Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć dni wielkiego świętowania na Kazimierzu. Wraca Festiwal Kultury Żydowskiej

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Szalom na Szerokiej powraca! Tak przed laty bawili się uczestnicy koncertu nazywanego żydowskim Woodstockiem
Szalom na Szerokiej powraca! Tak przed laty bawili się uczestnicy koncertu nazywanego żydowskim Woodstockiem Andrzej Banas / Polska Press
Od 28 czerwca do 2 lipca potrwa 32. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej z wykładami, warsztatami, koncertami, projekcjami filmów i niepowtarzalną atmosferą. W tym roku na Kazimierz powróci także żydowski Woodstock, czyli plenerowe koncerty Szalom na Szerokiej. Jak co roku, krakowski festiwal zaprezentuje bogactwo i różnorodność żydowskiej kultury z całego świata.

„Kameralna edycja FKŻ, odbywająca się w krakowskim kinie Mikro, dała początek największemu na świecie Festiwalowi Kultury Żydowskiej, który nie tylko prezentuje dokonania współczesnej kultury żydowskiej w Izraelu, Polsce i całej Diasporze, ale też jest największym ambasadorem kultury Izraela w świecie” – przypominają organizatorzy.

Trzy pierwsze edycje FKŻ odbywały się co dwa lata, a w 2020 roku odbył się Prolog 30. FKŻ, co tłumaczy, dlaczego w 35. roku istnienia FKŻ odbywa się jego 32. edycja. Potrwa ona od 28 czerwca do 2 lipca.

Tegoroczną edycję rozpocznie już w najbliższą środę wykład Janusza Makucha, twórcy i dyrektora FKŻ, o 35-letniej historii wydarzenia. Na otwarcie festiwalu przygotowano, m.in. wspólny spacer po synagogach Kazimierza, wystawę „Siedmiu żebraków” w Muzeum Galicja, pokazy filmów o tematyce żydowskiej oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Kolejnym festiwalowym odsłonom patronują żywioły, wątkiem 32. edycji jest powietrze. Żywioł będzie obecny w wykładach Janusza Makucha, rabina Boaza Pasha, Ediwna Seroussi, w warsztatach studiowania Tory z Marleną Fuerstman, warsztatach plastycznych z Moniką Krajewską, Beatą Miligan i Agnieszką Kolanowską.

W tym roku mija także 75. rocznica powstania państwa Izrael – to drugi wątek tematyczny, który w sposób szczególny będzie obecny na festiwalu. Ambasador Izraela Yacov Livne, Yossi Klein-Halevi, Matti Friedman oraz Konstanty Gebert opowiedzą nie tylko o historii, ale też o współczesności Izraela.

Stałym punktem programu FKŻ są spotkania literackie, w tym roku skupione wokół wydarzeń, w których wezmą udział Ishbel Szatrawska, Jacek Tacik, Zuzanna Hertzberg i Patrycja Dołowy.

Powracają na krakowski festiwal także warsztaty kulinarne, które poprowadzi Bartek Kieżun (Krakowski Makaroniarz). Jak zawsze wspólne gotowanie zakończy biesiadowanie wszystkich uczestników warsztatów.

Sztandarowym wydarzeniem Festiwalu Kultury Żydowskiej jest koncert Szalom na Szerokiej, gromadzący rokrocznie kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Ostatnie, naznaczone pandemią, edycje odbywały się bez tego punktu programu. W tym roku Kazimierz znowu będzie rozbrzmiewał rytmami żydowskiej muzyki, a 1 lipca o 18.00 na Szerokiej wystąpią, m.in. Liraz, Neta Elkayam, Boom Pam, Kutiman, Shai Tsabari. Koncert poprowadzą Alicja Popiel i Janusz Makuch (wstęp wolny).

Festiwalowym centrum będzie namiot stojący na skrzyżowaniu ulic Józefa i Wąskiej.

Jak informują organizatorzy, wydarzenia 32. FKŻ odbywające się w Namiocie FKŻ oraz filmy w Kinie Festiwalowym są bezpłatne, podobnie jak wszystkie transmisje internetowe.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska