FLESZ - Rząd znosi kolejne ograniczenia

95 lat działalności najstarszego limanowskiego Parafialnego Chóru Męskiego to historia ogromnej muzycznej pasji kolejnych pokoleń, które go tworzyły.
Najstarsze zachowane nuty pochodzą z 1925 r. stąd wziął się rok jubileuszowy. Na przestrzeni dekad Chórzyści byli zawsze wszędzie tam, gdzie dokonywały się ważne wydarzenia, niezmiennie towarzysząc im swoim śpiewem. Warto tu przypomnieć chociaż koronację Limanowskiej Piety w 1966 r., czy Jej rekoronację na krakowskich Błoniach w 1983 r. oraz powitanie i pożegnanie Ojca Świętego w Krakowie 7 czerwca 1979 r.
Chór przez szereg lat był jedynym, stałym zespołem śpiewaczym w limanowskim kościele. Uświetniał śpiewem prawie wszystkie ważniejsze święta kościelne, a także inne uroczystości jak prymicje, święta patriotyczne, wesela, pogrzeby zmarłych członków Chóru, ich krewnych, a także znanych i zasłużonych Limanowian. Wykonał setki utworów nie tylko w rodzinnej Limanowej, ale wielu miejscowościach w całej Polsce.Dziś także, niemal każda uroczystość o charakterze religijnym czy patriotycznym uświetniana jest nieskazitelną barwą męskich głosów.
Na kartach kroniki Chórzystów zapisało wiele wybitnych nazwisk. Inicjatorem powstania Chóru był proboszcz limanowski, późniejszy budowniczy kościoła w Limanowe, ks. Prałat Kazimierz Łazarski, natomiast pierwszym dyrygentem Parafialnego Chóru Męskiego w Limanowej był Jan Kalisz, nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej w Limanowej.
Obecnie batutę dzierży w dłoni Teresa Staśko, dyplomowana nauczycielka klasy teorii Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Limanowej.