https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pełna lista leków refundowanych [PDF]

Agata Pustułka
archiwum
Pacjenci są zdezorientowani i nie wiedzą, czego mogą spodziewać się u lekarza i w aptece po 1 stycznia 2012 roku. Za ile kupią swoje leki? Czy aptekarz w ogóle zrealizuje receptę? Szukaliśmy dla Was odpowiedzi.

Zobacz pełną listę leków refundowanych 2012

1. Czy leki refundowane będą kosztować w każdej aptece tyle samo?
Tak. Za każdy lek refundowany,a więc taki, który znalazł się na liście refundacyjnej , w każdej aptece w Polsce, zapłacimy tyle samo pieniędzy.

2. Czy na leki nierefundowane mogą być wprowadzone rabaty oraz promocje?
Tak, ale są zależne od woli producenta takiego leku i apteki. Apteka nie będzie mogła jednak reklamować tych promocji, bo nowe przepisy wprowadzają całkowity zakaz reklamy w aptekach. Pacjenci muszą więc pytać farmaceutów o konkretne specyfiki przy okienku.
3. Do kiedy można wykorzystać punkty za karty rabatowe, czy tzw. z prezentami?
Na pewno do końca roku. Szczegółowe rozwiązania określają jednak poszczególne hurtownie prowadzące karty. Z tego co wiem można je będzie zrealizować w styczniu, a w niektórych przypadkach do końca marca.

4. Czy będą leki za grosz i za złotówkę?
Od 1 stycznia 2012 roku nie będzie w aptekach żadnych promocji, ani rabatów na leki refundowane. Nie kupimy leków za grosz, czy złotówkę, czyli np. kupno insuliny za złotówkę nie będzie możliwe. Pacjenci, którzy je kupowali rzeczywiście stracą, ale zyska budżet NFZ, a dzięki temu także pacjenci, bo więcej będzie pieniędzy np. na refundację nowych leków. Nie będziemy gromadzić punktów w ramach tzw. programów lojalnościowych.

5. Czy lekarze będą przybijać pieczątki z napisem "refundacja od decyzji NFZ"? Czy aptekarze będą realizować takie recepty?
Tak. Albo będą przybijać pieczątkę, albo ręcznie dopisywać takie zdanie.

Aptekarz zrealizuje taką receptę, ale wtedy leki trzeba będzie kupić bez zniżki. Jeśli na recepcie, obok pieczątki lub dopisku zostanie zaznaczone, że pacjent jest ubezpieczony to wówczas leki zostaną sprzedane ze zniżką. Jeśli lekarz nie wpisał poziomu odpłatności za dany lek, co zgodnie z nowym prawem jest obowiązkiem lekarza, to aptekarz musi uzupełnić tę rubrykę. Wtedy wpisuje najwyższy poziom odpłatności za ten lek przewidziany na liście refundacyjnej. Nowa ustawa wymaga, by wypisać receptę osobie uprawnionej tj. ubezpieczonej. Sprawdzenie tego jest obowiązkiem lekarza.

Dokumentem ubezpieczenia zdrowotnego jest legitymacja ubezpieczeniowa, legitymacja emeryta i rencisty, odcinek RMUA od pracodawcy, pasek renty i emerytury. Od 1 stycznia będzie można też złożyć w przychodni stosowne oświadczenie. To nie powinien być jednak dokument zastępczy. Ma on funkcjonować wyłącznie wtedy, kiedy pacjent zapomni dowodu ubezpieczenia.

6. Co powinien sprawdzić pacjent u lekarza, żeby nie wrócić do niego z receptą?
Recepta powinna być idealna tj. czytelna, wyraźna i mieć wszystkie pola wypełnione. Wyraźna musi być pieczątka lekarza. Pacjent powinien sam umieć odczytać receptę . Wtedy problemów nie będzie miał aptekarz.

Po lewej stronie recepty będzie wpisywana nazwa leku, natomiast po prawej stronie znajdzie się informacja o poziomie refundacji. Te okienka wypełnia lekarz, który przy każdy wypisanym leku powinien dopisać, czy jest to lek za 100, 50, czy 30 procent odpłatności. Literą "B" zostaną zaznaczone leki bezpłatne, zaś "R" te wydawane za odpłatnością ryczałtową. Tak jak dotąd na blankiecie znajdą się m.in. adres pacjenta, jego numer PESEL, identyfikator oddziału NFZ.

7. Czy tańsze odpowiedniki są równie dobre jak leki oryginalne?
Wszystkie odpowiedniki danego leku działają tak samo, ba mogą być nawet lepsze od leku oryginalnego, bo często są produkowane według nowych technologii. Pacjenci nie powinni obawiać się przejścia na tańsze odpowiedniki.

8. Będzie drożej, czy taniej?
Generalnie będzie taniej, ale poszczególne grupy pacjentów np. cukrzycy mogą narzekać na wzrost odpłatności. Rolą lekarza jest zaproponowanie pacjentowi tańszych leków. Powinien się orientować jakie są ceny i przedyskutować sprawę z pacjentem.

9. Czy recepta wystawiona do końca grudnia 2011 roku gwarantuje, że możemy na nią wykupić lek w nowym roku po starej cenie?
Jeśli lekarz wypisze nam receptę w starym roku, a będziemy musieli ją wykupić po 1 stycznia 2012 roku to musimy to zrobić w tzw. terminie ważności recepty tj. w ciągu 7 dni jeśli chodzi o antybiotyk,a 30 dni jeśli chodzi o inne leki. Oczywiście lek kupujemy już według nowego cennika. W styczniu na rynku będą funkcjonować trzy typy recept: stare, wypisane w grudniu, te na starych blankietach wypisane już w styczniu oraz na nowych blankietach wypisane w styczniu .

10. Czy każda apteka będzie sprzedawać leki refundowane? Ile jest takich aptek w Krakowie i Małopolsce? Jak sprawdzić, czy apteka ma umowę z NFZ?
Apteka musi mieć umowę z NFZ, żeby sprzedawać leki na receptę. Przewidujemy, że takich aptek będzie w Małopolsce 1254, z czego 814 w samym Krakowie. Tyle aptek do tej pory sprzedawało leki refundowane. Placówki mogą zawierać z NFZ umowę do 31 grudnia. Sytuacja zmienia się więc z godziny na godzinę. W styczniu opublikujemy pełną listę aptek, z którymi mamy umowy, na stronie internetowej: www.nfz-krakow.pl. Informacje można też zdobyć dzwoniąc pod numer: 12 298 83 86 lub 12 19 488.

Naszymi ekspertami byli: Jolanta Pulchna, rzecznik małopolskiego oddziału NFZ, dr Piotr Bruszkiewicz i dr Stanisław Piechula ze Śląskiej Izby Aptekarskiej oraz dr Maciej Niwiński z OZZL.

Sylwester w Krakowie: sprawdź, gdzie możesz go spędzić i porównaj ceny!

Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 30

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jerzy
Jestem chory na złośliwego raka trzustki. Do grudnia otrzymywałem lek bezpłatnie a obecnie zapłaciłem za 5 plastrów 103,14 Nie ma innych plastrów zastepczych. Pytanie? Dlaczego Pan Minister mści sie na pacjetach chorych na raka, którzy maja wydany wyrok śmierci
H
Hala
Lekarz wypisał na recepcie stopień refundacji 100 %, wykupiłam już lek w aptece, po przyjściu do domu sprawdziłam w internecie listę leków, recepta powinna być wypisana na 30%, wiem, że to już po fakcie ale czy muszę za każdym razem sprawdzać lekarz ( czyli chodzić do lekarza z laptopem)?
b
babcia
Tak moze pisać tylko niecytaty, niepisaty, czyli nieuk
o
obywatel
recepty na których znajduje się lek z listy leków refundowanych nawet gdy lekarz popieczętuje "do negocjacji z NFZ" apteki mają obowiązek zrealizować ze zniżką, to treść ustawy ....
cytuję...ustawa o refundacji leków..."
Art. 44. 1. Osoba wydająca leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne objęte refundacją ma obowiązek poinformować świadczeniobiorcę o możliwości nabycia leku objętego refundacją, innego niż lek przepisany na recepcie, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej, która nie powoduje powstania różnic terapeutycznych, i o tym samym wskazaniu terapeutycznym, którego cena detaliczna nie przekracza limitu finansowania ze środków publicznych oraz ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie. Apteka ma obowiązek zapewnić dostępność tego leku.
2. Osoba wydająca leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne objęte refundacją ma obowiązek, na żądanie świadczeniobiorcy, wydać lek, o którym mowa w ust. 1, którego cena detaliczna jest niższa niż cena leku przepisanego na recepcie. Nie dotyczy to sytuacji, w której osoba uprawniona dokonała odpowiedniej adnotacji na druku recepty, wskazując na niemożność dokonania zamiany przepisanego leku.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych."

są tez konkretne zapisy dotyczące źle wypisanej recepty.....godzi jeśli lekarz nas źle obsłuży to apteka mimo to ma obowiązek wydać nam lek tańszy....
UWAŻAM ŻE LEKARZE PRACUJĄCY NA KILKU KONTRAKTACH ZARABIAJĄCY KROCIE POWINNI DBAĆ O PACJENTA A NIE KŁÓCIĆ SIĘ ZE ONI CZEGOŚ NIE ZROBIĄ...BO CO NIE BĘDĄ LECZYĆ....NIE PRAWDA CZEŚĆ WIZYTY POLEGA NA WYPISANIU RECEPTY A TA UMIEJĘTNOŚĆ JEST UCZONA JUŻ NA STUDIACH....ŻENUJĄCE JEST ZE LUDZIE SIĘ BUNTUJĄ, PROTESTUJĄ, SŁUCHAJĄ WZIĘTYCH HASEŁ ZAZWYCZAJ NA "NIE" A WYSTARCZY POCZYTAĆ USTAWĘ!!!!! PO PROSTU WYKORZYSTAĆ INTELIGENCJE DO TEGO BY ZROZUMIEĆ CO PO CO I DLACZEGO
ŻENUJĄCE POLACY
o
obywatel
jaki lek przyjmowałaś? który zastępnik nie pomógł ?....dziwne, zastępniki zwykle mają identyczną strukturę produkcji....myślę, że nie rozumiesz zmian które muszą wejść w życie ...
o
obywatel
idź do psychoterapeuty astma to choroba psychosomatyczna panikarzu!!!!
K
Krystyna
Keppry też na tej liście nie ma. Są tylko leki starej generacji, tj. nieskuteczne i posiadające różne skutki uboczne. To cicha eutanazja.
K
Krystyna
Nikogo te zmiany dotyczące listy leków refundowanych nie powinny dziwić. Przecież Tusk w 2009 r. wprost opowiadał się za eutanazją. Teraz właśnie ją wprowadził - tyle że po cichu. Fakty: lek, który dotychczas brałam i który był skuteczny, kosztował 3,20 zł za opakowanie. Od Nowego Roku jego cena wzrosła do 420 zł. Zamienniki są nieskuteczne (próbowałam). Kosztem życia i zdrowia muszę zaprzestać przyjmowania leku, który pozwalał mi dotąd normalnie funkcjonować i być aktywną zawodowo. Dla mnie to eutanazja w czystej postaci! Wy nazywajcie to, jak chcecie. Możecie manipulować słowami, zacierać ich prawdziwe znaczenie, zaklinać rzeczywistość, ale nie zmienicie faktów. Odnoszę wrażenie, że w tym rządzie większość robiła specjalizację z "Erystyki" Schopenhauera i "Księcia" Machiavellego. Tytułem wyjaśnienia:
Machiawelizm - doktryna polityczna lub postawa charakteryzujące się stosowaniem podstępów, przemocy i obłudy podczas realizacji postawionych wcześniej zamierzeń; makiawelizm. Erystyka - sztuka doprowadzania sporów do korzystnego rozwiązania bez względu na prawdę materialną; manipulacja słowna.
Ps. Moja siostra pracuje w DPS. Mają tam ludzi, którzy od kilku lat przyjmują te same leki i dobrze na nich funkcjonują. Gdy teraz będą musieli z dnia na dzień zmienić im leczenie na leki starej generacji (część z leków nowej generacji, które teraz biorą, nie jest obecnie refundowana, a nie stać ich, by płacić za nie 100%), to rozpęta się piekło – np. w przypadku osób ze schizofrenią, która przy nagłej zmianie leków ponownie rozwinie się w pełnoobjawową. To potencjalny wzrost osób z manią lub depresją. Czy stać nas na takie ryzyko?!!!
E
Elka
Cześć -ja to tez zażywam i też nie znalazłam w spisie w pete jeża.
J
JK2
JESZCZE CIEBIE TUTAJ KRETYNIE NIE BYŁO. WIDZĘ ŻE NIE POTRAFISZ NIC DOBREGO ZROBIĆ DLA KRAJU TYLKO BRUŹDZIĆ, PISUAROWO ŻMIJO. WSZĘDZIE PISZESZ JEDNO I TO SAMO - RZYGAĆ SIĘ CHCE.
z
zbulwersowany
To co kiedyś robił Hitler i Stalin dziś robi nasz "kochany" "pan premier" wiecznie za......lać i jeszcze bez porządnej opieki medycznej, może jeszcze od razu przeprowadzi selekcję jak w Auschwitz, chorych na stos a zdrowych do robót ciężkich, to ma być Polska XXI w. ????
m
michał
tutaj jest nowa lista leków refundowanych: refundacjalekow2012.pl
s
stanisław
czy w cień pójdą pacjenci z uprawnieniami do tańszych leków np. zasłużeni honorowi dawcy krwi
a
astmatyk
a co my astmatycy mamy zrobic ?dusimy sie rano w dzien i w nocy i jeszcze nam zabrali refundacje na leki zycze wszystkim ktorzy opracowywali liste lekow refundowanych aby ich 1 raz podusilo i wyladowali na oiomie to moze by zrozumieli jak trudno nam zyc z dusznoscia pozdrawiam wszystkich asmatykow
B
Bodzia
bardzo dobre określenie TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI - super inaczej tego nie można określić i dodałabym jeszcze firmy farmaceutyczne i to byłby komplet..................
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska