Po teoretycznej części spotkania pani dyrektor Iwona Jamro i nadleśniczy Jerzy Gadzina zasadzili symboliczne drzewko przed budynkiem szkoły. Następnie uczniowie w formie żywopłotu zasadzili na terenie obiektu szkoły 500 sadzonek cisa pospolitego. W działaniach tych wsparli ich rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i nadleśnictwa. Na zakończenie wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali drobne upominki z symbolem chronionego gatunku.
Uczniowie dowiedzieli się, że jest to gatunek historycznie stary, gdyż wykształcił się 190 mln lat temu. Najstarsze cisy rosnące w Polsce w Henrykowie Lubańskim mają ok. 1300 lat. Drewno ma kolor czerwono – brunatny i służy do produkcji łuków, kusz i okrętów. W 1423 r. król Władysław Jagiełło nakazał ochronę tego drzewa, a w Polsce zostało objęte ochroną gatunkową w 1946 roku i wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin jako gatunek narażony na wyginięcie. Ważną informacją było, że cis w nasionach, igłach i pędach zawiera trujący alkaloid – toksynę, a nie zawiera jej jedynie czerwona osnówka nasion.
Przeprowadzona akcja związana była z założeniami projektu „Ochrona cisa pospolitego i jego restytucja na terenie RDLP w Krakowie” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.