W Powiatowym Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu odbył się IX Powiatowy Konkurs Historyczno-Sportowo-Obronny „Cichociemni 2019″. - W konkursie wzięły udział drużyny z siedmiu szkół podstawowych. Każdy z zespołów wystąpił w czteroosobowym składzie po dwóch uczniów i dwie uczennice - zaznacza Adam Kurzyński, nauczyciel historii w PCKTiB.
Ostatecznie w klasyfikacji drużynowej zwyciężyła Szkoła Podstawowa z Rajska, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Nowej Wsi, a trzecie Samorządowy Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2 w Chełmku.
Wyłonieni zostali również najlepsi uczestnicy indywidualnie. Wśród chłopców byli to: Jan Nikliborc z SP w Babicach, Miłosz Pająk z SP w Rajsku oraz Dominik Słonka z SP w Nowej Wsi, a wśród dziewcząt: Kornelia Korczyk z SP w Rajsku, przed Nikolą Szpyrą z SP w Nowej Wsi i Julią Siwek z SP w Rajsku.
Konkurs był wymagający. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą historyczną, rozwiązując test przygotowany przez historyka dr. Adama Cyrę, wieloletniego pracownika Muzeum Auschwitz-Birkenau, na podstawie książki jego autorstwa "Spadochroniarz Urban". Przedstawione są w niej losy cichociemnego, por. Stefana Jasieńskiego, działającego w drugiej połowie 1944 r. pod Oświęcimiem. Jego zadaniem było rozpoznanie środków ogniowych i liczebności załogi SS w KL Auschwitz, co miało służyć jako podstawa do opracowania planu uwolnienia więźniów tego obozu. Por. Stefan Jasieński, ciężko ranny w Malcu w nocy z 28 na 29 września tegoż roku, został schwytany przez żandarmów niemieckich i przewieziony do KL Auschwitz, gdzie zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w pierwszych dniach stycznia 1945 roku.
Oprócz tego w konkursie liczyły się umiejętności strzeleckie oraz sprawność fizyczna. W ramach tej ostatniej części uczestnicy m.in. biegali na czas pomiędzy rozstawionymi tyczkami, wykonywali przewroty w przód i skłony, chodzili po równoważni.
Wyróżnionym trzem pierwszym drużynom wręczone zostały puchary, a indywidualnie uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wręczała je dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego Grażyna Gawłowska wraz z Adamem Kurzyńskim. Ponadto sukcesu gratulowali im goście, wśród których obok Adam Cyry byli Marek Księżarczyk, prezes miejskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem i Zbigniew Szczerbowski, wiceprezes oświęcimskiego Oddziału Ligi Obrony Kraju. TOnO i LOK sprawowały patronat nad konkursem.
Przypomnijmy, że pomysłodawcami i organizatorami dorocznego konkursu są wspomniani Adam Kurzyński i Adam Cyra oraz Paweł Zieliński – nauczyciel wychowania fizycznego w PCKTiB.
Oświęcim. Major Piotr Szewczyk uznany za niewinnego. Sąd woj...
ZOBACZ KONIECZNIE
FLESZ: Oddając krew ratujesz życie
