa rozpoczęta od agresji Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku trwała do 2 września 1945 roku. Walki toczyły się głównie w Europie, Azji oraz Afryce i na oceanach.

Oficjalny koniec wojny w Europie nastąpił po wejściu w życie aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, 8 maja 1945 roku o 22.30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o godzinie 23.01. W Azji działania wojenne trwały do 2 września 1945 roku do kapitulacji Japonii.

Oprócz państw Europy, ich kolonii i państw Azji brały w niej udział także państwa obu Ameryk.

Jak szacują historycy, liczba ofiar śmiertelnych waha się od 50 do ponad 80 milionów istnień, w tym ofiar militarnych od 21 do 25 milionów.

Ogromna część to ofiary ludobójstw, przede wszystkim Holokaustu, a także głodu i chorób.

Z szacunków Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że liczba polskich ofiar II wojny światowej wynosi pomiędzy 5,6 a 5,8 miliona.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Cezary Tomczyk o drugim mieszkaniu Nawrockiego

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska