Zespół Fermata znany i rozsławiający gminę Zielonki w powiecie krakowskim, występuje na scenach w Krakowie oraz wielu miejscach województwa małopolskiego, prezentuje się w kraju i za granicą. Działa przy Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, pozwala młodych ludziom rozwijać pasje muzyczne, uczy chórzystów na rożnych poziomach i w różnym wieku. Fermata działa od kilkunastu lat, a jej idee stworzyła i realizuje dyrygentka Anna Roj.
Podczas „Koncertu Kolęd i Pastorałek” chórowi Fermata towarzyszył zespół instrumentalny oraz zaproszeni artyści: zagrał Michał Jurkiewicz z zespołem. To ten artysta tworzący obecnie m.in. w Warszawie, przed laty mieszkał w gminie Zielonki i dla niej stworzył nieformalny hymny "Zielonki to mój dom".
Chórowi Fermata towarzyszyli rodzinnie: Anna Bystroń-Jajkiewicz, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka oraz jej mąż Marcin Jajkiewicz, aktor musicalowy, wokalista jazzowy, rozrywkowy oraz ich dwie córki: Wiktoria i Zuzia. Wykonawcami podczas kolędowania był także Zespół Pieśni i Tańca "Pienińskie Wiyrchy" z Krościenka nad Dunajcem i Zespół Regionalny „Małe Pieniny” z Krościenka nad Dunajcem. To utytułowani uczestnicy wielu konkursów muzycznych, tanecznych.
W Zielonkach zabrzmiały tradycyjne polskie kolędy, autorskie pastorałki, a ponadto można było usłyszeć śpiewy i podziwiać tańce związane z tradycją kolędowania górali pienińskich.
Patronatem honorowym objęli wydarzenie: Łukasz Smółka, marszałek małopolski, Elżbieta Burtan, starosta krakowski oraz Mirosław Golanko, wójt gminy Zielonki.
Koncert organizowało Stowarzyszenia Działalności Artystyczno-Kulturowej FERMATA przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert pn. „Małopolskie Chóry – Małopolska Rozśpiewana 2024”. W ramach projektu uczestnicy chóru Fermata biorą udział w warsztatach wokalnych prowadzonych przez wokalistkę, pedagoga i trenerkę wokalną Ewę Niewdana-Hady. Organizację koncertu wsparło Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.
- Kolędowania czas. Betlejem pod Krakowem, przed remizą stanęła żywa szopka
- Najpiękniejsza choinka świata pochodzi z najmniejszej wioski w gminie Skawina
- Niezwykła szopka pod Krakowem. Wyjątkowe spotkanie świąteczne w Jerzmanowicach
- Jarmark Bożonarodzeniowy ze świątecznymi smakołykami, śpiewem i żywymi zwierzętami
