![Plaga komarów. Jak naturalnymi sposobami walczyć z małymi bestiami? [PORADY]](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/6b/9d/5cffb0c3c81a4_o_large.jpg)

LAWENDA
W każdym domu czy ogrodzie powinno znaleźć się kilka krzewów aromatycznej lawendy. Nie dość, że pięknie się prezentuje, to ma jeszcze zastosowanie praktyczne. Zapach lawendy skutecznie odstrasza komary, mszyce, muchy, mole, pajęczaki, a także większe gryzonie. W naszym klimacie najlepiej sprawdza się lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia). Jest to roślina niewymagająca, jeżeli chodzi o uprawę – preferuje słoneczne stanowiska i nie przepada za nadmiernym podlewaniem. Wymaga lekko zasadowej i przepuszczalnej gleby oraz umiarkowane wiosenne przycinanie. Na zimę przykryć gałęziami drzew iglastych.

KOCIMIĘTKA
Jest bujna, tworzy zwarte kępy i ma urocze fioletowo-różowo-białe kwiatki – dlatego często zdobi tarasy i balkony. Kocimiętka ma jeszcze jedną, bardzo cenną zaletę – odstrasza komary. Trzeba uważać, kiedy ma się w domu koty. Zwierzęta te uwielbiają kocimiętkę i z chęcią ją podgryzają. Kocimiętka nie jest wymagająca, jeżeli chodzi o gleby, ale lubi nasłonecznione miejsca.

BAZYLIA
Bazylię można wykorzystać nie tylko do przyprawiania potraw. Silny aromat wydzielany przez liście tej rośliny odstraszy komary. Bazylię można posadzić w gruncie albo w doniczkach na tarasie czy balkonie. Lubi miejsca nasłonecznione, ale trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu.