MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piękny zamek w Zatorze. Warto odwiedzić nie tylko Energylandię. Siedziba znanych rodów na archiwalnych fotografiach i zdjęciach z powietrza

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W historii pięknego zamku w Zatorze otworzy się wkrótce nowy rozdział
W historii pięknego zamku w Zatorze otworzy się wkrótce nowy rozdział Natalia Stefanowska
Historia pięknego zamku w Zatorze sięga połowy XV wieku. Obecnie poddawany jest rewitalizacji i ma być udostępniony turystom. Warto więc wybrać się do Zatora nie tylko do Energylandii.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Najważniejsze fakty z historii zatorskiego zamku

Pierwotnie był zamkiem książęcym o cechach obronnych, siedzibą książąt zatorskich z górnośląskiej linii piastowskiej, później starostów. Powstał jako główna siedziba księcia Wacława w nowo utworzonym w 1445 roku księstwie zatorskim. W budowie pomagali finansowo bracia księcia.

W XVII wieku podczas potopu został zniszczony przez Szwedów. W XVIII w. przeszedł w posiadanie Piotra Dunina, ostatniego starosty zatorskiego. W tym czasie został częściowo przebudowany.

Pałac w rękach Potockich

Kolejnymi prywatnymi właścicielami pałacu i dóbr zatorskich: Poniatowscy, Tyszkiewiczowie, Wąsowiczowie, Potoccy.

W 1836 roku Potoccy częściowo przebudowali i odrestaurowali pałac według projektu Franciszka Marii Lanciego, nadając mu formę rezydencji w stylu romantycznego neogotyku.

W roku 1945 został przez władze PRL bezprawnie odebrany prawowitym właścicielom. Od 1946 roku był siedzibą Instytutu Zootechniki, ostatnio Rybackiego Zakładu Doświadczalnego. W latach 1964-1973 gruntownie odrestaurowany.

Po procesie spadkowym na początku 2013 roku zamek został odzyskany przez spadkobierców rodu Potockich.

Renowacja zatorskiego zamku

Obecnie trwa renowacja zabytkowej budowli rozpoczęta w 2019 roku. Fundacja Zamek w Zatorze zapowiedziała, że za po zakończeniu prac zamek udostępniony zostanie turystom.

Stąd m.in. w reprezentacyjnych, bogato zdobionych salach myśliwskiej i złotej, a także w sieni zorganizowana zostanie ekspozycja historyczna przedstawiająca dzieje zamku oraz jego mieszkańców. W planach przewidziane są także miejsca na restauracje, kawiarnię oraz sale na spotkania, warsztaty i konferencje.

Przed rokiem o zamku zatorskim zrobiło się głośno w związku z niezwykłym odkryciem podczas prac ziemnych w okalającym go parku. Na skarpie od strony Skawy archeolodzy natrafili na ruiny średniowiecznego zamku. Zaskoczenie było tym większe, że do tej pory nie było śladów świadczących, że w tym miejscu w średniowieczu stał murowany zamek obronny.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska