Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Centrum przyjmuje ponad 1000 pacjentów rocznie z powiatów oświęcimskiego i wadowickiego
Centrum kardiologii przy szpitalu w Oświęcimiu działa od ponad 12 lat. Świadczone tutaj usługi kardiologiczne są dostępne dla pacjentów bezpłatnie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecnie leczonych jest rocznie przeszło 1000 osób z powiatów oświęcimskiego i wadowickiego, ale potrzeby rosną. Jedna kondygnacja w szpitalnym pawilonie o powierzchni ok. 600 m kw. to już za mało, aby objąć świadczeniami wszystkich potrzebujących pomocy pacjentów. Stąd decyzja o rozbudowie.
- Brakowało również kompleksowej opieki kardiologicznej, czyli zapewnienia rehabilitacji po przebytym zawale serca. Dlatego w jednym z elementów planowanego budynku jest poradnia z rehabilitacją kardiologiczną. Chodzi o to, by każdy po zawale serca przeszedł kompleksową opiekę przez minimum rok – mówił prof. Dariusz Dudek, twórca sieci placówek kardiologii interwencyjnej – GVM Carint Holding podczas podpisania w marcu br. przez szpital i spółkę umowy o dzierżawie gruntu.
Przy szpitalu w Oświęcimiu stanie nowy obiekt
Nowy obiekt, którego budowa rozpoczęła się kilka dni temu od symbolicznego wbicia łopat, będzie miał dwa piętra o łącznej powierzchni 730 m kw. i zostanie połączony z obecnym oddziałem kardiologii.
Na parterze budowanego pawilonu znajdą się między innymi: nowa izba przyjęć oraz oddział dzienny rehabilitacji kardiologicznej. Z kolei piętro zostanie przeznaczone na hybrydową salę operacyjną oraz nowy oddział intensywnego nadzoru kardiologicznego. Rozbudowany zostanie również parking przy placówce. Inwestycja ma zostać ukończona w trzecim kwartale 2023 r.
- Rozbudowa centrum kardiologii inwazyjnej, elektroterapii i angiologii jeszcze bardziej podniesienie poziom świadczonych usług w tym zakresie - powiedział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński przy okazji rozpoczęcie inwestycji.
Jak zaznaczają w oświęcimskim starostwie w związku z rozbudową centrum szpital ani powiat nie będzie ponosił żadnych kosztów. Przedsięwzięcie będzie finansowane przez spółkę. Dyrektor szpitala Edward Piechulek zaznacza również, że szpital uwzględnił w umowie szereg zabezpieczeń w stosunku do prywatnego partnera. Jak dodaje, po tej inwestycji spodziewa się szereg korzyści z tytułu dzierżawy, a także zwiększenia liczby usług medycznych realizowanych na rzecz Carintu. Wspomniana umowa dzierżawy została podpisana na 23 lata.
Od momentu powstania centrum kardiologii inwazyjnej, elektroterapii i angiologii w Oświęcimiu hospitalizowano w nim ponad 10 tys. pacjentów. Wcześniej nie było tu leczenia zawałów serca w postaci interwencyjnej, a jedynie leczenie farmakologiczne, z bardzo dużą śmiertelnością. Całodobowe zabezpieczenie dyżurowe dla pilnych przypadków kardiologicznych, w tym zawałów serca, skrócenie czasu dojazdu przez bliższą lokalizację, co w tych przypadkach odgrywa kluczową rolę oraz świadczenia na najwyższym poziomie sprawiły, że udało się uratować życie wielu osób. Centrum zapewnia świadczenia kardiologii zabiegowej, m.in. w zakresie elektroterapii, tj. wszczepienia stymulatorów serca, kardiowerterów, ablacje zaburzeń rytmu serca oraz leczenia wad strukturalnych serca.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Rynek w Kętach zmieniał oblicza. Zawsze był najważniejszym placem miasta. Zdjęcia
- 65 lat temu na ulice Oświęcimia wyjechały pierwsze autobusy MZK
- Droga za miliard złotych. Ruszyła budowa S1 między węzłem Oświęcim a Dankowicami
- Karp pod różnymi postaciami był królem tej imprezy!
- Uroczystości w Bulowicach z okazji 200-lecia kościoła św. Wojciecha
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
