Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień jesieni 2022. Kiedy nastąpi kalendarzowa jesień?

oprac.: Anna Nowak
Wyróżniamy jesień meteorologiczną, astronomiczną oraz kalendarzową
Wyróżniamy jesień meteorologiczną, astronomiczną oraz kalendarzową Pixabay
Wraz z pierwszym dniem września rozpoczęła się meteorologiczna jesień. Choć dla klimatologów ma ona duże znaczenie, dla nas ważniejsza jest jesień kalendarzowa lub astronomiczna. Co ciekawe w tym roku wypadają tego samego dnia. Kiedy to nastąpi?

Jesień meteorologiczna już za nami

Coraz chłodniejsze poranki i wieczory, krótsze dni, bociany odlatujące do ciepłych krajów i liście na drzewach, które przybierają pomarańczowo-złoty kolor. Te zjawiska nie powinny dziwić, bowiem 1 września rozpoczęła się meteorologiczna jesień. Obejmuje ona zawsze trzy pełne miesiące: wrzesień, październik oraz listopad. Pomaga to naukowcom co roku porównywać dane statystyczne z tych samych okresów i na ich podstawie tworzyć modele porównawcze.

Kiedy początek kalendarzowej jesieni?

Kalendarzowa jesień zawsze rozpoczyna się 23 września. W tym roku będzie to piątek. Co ciekawe, rozpocznie się ona dokładnie tego samego dnia, co jesień astrologiczna, której data jest ruchoma.

Kalendarzowa a astronomiczna jesień. Jakie są różnice?

W porównaniu do kalendarzowej jesieni, astronomiczna rozpoczyna się wraz z równonocą jesienną. Oznacza to, że słońce przechodzi przez punkt Wagi, promienie słoneczne padają prostopadle na równik, będąc równocześnie stycznymi do powierzchni przy biegunach. Podczas równonocy dzień oraz noc mają mniej więcej tę samą długość - po 12 godzin.

Gdy na naszej półkuli zachodzi zjawisko równonocy jesiennej, na drugiej rozpoczyna się równonoc wiosenna.

Tradycje i obchody związane z pierwszym dniem jesieni

Podczas trwania jesieni obchodzone są różnego rodzaju święta oraz tradycje. Przed laty czczono pierwszy dzień jesieni, ustawiając przed Świętowitem, czyli bogiem urodzaju i wojny, kielich z pitnym miodem. Jeśli po paru dniach nic z niego nie ubyło, oznaczało to, że w danym roku plony będą naprawdę obfite. Organizowano także huczne, wielkie zabawy na polach, dziękując za zbiory i prosząc o dobre plony na przyszły rok.

Do dnia dzisiejszego świętowanie utrwaliło się w postaci festynów ludowych i dożynek. Jest to ludowa uroczystość połączona z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni.

Dodatkowo w trakcie trwania kalendarzowej jesieni wypadają takie święta, jak np. Halloween i Zaduszki. Tradycyjnie robione są wykopki. Organizuje się również grzybobrania.

MEMY na pierwszy dzień jesieni. Najlepsze i najbardziej zaba...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska