Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszuści znów zaatakowali metodą "na wypadek". Tym razem w Chełmku próbowali wyłudzić pieniądze od dwóch kobiet. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Oszuści zaatakowali w Chełmku metodą "na wypadek" dwie mieszkanki
Oszuści zaatakowali w Chełmku metodą "na wypadek" dwie mieszkanki Pixabay.com / zdjęcie poglądowe
Policjanci ponownie ostrzegają przed oszustami, którzy telefonicznie usiłują wyłudzić pieniądze metodą „na wypadek”. Mieszkanki Chełmka nie uwierzyły w legendę, że osoby z rodziny pilnie potrzebują pieniędzy, bo miały wypadek. Natychmiast rozłączyły się i zadzwoniły na numer alarmowy 112.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Mieszkanki Chełmka nie dały nabrać się oszustom działającym metodą „na wypadek”

Do dwóch prób oszustwa doszło we wtorek, 28 lutego po południu w Chełmku. Tuż przed godziną 14, nieznana kobieta dzwoniąc na telefon stacjonarny 76-letniej mieszkanki Chełmka, podała się za jej córkę. Roztrzęsionym głosem informowała, że miała wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy, aby nie iść do więzienia.

- Świadoma oszustwa seniorka nie dała się nabrać. Natychmiast przerwała rozmowę, po czym zadzwoniła pod numer alarmowy 112 z informacją o próbie oszustwa - informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Kilkanaście minut później podobny telefon otrzymała 62-letnia mieszkanka Chełmka. Kobieta również szybko zorientowała się, że dzwonią do niej oszuści, więc odłożyła słuchawkę i natychmiast zadzwoniła pod numer alarmowy 112.

Policja radzi i apeluje

Policjanci apelują o ostrożność oraz zachowanie rozsądku, kiedy na telefon dzwoni osoba podająca się za bliskiego lub policjanta, który informuje o potrzebie wpłacenia pieniędzy, aby uniknąć kary więzienia.

- W przypadku odebrania telefonu z taką wiadomością możemy mieć pewność , że jest to oszustwo, a nasz krewny jest bezpieczny - zaznacza policjantka z oświęcimskiej komendy.

Wtedy należy rozłączyć się i skontaktować bezpośrednio z krewnym, który sprawa ma dotyczyć. W przypadku braku kontaktu należy skontaktować się z innymi członkami rodziny. Należy pamiętać, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, a także nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu.

- Pamiętajmy, że osobami szczególnie zagrożonymi tym przestępstwem są osoby, które od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści wykorzystują stare książki telefoniczne, w których znajdowały się dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres - podkreśla Małgorzata Jurecka.

We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112. Policja apeluje do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia swoim najbliższym oraz sąsiadom. - Ostrzegajmy bliskich i znajomych o zagrożeniu. Wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć im stania się ofiarą przestępstwa. Im więcej osób świadomych metod działania przestępców, tym mniej oszukanych - apeluje policja.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska