Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto nasi Ludzie Roku 2014. "To dzięki nim w Małopolsce żyje się dobrze" [ZDJĘCIA]

Maria Mazurek
Wręczyliśmy nagrody w naszym plebiscycie "Ludzie Roku" Gazety Krakowskiej. Zobaczcie, kto według naszych czytelników najbardziej zasłużył się dla regionu.

Są bardzo różni. Są wśród nich profesorowie i skromni uczniowie. Lekarze, artyści, biznesmeni. Jeśli mielibyśmy znaleźć ich wspólną cechę, musielibyśmy napisać: pasja. To ona sprawia, że robią tyle dobrego. Pomagają innym, dają im radość, możliwości rozwoju, przekazują pasję. W piątek w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, wręczyliśmy tytuły Ludzi Roku Gazety Krakowskiej.

Tytuł wręczaliśmy już po raz 23. Kandydatów do tego tytułu zgłaszają czytelnicy. To ich głosami wybierana jest też pierwsza piątka nagrodzonych. Kolejnych ośmiu lareatów, podczas gorących obrad, wybrała kapituła (w składzie: prof. Józef Lipiec, etyk, ksiądz infułat dr Bronisław Fidelus, prof. Jerzy Sadowski, kardiochirurg, dr Krzysztof Pawłowski, założyciel sądeckiej wyższej Szkoły Biznesu, Małgorzata Cetera-Bulka, prezes Polskapresse w Krakowie, Wojciech Harpula, redaktor naczelny Gazety Krakowskiej i Teresa Brandys, redaktor naszej gazety).

Było trudno wyróżnić tych najlepszych. Ten plebiscyt uzmysławia, ile wokół jest dobrych ludzi. Wicemarszałek Małopolski, Wojciech Kozak, nie ukrywał na naszej gali: To dzięki nim w Małopolsce żyje się dobrze.

Najwspanialsi z Małopolan

Stanisław Bańbor. Cukiernik z Tarnowa i prezes Stowarszyszenia Dajmy Dzieciom Miłość. Założył je, gdy z tekstu w Gazecie Krakowskiej dowiedział się, że pewien chory chłopiec wymaga pomocy. Od tego czasu pomóga wielu. Skutecznie, bez rozgłosu.

Wiesława Borczyk z Nowego Sącza. Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W XXI wieku, który sama nazywa wiekiem kultu młodości, pokazuje, że starość może być twórcza, inspirująca, radosna. Że seniorzy są młodzi duchem.

Prof. Andrzej Chwalba. Historyk, eseista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Historia opowiadana jego ustami (lub piórem) staje się fascynującą podróżach po dziejach ludzi, po ich emocjach, zdradach, marzeniach i ich codzienności.

Dr n. med. Tomasz Darocha. Anestezjolog ze Szpitala Jana Pawła II w Krakowie, ratownik TOPR, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i współtwórca systemu leczenia z głębokiej hipotermii. To w dużej mierze dzięki niemu dwuletni Adaś z Racławic żyje.

Prof. Dariusz Dudek. Kardiolog zs szpitala uniwersyteckiego w Krakowie. Kilka lat temu założył klub pacjenta. Dzięki temu już pięć tysięcy osób z Małopolski i Podkarpania dowiedziało się, jak żyć, by na własnych nogach uciec przed zawałem.

Krzysztof Grzesik. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc w Jaroszowcu. Mało kto wie o tym, że gruźlica powraca i jest realnym zagrożeniem. Grzesik przekształcił szpital w nowoczesną placówkę, która zajmuje się takimi przypadkami

Jan Hyra. O tym człowieku można by wiele mówić, ale najprościej przedstawić go: przewodnik po cerkwi w Kwiatoniu. Codziennie troską otacza tę perełkę architektury i oprowadza po niej z pasją, która zarazi wszystkich.

Paweł Jarczewski. Prezes Grupy Azoty, największego pracodawcy w Tranowie. Za wszystkie inwestycje w regionie, za pracę, którą Małopolanie znajdują w Azotach, wreszcie za wspieranie tarnowskiego sportu i kultury.

Mateusz Juszczyk. Uczeń XVI Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie za uratowanie zdrowia, a może i życia, kierowcy busa i jego pasażerów. Gdy pijany napastnik zaatakował kierowcę, a on stracił panowanie nad kierownicą, Mateusz go ubezwłasnowolnił.

Rafał Kiwior. Tarnowianin, organizator imprez kartingowych, koordynator ogólnopolskiej akcji "Przez zabawę do bezpieczeństwa". Razem z drogówką uczy już cztero, pięciolatki, jak być bezpiecznym na drodze.

Kamil Stoch. Sportowiec, którego przedstawiać nie trzeba. Teraz skacze Szwecji, więc nagrodę przyjęła w jego imieniu menadżerka Kamila. Kazał jednak przekazać, że tym, co go niesie podczas skoków, jest energia kibiców.

Jerzy Trela. Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich aktorów. Jego kreacje od dziesięcioleci przyciągają ludzi do teatru. Przez lata związany ze Starym Teatrem, teraz głównie z Teatrem STU.

Gabriela Tuzimek. Najmłodsza, bo dwunastoletnia, laureatka naszego plebiscytu, uczennica z Biskupic Radłowskich. Wyprowadziła z płonącego domu dwie młodsze siostry i zadzwoniła po straż.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić!
Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska