https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy pacjent z podejrzeniem koronawirusa w Oświęcimiu? Multimed został zamknięty, trwała dezynfekcja

Monika Pawłowska
Lotem błyskawicy obiegła Oświęcim informacja o pierwszym pacjencie z podejrzenie zakażenia koronowirusem, który miał się zgłosić do Centrum Medycznego PZU Zdrowie Elvita przy ul. Chemików w Oświęcimiu (dawnego Multimedu). Od kilku godzin czekamy na potwierdzenie lub zaprzeczenie tych doniesień od dyrekcji przychodni, rzeczniczki PZU Zdrowie oraz rzecznika Ministerstwa Zdrowia. Przychodnia już działa normalnie. Aktualizacja. Godz. 20.30. Dobre wieści ze szpitala w Tychach. To nie koronawirus.

We wtorek (10 marca) przed południem, do największej w mieście przychodni miała zgłosić się 50-letnie kobieta z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Została odseparowana w izolatce, a następnie przewieziona do szpitala z oddziałem zakaźnym w Tychach.

Ok. godz. 14 przychodnia została zamknięta i rozpoczęła się dezynfekcja. O godz. 16 wszystko wróciło do normy.

Rzecznik oświęcimskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej odmówiła udzielenia informacji, zasłaniając się wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i skierowała nas do resortu. Wciąż czekamy na odpowiedź. Podobnie jak od dyrekcji przychodni i rzeczniczki PZU Zdrowie.

Koronawirus. Gdzie odnotowano przypadki zarażenia wirusem z Wuhan? Interaktywna mapa zachorowań online

Koronawirus: aktualizowany raport

Koronawirus w Polsce. Internauci błyskawicznie zareagowali [...

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Sprawdź, do których krajów GIS odradza podróżeZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
ania

Robili testy na koronawirusa? Wątpię. W związku z tym powinni powiedzieć coś więcej, na jakiej podstawie stwierdzili, że to nie koronawirus, żeby ludzi uspokoić, bo w tym momencie myślę sobie, że służby olewają temat.

Nie wspomnę o durnym zachowaniu owej Pani, która naraziła postronne osoby. Takie zachowania powinny być karane dla przykładu.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska