Oświęcim. Znów sukces młodych aktorów ze szkoły salezjańskiej w małopolskim teatralnym konkursie w języku angielskim w Krakowie [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Przed wyjazdem do Krakowa zespół wystąpił przed publicznością w swojej szkole
Przed wyjazdem do Krakowa zespół wystąpił przed publicznością w swojej szkole Paweł Gacek
W tym roku zespół z Oświęcimia wystawił swoją wersję znakomitego brytyjsko-amerykańskiego musicalu "Mamma Mia" z piosenkami legendarnej szwedzkiej grupy Abba

Młodzi aktorzy z Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu znów byli najlepsi podczas XIV Małopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych w Języku Angielskim w Krakowie. To było ich już piąte zwycięstwo w tej imprezie, choć tym razem ex aequo z gospodarzami imprezy, czyli V Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. W festiwalu wzięło udział 15 grup.

Oświęcimianie zawładnęli sceną w krakowskim teatrze Variete. Wystawili musical "Mamma Mia" z piosenkami legendarnej grupy Abba, oparty na brytyjsko-amerykańskiej produkcji pod tym samym tytułem. Przedstawienie przygotowane pod okiem nauczycielek języka angielskiego - Róży Grzywacz i Marty Sitek okazało się efektownym widowiskiem. Z uznaniem o tym występie mówiło jury krakowskiego przeglądu, w którym byli profesjonalni aktorzy, pod wrażeniem była publiczność.

Dwa dni później zespół pojechał do Warszawy na VII Ogólnopolski Przegląd Szkolnych Przedstawień Anglojęzycznych "MiniGlobe" z udziałem 10 szkół z całej Polski. Bronił pierwszego miejsca wywalczonego w tej imprezie przed rokiem. O tym, że jest faworytem nie miał złudzeń także konferansjer, który zapowiedział młodych oświęcimian, jako tych, którzy rządzą w tym festiwalu. I rzeczywiście także tutaj swoim brawurowym występem porwali pełną widownię opiekunów i młodzieży innych grup, które gratulowały im potem świetnego wykonania, przekonane, że główna nagroda znów pojedzie do Oświęcimia. Innego zdania było jednak tym razem jury.

- Daliśmy show pełne energii i życia i pomimo oczywistych potknięć związanych z dźwiękiem, odsłuchem, akustyką wielką satysfakcję sprawiła nam entuzjastyczna reakcja widowni - cieszy się Róża Grzywacz. - Jury oceniło nas inaczej i szanujemy to. Ze względów, o których wspomniałam, ten występ musicalowy nie mógł być zaliczony do najlepszych, tym bardziej, że poziom przedstawień był bardzo wysoki. Chcąc przebić się z musicalem, wszystkie elementy musiały zaskoczyć - dodaje.

Mimo, że tym razem nie udało się podbić stolicy, także młodzi ludzie zadowoleni są z występu w "MiniGlobe". Nie ukrywają, że za show, które dali w Krakowie i Warszawie stoi ogrom pracy, ale jak dodają, była to także dla nich dobra zabawa. Przygotowania spektaklu rozpoczęli już jesienią ub. roku.

Początkowo ćwiczyli raz w tygodniu po kilka godzin, ale im bliżej marcowego festiwalu w Krakowie, tym prób było więcej, nawet w weekendy. Do tego w końcówce z powodu kontuzji wypadł jeden z głównych wykonawców Paweł Prokopowicz. Nie pierwszy raz w takich sytuacjach nieoceniony okazał się Stanisław Juszczyk, który ekspresowo, bo w tydzień przyswoił sobie jedną z głównych ról.

- Na pewno praca była trudniejsza niż w poprzednich latach, bo na przedstawienie składały się różne aspekty teatralne, a do tego muzyka i taniec - mówi Natalia Janiga, odtwórczyni roli Donny.

Zespół tworzą: Natalia Janiga (w zespole od 3 lat), Karolina Jonkisz, Stanisław Juszczyk, Stefan Andruszko (w zespole od 4 lat), Maciej Palus (w zespole od 3 lat), Paweł Prokopowicz, Aleksandra Kuras, Amelia Rachwał, Aleksandra Miziołek, Maria Kwiecień, Paweł Fijak, Jakub Łomzik oraz Julia Cabak i Karolina Mazańska, które przygotowały choreografię do spektaklu.

Były dwie wersje spektaklu. W wersji rozszerzonej na scenie wystepowały jeszcze: Martyna Oleś, Weronika Cichy, Anna Janiga, Paulina Brudny, Kinga Borycka, Aleksandra Czarnota, Emilia Warzecha, Ewa Paszek, a całe wydarzenie filmowały Anna Zając, Weronika Urbańczyk i Natalia Uroda.

W Małopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Języku Angielskim szkoła salezjańska wystąpiła już osiem razy i zawsze była na podium, w tym pięciokrotnie na najwyższym stopniu. W "MiniGlobe" w Warszawie podopieczni Róży Grzywacz i Marty Sitek byli pięciokrotnie i dwa razy wygrali, raz zajęli drugie miejsce i raz trzecie. - Nie chodzi tylko o medale, ale o dobrą zabawę, emocje i wspaniałe przeżycia - mówią młodzi aktorzy.

Oświęcim. Młodzi aktorzy ze szkoły salezjańskiej najlepiej w...

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie