Pierwszy dzień jesieni 2021 już we wrześniu
Początek kalendarzowej jesieni co roku wypada w tym samym terminie - pod koniec września. W tym roku, tak samo jak w poprzednich, pierwszy dzień jesieni rozpocznie się 23 września. Będzie to czwartek.
Nowa pora roku potrwa aż trzy miesiące. Po tym czasie - 21 grudnia - nastąpi zmiana. Przywitamy wówczas kalendarzową zimę.
Kalendarzowa a astronomiczna jesień. Jakie są różnice?
W porównaniu do kalendarzowej jesieni, astronomiczna rozpoczyna się wraz z równonocą jesienną. Oznacza to, że słońce przechodzi przez punkt Wagi, promienie słoneczne padają prostopadle na równik, będąc równocześnie stycznymi do powierzchni przy biegunach. Podczas równonocy dzień oraz noc mają mniej więcej tę samą długość - po 12 godzin.
W tym roku jesień astronomiczna wypadnie dzień wcześniej, a więc w środę - 22 września.
Tradycje i obchody związane z pierwszym dniem jesieni
Podczas trwania jesieni w wielu krajach, również w Polsce, obchodzone są różnego rodzaju święta oraz tradycje. Przed laty czczono pierwszy dzień jesieni ustawiając przed Świętowitem, czyli bogiem urodzaju i wojny, kielich z pitnym miodem, Jeśli po paru dniach nic z niego nie ubyło, oznaczało to, że w danym roku plony będą naprawdę obfite. Organizowano także huczne, wielkie zabawy na polach, dziękując za zbiory i prosząc o dobre plony na przyszły rok.
Do dnia dzisiejszego świętowanie utrwaliło się w postaci festynów ludowych i dożynek. Jest to ludowa uroczystość połączona z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni.
Dodatkowo w trakcie trwania kalendarzowej jesieni wypadają takie święta, jak np. Halloween i Zaduszki. Tradycyjnie robione są wykopki. Organizuje się również grzybobrania.
