Jak poinformował w komunikacie PKN Orlen, w czwartek koncern podpisał ze spółką KTI Poland aneks do umowy obejmującej projektowanie, dostawy oraz budowę w systemie "pod klucz" instalacji visbreakingu w zakładzie produkcyjnym w Płocku.
"Na podstawie aneksu przesunięto termin realizacji inwestycji z końca 2022 roku na połowę roku 2023" – podał PKN Orlen.
PKN Orlen. Umowa na instalację visbreakingu
Umowę na budowę instalacji visbreakingu w głównym zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku zawarto w lutym 2020 r. Jak wówczas informowano, do realizacji inwestycji za ok. 1 mld zł koncern wybrał konsorcjum KTI Poland i IDS Bud. Zgodnie z zawartą umową, finalizację przedsięwzięcia planowano do końca 2022 r.
Rozpoczynając projekt PKN Orlen podkreślał, że jego realizacja "ma na celu poprawę efektywności przerobu ropy poprzez zwiększenie uzysków produktów o wysokiej marży w wyniku pogłębionej konwersji pozostałości próżniowej z instalacji DRW".
"Szacuje się, że po zrealizowaniu projektu zysk operacyjny EBITDA PKN Orlen, może wzrosnąć w przedziale od 340 do 415 mln zł rocznie" – informował wcześniej koncern.
Czemu ma służyć instalacja visbreakingu?
Jak podawał wówczas PKN Orlen, instalacja visbreakingu pozwoli znacząco zwiększyć uzysk produktów lekkich, czyli benzyny i oleju napędowego. Koncern wyjaśniał przy tym, że w nowej instalacji pozostałość próżniowa, która dotąd wykorzystywana była do produkcji ciężkich olejów opałowych czy też asfaltu, będzie przetwarzana na produkty wysokomarżowe, właśnie benzynę i olej napędowy.
Znajdujący się w Płocku główny zakład produkcyjny PKN Orlen, gdzie powstaje instalacja visbreakingu, to największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny i zarazem jeden z największych w Europie.
Proces Visbreakingu to technologia sprawdzona i stosowana już w Grupie Kapitałowej Orlen, w rafineriach w Czechach oraz na Litwie. Instalacje Visbreakingu cechują najniższe nakłady inwestycyjne (CAPEX) spośród wszystkich dostępnych technologii zagospodarowania pozostałości próżniowej.
lena
Źródło:
