Oświęcim. W poniedziałek 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Cały świat będzie patrzył [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polskapresse
Ponad dwustu ocalonych z Holokaustu i byłych więźniów Auschwitz-Birkenau oraz 54 delegacje z całego świata weźmie udział w poniedziałek, 27 stycznia, w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady. Będą to największe rocznicowe uroczystości w historii tego miejsca.

Najważniejsi byli więźniowie

W Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau podkreślają, że najważniejszymi gośćmi obchodów będą byli więźniowie i ocaleni z Holokaustu. Przyjadą z Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich.

Obecność na uroczystościach potwierdzili prezydenci m.in. Polski, Austrii, Niemiec, Finlandii, Izraela, Litwy, Łotwy, Malty, Cypru, Słowenii, Szwajcarii; premierzy: Czech, Francji, Grecji, Węgier, król Hiszpanii oraz kilkadziesiąt innych delegacji państwowych, kościołów i wyznań, instytucji międzynarodowych, organizacji społecznych. Wśród gości będzie także m.in. Ronald Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów i Fundacji Pamięci Auschwitz-Birkenau z Nowego Jorku, która wsparła przyjazd ocalonych zza oceanu na rocznicę. Co ciekawe, Lauder nie pojechał kilka dni temu V Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie.

Przywódca Światowej Ligi Muzułmańskiej odwiedził Miejsce Pam...

– Ta rocznica, ta pamięć, ten symbol, jakim jest wyzwolenie Auschwitz, ukazują jeden z najważniejszych fundamentów europejskich i światowych powojennych czasów. Dlatego nie dziwi mnie, że tak wielu decydentów doskonale rozumie, że trudno być w tym akurat dniu gdziekolwiek indziej – powiedział Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Główna część uroczystości, których gospodarzem będzie prezydent Andrzej Duda, odbędzie się w wielkim, ogrzewanym namiocie, który stanął nad Bramą Śmierci w Brzezince. Cały teren wokół namiotu jest już ogrodzony i pilnowany przez ochroną oraz policję.

Namiot może pomieścić kilkaset osób. Tutaj głos zabiorą jedni z ostatnich świadków historii i przedstawiciele delegacji państwowych. Następnie przedstawiciele poszczególnych delegacji przejdą pod Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu, gdzie zapalą znicze.

W Miejscu Pamięci Auschwitz w ostatnich dniach w związku 75. rocznicą wyzwolenia była już kilka dni temu przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, a w czwartek sekretarz generalny Światowej Ligi Muzułmańskiej dr Mohammad bin Abdul Karim Al-Issa.

- To do tej pory najwyższa rangą wizyta świata muzułmańskiego w historii Muzeum - zaznaczył Bartosz Bartyzel, rzecznik placówki. Towarzyszyli mu przedstawiciele American Jewish Committee z jego dyrektorem Davidem Harrisem.

Będą duże utrudnienia

- Rzeczywiście nie przypominam sobie tak wielkich obchodów rocznicy wyzwolenia. Przygotowania trwają już od dłuższego czasu

- mówi Andrzej Ryszka, sołtys Brzezinki.

Jak dodaje, w tym roku w związku z oddaniem nowej drogi, która odsunęła ruch od Bramy Śmierci, organizacja uroczystości nie jest już tak uciążliwa dla mieszkańców wsi jak w poprzednich latach.

W związku z obchodami i przyjazdem tak wielu gości i oficjeli na terenie powiatu oświęcimskiego wprowadzono stopnie alarmowe dla służb. Już od kilku dni na ulicach Oświęcimia i Brzezinki widać więcej policyjnych patroli. Kierowcy muszą liczyć się 27 stycznia z dużymi utrudnieniami w ruchu na terenie Oświęcimia i Brzezinki.

- W tym dniu kierowcom proponujemy wybranie tras alternatywnych, z pominięciem Oświęcimia i Brzezinki. Natomiast kierowców, którzy będą musieli tędy jechać prosimy o wyrozumiałość i stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy biorących udział w zabezpieczeniu

- podkreśliła Małgorzata Jurecka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Znalazł makabryczny dowód zbrodni i ludobójstwa w niemieckim...

Część ulic zostanie całkowicie wyłączona dla ruchu samochodowego, także komunikacji miejskiej. Pasażerowie powinni wcześniej sprawdzić sobie, gdzie zostaną przeniesione przystanki. Zakaz ten obejmuje pięć ulic w Brzezince: Ofiar Faszyzmu, Męczeństwa Narodów oraz w części Bocznej, Czernichowskiej i Kombatantów.

Na części będzie obowiązywał także zakaz poruszania się pieszych. Zamknięta będzie także część parkingów, m.in. także w centrum Oświęcimia - na ulicach Bulwary i Zamkowej od godz. 20 w dniu 26 stycznia do 27 stycznia do 20. Wprowadzone zostaną dodatkowe zakazy postoju i parkowania. Kierowcy powinni więc dobrze zwracać uwagę na znaki, jeśli nie chcą, by ich samochód został odholowany.

Ponadto 27 stycznia na terenie miasta Oświęcim i Brzezinki będzie zakazany ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton oraz przewóz towarów niebezpiecznych i ruch pojazdów nienormatywnych. Ograniczenia będą obowiązywać od północy do godz. 24. Osoby naruszające te zakazy muszą liczyć się z karami grzywny w razie zatrzymania przez policję.

"Nie" dla Rybaka

Przyjazd do Muzeum Auschwitz zapowiadał także znany z antysemickich poglądów i wystąpień Piotr Rybak wraz z grupą kilkudziesięciu zwolenników. Dyrekcja Muzeum Auschwitz odmówiła zgody na tę wizytę.

Przed rokiem jego przyjazd do Oświęcimia i Muzeum Auschwitz zakończył się skandalem. Rybak usłyszał zarzuty szerzenia nienawiści na tle różnic narodowościowych. CZYTAJ WIĘCEJ

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kolejna dobra książka na ten temat - livro.pl/bibliotekarka-z-auschwitz-iturbe-antonio-sku1237082234.html Tzn. nie wiem, czy lepsza niż pozostałe o tej tematyce, ale na pewno pozycja z ciekawymi, odkrywczymi informacjami. Na mnie zrobiła mega pozytywne wrażenie.

G
Gość
27 stycznia, 08:05, Olo:

Wyzwolenie. A jak tam współczesne obozy koncentracyjne w Chinach i Korei? Biznes nie pozwoli ruszać tematu?

pan strasznie współczuje ofiarom hitleryzmu , czuć w pana wypowiedzi , takiej ze swada , duże wzruszenie i rozpacz , prawda

G
Gość
26 stycznia, 20:19, Szyfrant:

Był 20 sierpnia 1944 r. W okupowanym przez Niemców Oświęcimiu zawyły syreny ogłaszające alarm przeciwlotniczy. Nad miasto od południa nadlatywały amerykańskie bombowce B-17 i B-24. Ich celem była głównie niemiecka fabryka IG Farben. To był pierwszy z czterech dużych nalotów, jakie Oświęcim przeżył, zanim doczekał się wyzwolenia. Dnia 18 grudnia 1944 r. o godz. 12:45 pod przełęczą Pańska Przechybka rozbił się ciężki amerykański bombowiec typu B-24 J Liberator. Maszyna o numerze 42-51714 i imieniu własnym „California Rocket” należała do 757 Dywizjonu, 459 Grupy Bombowej, 304 Skrzydła, 15 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych, operującej wówczas z terenu Włoch. Wyzwolenie kraju z rąk nazistów i nie dopuszczenie komunistów do władzy miało mieć miejsce w Oswiecimiu ale się nie udało

już tu opowieści nowe pod wystawę sprzętu wojskowego , tam się ustawiacie , za Oświęcimiem w stronę Brzeszcz , najważniejsze numery silnika

N
Niemcyzłodziejeimordercy

Nie bądzcie obojętni .Nie pasozytujcie na ofiarach.

"Gdzie byłeś Izraelu? Kto finansował Hitlera?

" Gdzie byłeś Izraelu, gdy Polacy ratowali żydowskie dzieci? Kto finansował Firrera? W czyich rękach był przemysł farmaceutyczny, który uśmiercał braci Żydów w obozach koncentracyjnych? Kto kooperował gospodarczo z III Rzeszą? Proszę nam podać z imienia i nazwiska tych ludzi oraz ich narodowość? A kto był właścicielem banków udzielających gigantycznych kredytów na budowę krematoriów w Auschwitz-Birkenau?"

Mam prawo to pisać bo mój dziadek był katowany w Auschwitz a jego kuzyna rozszapały owczarki ss-mańskie jak uciekali.A kanalie które to finansowały też zydobolszewia paliwo stal dla hitlera itd.Niech zamilczą i odczepią się od Polaków.Największy mord to mord na Rosjanach 80 milionów ofiar aparatu zydobolszewi i naszego oprawcy .

G
Gość

Tylko żeby ich jakieś pancerne seicento nie zaatakowało.

O
Olo

Wyzwolenie. A jak tam współczesne obozy koncentracyjne w Chinach i Korei? Biznes nie pozwoli ruszać tematu?

S
Szyfrant

Był 20 sierpnia 1944 r. W okupowanym przez Niemców Oświęcimiu zawyły syreny ogłaszające alarm przeciwlotniczy. Nad miasto od południa nadlatywały amerykańskie bombowce B-17 i B-24. Ich celem była głównie niemiecka fabryka IG Farben. To był pierwszy z czterech dużych nalotów, jakie Oświęcim przeżył, zanim doczekał się wyzwolenia. Dnia 18 grudnia 1944 r. o godz. 12:45 pod przełęczą Pańska Przechybka rozbił się ciężki amerykański bombowiec typu B-24 J Liberator. Maszyna o numerze 42-51714 i imieniu własnym „California Rocket” należała do 757 Dywizjonu, 459 Grupy Bombowej, 304 Skrzydła, 15 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych, operującej wówczas z terenu Włoch. Wyzwolenie kraju z rąk nazistów i nie dopuszczenie komunistów do władzy miało mieć miejsce w Oswiecimiu ale się nie udało

t
tatus505@wp.pl

Auschwitz .

Czerwienią biła oświęcimska ziemia

i czarnym dymem gdy płonął ludzki ród

codzienna śmierć była ich siostrą

strzały w tył głowy męczarnie i głód

płonęły hitlerowskie krematoria i całopalne stosy

tak się kończyło ludzkie życie i wspólne narodu losy.

Komory gazowe kończyły ich życie

codziennie cyklon robił swoje

do komór gazowych szły ludzkie tłumy

z rozpaczą w oczach zgarbione gołe.

Wśród płaczu matek słychać było

gdzie jesteś tate mame

ciągła selekcja anioła śmierci i zamykano bramę

fetor i stosy ludzkich ciał i niespalone kości

były wizytówką fabryki śmierci i męczarni ludzkości.

Wciąż było słychać Juden links

bo w lewo to była droga do gazu

w długiej kolejce szli do komór ginęli w męczarniach

od razu.

A ci co żyli w niebieskich pasiakach

snuły się ludzkie kościste tłumy

wypchane oczy z męczarni i głodu

to były ofiary hitlerowskiej dumy.

Tyfus i rany robiły swoje

nie było już nawet brukwianej zupy

kompletny brak leków w obozowym lazarecie

bez przerwy wywożono wychudzone trupy.

Terror i śmierć do tego jeszcze

nieludzkie medyczne eksperymenty

i praca ponad ludzkie siły

to wszystko robiły hitlerowskie męty.

A słowo Auschwitz pozostało na wieki

w pamięci tych co przeżyli

koncentracjon lager Arbeit macht frei

to hasła nadludzkich debili.

I słychać było jak śpiewali jak SA maszeruje

to haili hajlo w pijackim amoku jak wermacht

firera miłuje

a głos ich taki był donośny ze jeżył wszystkim

na głowie włos

cóż powiem krótko jak człowiek człowiekowi

mógł zgotować taki los.

Henryk Siwakowski .

G
Gość

żołnierze rosyjscy na cmentarzu

t
tubylec
24 stycznia, 15:48, hehe:

unikniemy jeśli w końcu przestaną trąbić że Ruscy byli gorsi od Niemców,a ssmani tak pięknie ubrani i głaskali dzieci po główce.

Czy komu się to podoba czy nie,Ruscy uratowali Polaków przed zagłada że strony Niemców. Kwestia "okupacji" podczas której odbudowano polska gospodarkę jest dyskusyjna. Lepsza taka "okupacja", niż amerykańska okupacja Syrii,Iraku czy Afganistanu gdzie kraje są na długie lata w rozsypce

bardzo dobra odpowiedź , wszyscy wiemy kto wyzwolił Polskę spod okupacji niemieckiej - ZSSR i taka jest prawda , a zachód nas sprzedał i wcale nam nie pomógł

h
hehe

unikniemy jeśli w końcu przestaną trąbić że Ruscy byli gorsi od Niemców,a ssmani tak pięknie ubrani i głaskali dzieci po główce.

Czy komu się to podoba czy nie,Ruscy uratowali Polaków przed zagłada że strony Niemców. Kwestia "okupacji" podczas której odbudowano polska gospodarkę jest dyskusyjna. Lepsza taka "okupacja", niż amerykańska okupacja Syrii,Iraku czy Afganistanu gdzie kraje są na długie lata w rozsypce

G
Gość

ten łysy Q,.,.s RYBAK znowu zrobi nam reklame. ktoś wie gdzie bedzie palona jakaś kukła?

Dodaj ogłoszenie