Po raz trzeci przedstawiciele środowisk rolniczych mogą zabrać głos i zgłosić wszelkie uwagi dotyczące nowego projektu. Komentarze można wysłać drogą elektroniczną poprzez formularz na stronie resortu.
Polityka rolna a środowisko
Projekt prowadzony jest w oparciu o strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko. Co podlega SOOŚ? Prawo polskie i Unia Europejska jasno określają, że ocenie podlegają projekty strategii, planów m.in. w dziale rolnictwa. Założeniem Planu Strategicznego dla WPR jest z kolei prognozowanie, jakie skutki dla środowiska może mieć realizacja proponowanych instrumentów wsparcia.
Do trzech razy sztuka?
To też może Cię zainteresować
Konsultacje w sprawie drugiego projektu trwały do połowy września 2021 roku. Najczęściej zgłaszano problemy w zakresie m.in.:
- ekoschematów,
- interwencji na rzecz scaleń gruntów wraz z zagospodarowanie poscaleniowym,
- interwencji w formie płatności bezpośrednich,
- interwencji w sektorze pszczelarskim
- oraz interwencji na rzecz siedlisk i zagrożonych gatunków.
W większości uwagi przekazywali przedstawiciele organizacji pozarządowych, izb rolniczych i związków branżowych. W 20 procentach były to również osoby fizyczne.
Przepisy UE obligują kraje członkowskie, w tym Polskę, do dostarczenia krajowych planów strategicznych do Komisji Europejskiej najpóźniej 1 stycznia 2022 roku.
Źródło: MRiRW
