
Przyznanie tytułu „Zasłużony dla Powiatu Wadowickiego” 16.09.2021.

Proboszcz parafii św. Macieja w Andrychowie ks. prałat Stanisław Czernik
– Piękno, które ks. prałat S. Czernik wnosi w życie innych zawiera się m.in. w słowie „miłosierdzie”. Gdy w 2005 roku Andrychów nawiedziła wielka powódź ks. Czernik odwiedził wszystkie poszkodowane rodziny ze swojej parafii i organizował dla nich pomoc. Zaraz po przybyciu do Andrychowa objął maksymalnie szeroką pomocą Kuchnię św. Brata Alberta i dom dla bezdomnych. To właśnie przy parafii św. Macieja działa stowarzyszenie niosące pomoc osobom, które wyszły z nałogów, to tutaj swoją siedzibę ma stowarzyszenie działające na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie. Takich inicjatyw, które znane są andrychowianom jest dużo więcej. Ale są i rzeczy, które pozostają niejako w ukryciu. Bo niewiele osób wie, jak wiele wysiłku i uporu ks. prałat włożył po przybyciu do Andrychowa, by wesprzeć społeczność tutejszych Romów. Nieliczni widzieli, jak pochyla się – udzielając realnej, konkretnej pomocy – nad tymi stałymi „bywalcami” andrychowskiego parku miejskiego, nad którymi pochylać się nie miał odwagi już nikt inny – mówił w laudacji dla ks. S. Czernika radny powiatowy Franciszek Penkala.

śp. Gustaw Studnicki
Postać śp. Gustawa Studnickiego przybliżała radna Maria Wądrzyk.
– To był ceniony pedagog, wybitny matematyk, a przed wszystkim wielki pasjonat naszego regionu. To niezwykłe, w jaki sposób potrafił łączyć dwie – tak odległe – pasje: matematykę i historię. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę w postaci prawie 200 książek i artykułów, z których przeważająca część dotyczy zagadnień humanistycznych lub ma wymiar autobiograficzny. Okazała twórczość Gustawa Studnickiego spopularyzowała wiedzę o naszym regionie, ale również wykształciła kolejne pokolenia badaczy historii Wadowic. Mam nadzieję, że dzisiejsza uroczystość i przyznanie tytułu „Zasłużony dla Powiatu Wadowickiego” przybliżą tę niezwykłą postać młodszym pokoleniom. Może dzięki temu więcej osób zainteresuje się tym niezwykłym regionalistą, sięgnie po jego publikacje a może zechce kontynuować jego dzieło – mówiła w swoim wystąpieniu radna.
Przyznany Gustawowi Studnickiemu tytuł odebrała – nie kryjąc wzruszenia – jego małżonka Aniela Studnicka wraz z córką.

– Józef Zeman był nauczycielem, pedagogiem, działaczem społecznym i wychowawcą, a w czasach PRL-u jednym z „niepokornych”, którzy w Wadowicach zakładali NSZZ „Solidarność”. I choć często najsilniej akcentowana w życiorysie pana Józefa Zemana jest działalność w ruchu solidarnościowym, to śmiało można rzec, że był on człowiekiem renesansu, mocno zaangażowanym także w inne dziedziny życia społecznego Wadowic. Blisko związany ze środowiskiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej, członek fundacji „Czartak”, współtwórca Muzeum im. Emila Zegadłowicza w Gorzeniu. Wydawca, poeta i pisarz, któremu zawdzięczamy liczne wspomnienia i opracowania dotyczące historii Wadowic. Należał do osób, które działają na rzecz innych, inicjując szczególnie wartościowe oddolne akcje i inicjatywy społeczne. Dla wielu z nas Józef Zeman to przede wszystkim świetny trener siatkówki oraz piłki ręcznej – przypominał z kolei radny Jacek Jończyk. Jak podkreślał w laudacji, wadowiczanie zapamiętali J. Zemana jako zaangażowanego społecznika, dobrego nauczyciela i trenera, człowieka wrażliwego na los innych oraz bohatera, który był gotów wiele poświęcić w imię wolności i suwerenności Polski.
Tytuł przyznany J. Zemanowi odebrali: Gabriela Kwarciak, dyrektor SP nr 2 w Wadowicach, w której uczył nowy „Zasłużony dla Powiatu Wadowickiego” oraz jego wychowanek Zbigniew Woźny.