
Obok bazyliki i muzeum Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II od 2006 r. stoi dwuipółmetrowy, wykonany z brązu, pomnik. Musi go zobaczyć każdy turysta odwiedzający Wadowice. To najpopularniejsze aktualnie miejsce robienia sobie "papieskiego selfie" w tym mieście. Przejdź dalej >>>

Wejście do kamienicy, jak sprzed stu lat
W muzeum odtworzono także wejście do kamienicy, w której 9 maja 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Małżeństwo Karol i Emilia Wojtyłowie z synem Edmundem wynajęli mieszkanie w gmachu obecnego muzeum w 1919 i mieszkali tam do 1938. W XIX wieku kamienicę, będąca obecnie siedzibą muzeum, posiadał wiceburmistrz Wadowic, farmaceuta Seweryn Kurowski, uczestnik powstania styczniowego. W 1905 nabył ją cukiernik Józef Lisko, który w 1911 odsprzedał ją kupcowi Chaimowi Bałamuthowi, prezesowi gminy żydowskiej i radnemu miejskiemu. Właściciel posiadał na parterze od strony rynku sklep z artykułami technicznymi i elektrycznymi, od strony podwórza wynajmował pomieszczenia zakładowi introligatorskiemu Adolfa Zadory, natomiast piętro przeznaczył na lokale czynszowe.

Sypialnia państwa Wojtyłów
Wiernie odtworzona sypialnia rodziny Wojtyłów w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. 18 maja 1920 w tej sypialni przyszedł na świat Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II. W tym domu zmarła też 13 kwietnia 1929 Emilia Wojtyła, matka papieża. W skład Muzeum wchodzi dawne, dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów, złożone z sypialni, salonu i kuchni.Z wyposażenia z czasów zamieszkania przez rodzinę Wojtyłów pochodzi oryginalny kaflowy piec kuchenny, a także parę naczyń, półka, stolik i kosz na bieliznę.

Pistolet
Browning HP kaliber 9 milimetrów nr seryjny 76C 23953, z którego strzelał Ali Agca. Broń znalazła się w Wadowicach dzięki współpracy m.in. z Muzeum Kryminologicznym w Rzymie. W 2014 r. wypożyczono ją do Wadowic na trzy lata ,ale potem Minister Sprawiedliwości Włoch Andrea Orlando, zgodził się, by pistolet został tu na kolejne pięć lat.