https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Piękne stare chałupy znikają z krajobrazu Krakowa. Ktoś zadba o stworzenie skansenu?

Małgorzata Mrowiec
Jedna z chałup w Mogile, stojąca przy ulicy Powiatowej
Jedna z chałup w Mogile, stojąca przy ulicy Powiatowej Leszek Grabowski
Historycy i miłośnicy Krakowa biją na alarm, bo szybko i bezpowrotnie giną XIX-wieczne chałupy. Spytaliśmy urzędy, czy rozważają utworzenie w naszym mieście skansenu. Otrzymaliśmy zapewnienia, że to cenna inicjatywa - ale bez konkretów.

O tym, że Kraków pilnie potrzebuje skansenu architektury drewnianej pisaliśmy w styczniu. Na problem zwrócił uwagę Leszek Grabowski, miłośnik historii Krakowa, od ok. 10 lat przemierzający miasto z aparatem i uwieczniający m.in. dawne wiejskie chałupy.

Pytany przez nas o skansen wojewódzki konserwator deklarował, że będzie popierał ten pomysł. - Może uda się nim zainteresować władze miasta lub Urząd Marszałkowski. To są dosłownie ostatnie miesiące na ratowanie tych budynków, te domy znikają w oczach - mówił Jan Janczykowski.

Zapytaliśmy krakowski magistrat oraz Urząd Marszałkowski, czy rozważają ustanowienie skansenu, gdzie ewentualnie można go ulokować, jakie byłyby szacowane koszty.

Z Urzędu Marszałkowskiego napłynęła odpowiedź, że samorząd województwa w sposób optymalny opiekuje się regionalnym dziedzictwem kulturowym. - Województwo małopolskie posiada dobrze rozwiniętą sieć muzeów skansenowskich, która swoim zasięgiem obejmuje większość regionów etnograficznych, znajdujących się w jego granicach. Placówki te prezentują różnorodność kulturową i urodę małopolskiej wsi - przekazał rzecznik prasowy Filip Szatanik.

Dowiedzieliśmy się też, że samorząd województwa małopolskiego nie ma nieruchomości w Krakowie, które mógłby przeznaczyć na działalność nowego skansenu. Ewentualnym inicjatorom takiego zamierzenia w Krakowie urząd - jak zadeklarowano - zapewni „radę, pomoc i wsparcie w każdym z możliwych wymiarów”.

Urzędnicy wyliczyli, że w razie decyzji o tworzeniu muzeum na wolnym powietrzu trzeba się liczyć z kosztami od jednego do kilku milionów złotych dla każdego przenoszonego tam obiektu (m.in. koszty dokumentacji, zakupu budynków, translokacji, konserwacji). Jeśli chodzi o roczne koszty funkcjonowania podobnych muzeów, to np. w przypadku Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny i zamek Lipowiec w Wygiełzowie (6 ha, ok. 50 obiektów) jest to ok. 2,2 mln zł.

- Biorąc pod uwagę, że jeszcze niedawno na terenie Nowej Huty występowały liczne zabudowania będące pozostałością po ponad 20 wsiach wchłoniętych przez miasto, a obecnie pozostały tylko nieliczne z nich, to inicjatywa założenia skansenu dawnych budowli wiejskich jest niezwykle cenna - mówi z kolei Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa. Zdaniem miejskich urzędników naturalnym miejscem do założenia takiego skansenu jest Nowa Huta, a właściwie teren jednej z dawnych wsi. Wskazywane są Branice. Zarazem słyszymy, że „w tej chwili jeszcze zbyt wcześnie na szczegóły w tej sprawie”.

Radna Małgorzata Jantos, przewodnicząca komisji kultury i ochrony zabytków Rady Miasta deklaruje, że postara się ten temat umieścić w programie posiedzeń komisji. Jeszcze w tym miesiącu zapyta też o zdanie na temat tworzenia skansenu członków Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, któremu obecnie szefuje.

- Sama nie jestem konserwatorem, więc dopytam specjalistów, przyjrzę się takim realizacjom w innych większych miastach polskich i europejskich - mówi też Małgorzata Jantos.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
m
Jesli chodzi o niszczenie zabytkowych czy ciekawych budynkow to chyba bijemy rekord.
m
mieszkanie+
w tych domach zrobić?
a
armatus
Pod Krakowem, ludzie je adaptują, odnawiają i mieszkają. W Krakowie to tylko "kłopot" i strata miejsca. Zresztą podobnie w Wieliczce, gdzie urzędnicy po tym jak się zorientowali, że nowy urząd ma za mały parking, szybko wypisali zabytkową chałupę przy ul. Szpunara, po czym ją zburzono i zrobiono parking.
J
JubelFan
Odkąd trafiłem na podatnik info, nie zamierzam więcej płacić księgowej za rozliczenie PIT.
d
dobry
Znalazłem najprostszy chyba program do rozliczania PIT - podatnik info. Całe rozliczenie w 5 minut.
P
Pat
Za każdym razem jakoś bałam się rozliczać przez internet, ale w tym roku stwierdziłam, że zaryzykuję i nie żałuję! 5 minut w podatnik info vs. godzina z dojazdem w Urzędzie Skarbowym. No podatnik info zdecydowanie wygrywa w tej bitwie.
B
Bobo
Nie wiedziałem, że tak łatwo można sie rozliczyć z fiskusem. Z podatnik info udało się to zrobić w dosłownie 5 minut. Polecam wszystkim początkującym.
k
krakus od wiekow
Kupie te stare domy -jezeli sa zbudowane z debu !
f
fhgn
i już będzie ładniej. I nie robić żadnego skansenu, tylko obniżyć ceny energii. Wtedy ludzie mieszkający w tych chatkach będą mieli środki żeby je remontować. Poza tym - jeżeli miasto ma być estetyczne i atrakcyjne, to nie polega to na robieniu skansenu ładnych budynków w jednym miejscu i zabudowywania koszmarnymi blokowiskami reszty miasta. To działanie fałszywe i cyniczne, takie półśrodki które mają usprawiedliwić degradację estetyki i urbanistyki miasta. Proszę się zainteresować jak np. wygląda nowoczesna architektura w Skandynawii - bardziej przypomina XIX wieczną niż te nasze pseudo-sowieckie osiedla. Zapewniam że da się budować skromnie i ładnie, wystarczy tylko chcieć.
l
luke
Ciekawe ile kosztowały by te 2 duże działki przy dworku Matejki... 280, 281
Pare chałup można by tam dostawić a okolicy jest już tego trochę.
l
luke
Skansen był kiedyś planowany w Krzesławicach. Sądzę, że to była by dobra lokalizacja, masz tam teraz szlak architektury drewnianej z tego co się udało zrobić. Teraz w proponowanych lokalizacjach są plany zagospodarowania przestrzennego i trzeba by ludzom wywłaszczać działki i płacić odpowiednio jak za budowlane w mieście przystało.
H
Hela
Przy okazji, funkcjonuje ustawa z 11.07.2014 o petycjach. Dlaczego by z niej nie skorzystać w tym przypadku?
H
Hela
W samym sercu Aglomeracji Katowickiej dało się - jest skansen starych chałup, kościółek, młyn, żywe zwierzęta - w Chorzowie w Parku Śląskim - fajna atrakcja dla dzieciaków. W Krakowie nic się nie da... Szkoda, że takiego skansenu nie chce założyć jakiś deweloper. Pewnie już miałby WZ-tkę...
g
grzeg
w tym przypadku zdecydowanie uważam, że należy podjąć działania ochronne. Oczywiście przez instytucje miejskie, innej szansy praktycznie nie ma.
n
np.
Rejon dworku Jana Matejki w Krzeslawicach, Wola Justowska albo Prądnik Czerwony i szlak tej dawnej wsi w dolinie potoku Sudół Dominikanski wzdłuż ul. Rozrywka. Tam takie stare chałupy pasowałyby idealnie.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska