Piękny zamek w Zatorze. Warto odwiedzić nie tylko Energylandię. Siedziba znanych rodów na archiwalnych fotografiach i zdjęciach z powietrza

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W historii pięknego zamku w Zatorze otworzy się wkrótce nowy rozdział
W historii pięknego zamku w Zatorze otworzy się wkrótce nowy rozdział Natalia Stefanowska
Historia pięknego zamku w Zatorze sięga połowy XV wieku. Obecnie poddawany jest rewitalizacji i ma być udostępniony turystom. Warto więc wybrać się do Zatora nie tylko do Energylandii.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Najważniejsze fakty z historii zatorskiego zamku

Pierwotnie był zamkiem książęcym o cechach obronnych, siedzibą książąt zatorskich z górnośląskiej linii piastowskiej, później starostów. Powstał jako główna siedziba księcia Wacława w nowo utworzonym w 1445 roku księstwie zatorskim. W budowie pomagali finansowo bracia księcia.

W XVII wieku podczas potopu został zniszczony przez Szwedów. W XVIII w. przeszedł w posiadanie Piotra Dunina, ostatniego starosty zatorskiego. W tym czasie został częściowo przebudowany.

Pałac w rękach Potockich

Kolejnymi prywatnymi właścicielami pałacu i dóbr zatorskich: Poniatowscy, Tyszkiewiczowie, Wąsowiczowie, Potoccy.

W 1836 roku Potoccy częściowo przebudowali i odrestaurowali pałac według projektu Franciszka Marii Lanciego, nadając mu formę rezydencji w stylu romantycznego neogotyku.

W roku 1945 został przez władze PRL bezprawnie odebrany prawowitym właścicielom. Od 1946 roku był siedzibą Instytutu Zootechniki, ostatnio Rybackiego Zakładu Doświadczalnego. W latach 1964-1973 gruntownie odrestaurowany.

Po procesie spadkowym na początku 2013 roku zamek został odzyskany przez spadkobierców rodu Potockich.

Renowacja zatorskiego zamku

Obecnie trwa renowacja zabytkowej budowli rozpoczęta w 2019 roku. Fundacja Zamek w Zatorze zapowiedziała, że za po zakończeniu prac zamek udostępniony zostanie turystom.

Stąd m.in. w reprezentacyjnych, bogato zdobionych salach myśliwskiej i złotej, a także w sieni zorganizowana zostanie ekspozycja historyczna przedstawiająca dzieje zamku oraz jego mieszkańców. W planach przewidziane są także miejsca na restauracje, kawiarnię oraz sale na spotkania, warsztaty i konferencje.

Przed rokiem o zamku zatorskim zrobiło się głośno w związku z niezwykłym odkryciem podczas prac ziemnych w okalającym go parku. Na skarpie od strony Skawy archeolodzy natrafili na ruiny średniowiecznego zamku. Zaskoczenie było tym większe, że do tej pory nie było śladów świadczących, że w tym miejscu w średniowieczu stał murowany zamek obronny.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie