Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płaszowianka Arena zasłynęła podczas igrzysk europejskich. Teraz czekają tam na nowe obiekty sportowe

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 16 lat
Podczas igrzysk europejskich kompleks obiektów sportowych przy ul. Stróża Rybna zamienił się w Płaszowianka Arenę. Dzięki transmisjom telewizyjnym był promowany nie tylko w kraju ale również w Europie. Teraz w klubie liczą tam na to, że może w końcu zostanie zrealizowany projekt przebudowy obiektów. Jak pięknie mogłoby wszystko tam wyglądać uczestnicy igrzysk mogli zobaczyć na wizualizacji wywieszonej na ścianie klubowej hali. Przejdź do GALERII, by zobaczyć jak obiekty KS Płaszowianka prezentowały się przed igrzyskami, w czasie tej imprezy, jak wyglądają teraz, a jak mogą, gdyby zostały zmodernizowane.

- Mamy projekt, który zakłada modernizację obecnych obiektów i budowę nowych dla młodzieży i mieszkańców z terenu Płaszowa. Jest też koncepcja budowy Łuczniczego Centrum Szkolenia Olimpijskiego – mówi Zygmunt Włodarczyk, prezes KS Płaszowianka.

W przyszłym roku klub będzie obchodził jubileusz 90-lecia. Od początku funkcjonuje na ok. 4-hektarowym terenie w Płaszowie między ul. Stróża Rybna, Saską i Lipską. W Płaszowiance ok. 300 sportowców trenuje w dwóch sekcjach: łucznictwa i piłki nożnej. Prezes Zygmunt Włodarczyk podkreśla jednak, że tereny sportowe zarządzane przez klub mają także służyć lokalnej społeczności i z takim założeniem tworzono koncepcję nowego zagospodarowania.

Igrzyska europejskie z rekordem świata

Podczas niedawnych igrzysk europejskich w Krakowie i Małopolsce sportowy kompleks Płaszowianki został wykorzystany do zawodów w łucznictwie. Jeszcze około miesiąc przed imprezą teren i obiekty przy ul. Stórża Rybna pozostawiały wiele do życzenia. W kilka dni ustawiono tam jednak tymczasową trybunę, pojawiły się tarcze łucznicze i obrandowanie, co pozwoliło rozegrać zawody i odpowiednio zaprezentować je w telewizji.

Łucznicy byli zadowoleni z warunków. Sprzyjały one na tyle, że podczas igrzysk europejskich Brytyjka Ella Gibson pobiła rekord świata w łuku bloczkowym.

Zawodnicy biorący udział w igrzyskach zdawali sobie jednak sprawę, że występują na prowizorycznym obiekcie, a o tym jak mogłoby tam być przekonywała ich wizualizacja rozwieszona na ścianie klubowej hali.

Nowe obiekty można zobaczyć na wizualizacjach

Po igrzyskach na terenie Płaszowianki pozostało stałe łącze internetowe oraz sprzęt łuczniczy, m.in. tarcze, które bardzo się przydadzą.

Wciąż też jest wizualizacja prezentująca jak obiekty mogłyby wyglądać docelowo. Projekt zakłada m.in. modernizację stadionu piłkarskiego (nowa nawierzchnia, trybuna i oświetlenie). Wokół stadionu zaplanowano też bieżnię lekkoatletyczną. Koncepcja przewiduje też budowę krytego boiska piłkarskiego i modernizację torów łuczniczych.

- Obecna hala Płaszowianki została wyremontowana dzięki środkom Dzielnicy XIII i własnym klubu. Mogłaby więc służyć jako hala łucznica – wyjaśnia prezes Zygmunt Włodarczyk. - Założenie jest takie, by obiekty służyły naszym sportowcom i okolicznej młodzieży oraz mieszkańcom. Plan też jest taki, że obok obecnej hali mógłby powstać teren do organizacji imprez kulturalnych i rozrywkowych dla lokalnej społeczności. Jest też pomysł na ulokowanie tam boisk do padla - dodaje.

W planach Łucznicze Centrum Szkolenia Olimpijskiego

Koszt inwestycji związanych z modernizacją i rozbudową klubowych obiektów oszacowano na ok. 15 mln zł. Skąd wziąć na to pieniądze? - Dysponujemy już programem funkcjonalno-użytkowym dla modernizacji istniejących obiektów. Teraz wszystko zależy od decyzji władz miasta - wyjaśnia prezes Zygmunt Włodarczyk.

Projekt obejmuje także drugi etap, czyli budowę budynku Łuczniczego Centrum Szkolenia Olimpijskiego (od strony ul. Lipskiej), w którym oprócz sal dla sportowców mieściłaby się też baza noclegowa. Obok zaplanowano parking. Ta część inwestycji wiązałaby się z wydatkiem w kwocie ok. 50-60 mln zł.

W klubie przekonują, że w tym przypadku można byłoby pozyskać dotację rządową na inwestycje strategiczne o szczególnym znaczeniu dla sportu. Prezes Zygmunt Włodarczyk zaznacza: - W tej sprawie mamy już pozytywną opinię Polskiego Związku Łuczniczego.

Na razie brakuje pieniędzy na inwestycje w Płaszowie

O możliwość realizacji inwestycji na terenie KS Płaszowianka zapytaliśmy w Zarządzie Infrastruktury Sportowej. To miejska jednostka odpowiedzialna za inwestycje sportowe w Krakowie.

- Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie analizuje możliwości inwestycji na terenach sportowych KS Płaszowianka. Ze względu na sytuację finansową oraz kwestie braku uzgodnienia ostatecznych rozwiązań dla tego terenu, ewentualna inwestycja może być realizowana w przyszłości. Obecnie w budżecie gminy Kraków oraz Wieloletnim Planie Finansowym nie ma zabezpieczonych środków dla inwestycji na tych terenach. Gmina Kraków wspiera natomiast KS Płaszowianka poprzez bieżące działania - wyjaśnia Michał Sobolewski z ZIS.

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska