https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oszuści w powiecie krakowskim. Działali metodą "na wnuczka" i wyłudzili od seniorów 80 tys. zł

Barbara Ciryt
Fot. KPP Kraków
Oszuści dzwonili do osób starszych, podawali się za członków rodziny i wyłudzali pieniądze. Ofiarami dwóch przestępców działających metodą "na wnuczka" padły dwie seniorki z powiatu krakowskiego i przekazały oszustom łącznie 80 tys. zł.

FLESZ - Nocowanie przy chorym w szpitalu za darmo

Policjanci z powiatu krakowskiego ustalili i zatrzymali oszustów. Obaj usłyszeli zarzuty, a jeden z nich trafił do aresztu na 3 miesiące. Mężczyźni grasowali pod koniec sierpnia. Do dwóch mieszkanek powiatu krakowskiego na numer stacjonarny zadzwonił oszust i podał się za bliską osobę z rodziny, przedstawił nieprawdziwe informacje o rzekomym wypadku drogowym, w którym ucierpieć miał jeszcze inny członek rodziny. Następnie poinformował o konieczności przekazania pieniędzy na jego leczenie i hospitalizację.

Niestety rozmówca był na tyle przekonujący, że kobiety uwierzyły w jego opowieść. Chwilę po zakończonej rozmowie pod drzwiami pokrzywdzonych zjawiła się kolejna osoba podająca się za „adwokata”, któremu kobiety przekazały swoje oszczędności, w przekonaniu, że pomagają członkowi rodziny. Po kilku godzinach, po rozmowach z najbliższymi kobiety zorientowały się, że padły ofiarami oszustwa.

Śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie po otrzymaniu zgłoszenia w tej sprawie sprawdzali każdy trop, aby namierzyć sprawców. W toku czynności zgromadzili materiał dowodowy, który doprowadził ich do dwóch młodych mężczyzn: 21 i 18-latka, zamieszkałych na terenie Krakowa i okolic. 8 i 9 października kryminalni zatrzymali obu mężczyzn.

Starszy usłyszał dwa zarzuty dokonania, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, oszustw metodą „na wypadek” i wyłudzenia blisko 80 tys. zł, a młodszy pomocnictwa w dokonaniu tych przestępstw. Dodatkowo sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 21-latka na okres 3 miesięcy, natomiast wobec 18-latka zastosowano środki zapobiegawcze m.in. w postaci dozoru policji i zakazie kontaktowania się z pokrzywdzonymi. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.

Oszustwa metodami „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta” czy „na funkcjonariusza CBŚP” wciąż się pojawiają na terenie powiatu krakowskiego. Dlatego policja apeluje o czujność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych z obcymi osobami.

Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy:
- potwierdzić informację u innych członków rodziny a najlepiej poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego;
- nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki, nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel;
- nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym;
- o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować policję - nr alarmowy 112.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
bogi989

metoda na wnuczka to nie jedyna metoda, którą naciągacze się posługują. trzeba też uważać na te niby profesjonalne firmy, zwłaszcza które oferują sprzedaż pakietów medycznych dla seniorów typu geria medica. one też mocno zawyżają ceny, życzą sobie po kilka tysięcy za jakieś zwykłe usługi

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska