Wystawa prezentuje dawnych górników z kopalń w Europie oraz w Ameryce Północnej i Australii. Fotografie dają możliwość „zaglądnięcia” do podziemi pozyskujących: sól, węgiel kamienny i brunatny, srebro, złoto, miedź, rudy żelaza, kobalt, rtęć, wapienie. Pokazują też warunki pracy panujące w poszczególnych kopalniach, stosowane tam narzędzia i urządzenia, sposoby oświetlania podziemi, a także różnorodne ubiory górników.
Informacji o poszczególnych kopalniach, a także o muzeach z których fotografie pochodzą, dostarczają krótkie opisy pod zdjęciami. pod każdą fotografią umieszczono również kod Qr, który prowadzi do rozszerzonych galerii zdjęć z danych kopalń.
- Dawne fotografie prezentują górników w czasie pracy, przed jej rozpoczęciem, jeszcze w szatni, przed wejściem do sztolni, czy podczas przerwy śniadaniowej. Górnicy wykonują różnorodne prace - widać więc eksploatację surowców przy użyciu wiertarek, moment przed detonacją ładunków, zjazd ludzi windą w podziemia, transport urobku wózkami, które pchają ludzie lub ciągną konie czy urządzenia, obsługę wciągarek, grupę cieśli górniczych budujących drewniane zabezpieczenia czy mierniczych dokonujących pomiarów… Pokazane na wystawie zdjęcia pochodzą z kopalń: z Australii, Austrii, Belgi, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Kanady, Norwegii, Polski, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, USA, Włoch – wyliczają wieliccy muzealnicy.
Na ekspozycji pokazano także dawne narzędzia górnicze – podobne do tych, które można znaleźć na zdjęciach – pochodzące ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, które zorganizowało wystawę we współpracy z zagranicznymi muzeami.
- Warto pamiętać, że górnictwo jest motorem postępu - dostarcza minerałów, dzięki którym mogą rozwijać się nowe technologie. Jedne kopalnie kończą swoją działalność, pozostają po nich dawne fotografie i muzea przechowujące pamięć o nich. Ale powstają też nowe kopalnie, bo ziemia kryje jeszcze wiele skarbów umożliwiających realizację nowych wyzwań. Teraz wystawę „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach” można zwiedzać w skrzydle północnym wielickiego Zamku Żupnego, a potem ekspozycja ta będzie prezentowana w innych ośrodkach górniczych na świecie – zaznacza Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Kuratorem wystawy jest Jakub Strynowicz, a o projekt plastyczny oraz aranżację prezentacji zadbali Anita Mrugacz i Robert Sagan. Ekspozycję „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach” można zwiedzać w Wieliczce od 26 kwietnia do 31 sierpnia 2024.
Wielka akcja Lasów Państwowych : #sadzimMY
