Pat w sprawie dyrektora papieskiego muzeum. Burmistrz chciał...

  Pat w sprawie dyrektora papieskiego muzeum. Burmistrz chciał go zwolnić. Musiał interweniować marszałek

  Bogumił Storch

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Ksiądz Jacek Pietruszka jest od 1 września przez rok p.o. dyrektora papieskiego muzeum
  1/3
  przejdź do galerii

  Ksiądz Jacek Pietruszka jest od 1 września przez rok p.o. dyrektora papieskiego muzeum ©Bogumił Storch

  Wybór dyrektora Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, które odwiedzają tłumy turystów z całego świata, stał się powodem sporu w radzie tej placówki. Na przedłużenie kadencji kierującego muzeum ks. Jacka Pietruszki nie zgodziły się władze Wadowic. Na razie znaleziono tymczasowe rozwiązanie problemu, które jednak nie kończy sporu.
  Muzeum to największa turystyczna atrakcja Wadowic i całego powiatu, mająca także religijne znaczenie dla katolików. Do muzeum w rodzinnym mieście Karola Wojtyły ściągają tłumy. Ze statystyk wynika, że w ostatnich czterech latach muzeum odwiedziło znacznie ponad milion turystów z ponad 135 krajów.

  Obecnemu, ks. Jackowi Pietruszce, z ostatnim dniem sierpnia zakończyła się kadencja.

  Muzeum papieskie można zwiedzać także wirtualnie

  Dyrektor muzeum jest powoływany przez Zarząd Województwa Małopolskiego na wniosek przedstawiciela Archidiecezji Krakowskiej, i po uzgodnieniu z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz gminą Wadowice.

  To właśnie Wadowice nie chcą ks. Pietruszki na dyrektorskim stołku. - Zgodnie ze statutem muzeum, kandydaturę wysunął metropolita archidiecezji krakowskiej arcybiskup Marek Jędraszewski. Pan burmistrz przedstawił negatywną opinię dla dotychczasowego dyrektora - informuje Filip Szatanik, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.
  W ubiegłym tygodniu doszło w Wadowicach do spotkania Rady Muzeum, na którym obecny był m.in. kard. Stanisław Dziwisz. Rada podjęła uchwałę o wotum zaufania dla księdza Pietruszki. Od głosu wstrzymała się jednak Zofia Siłkowska, reprezentująca burmistrza Wadowic. - Obserwuję brak współpracy i chęci do rozmowy ze strony tak Muzeum, jak parafii. W takiej sytuacji nie ma możliwości dojścia do konsensusu - uważa Zofia Siłkowska.o zaskakujące, bo Muzeum współpracuje z miastem przy organizacji wielu imprez.

  W ostatniej chwili marszałek Małopolski Jacek Krupa znalazł jednak zastępcze rozwiązanie. Ks. Pietruszka będzie od 1 września przez rok tylko pełniącym obowiązki dyrektora.

  - Wobec sprzeciwu Wadowic formalnie nie da się powołać kandydata na kolejną kadencję, ale na jakiś czas można mu powierzyć obowiązki - tłumaczy rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.  KONIECZNIE SPRAWDŹ:

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2018. (Zakończenie głosowania)

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2018. (Zakończenie głosowania)

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!