Instalacja fotowoltaiczna, którą uruchomiła na terenie trzebińskiej rafinerii spółka ORLEN Południe, wchodząca w skład Grupy ORLEN, będzie produkowała energię, którą zakład wykorzystana na potrzeby własne. Koncern wcześniej też korzystał z "czystej energii" - miał zainstalowaną fotowoltaikę o mocy 112 MW.
Jak podkreśla Grupy ORLEN to ich kolejna inwestycja w odnawialne źródła energii. "Obok wielkoskalowych inwestycji w OZE, koncern rozwija także mniejsze instalacje wspierające działanie własnej infrastruktury. Dzięki temu zwiększa efektywność wykorzystania posiadanych aktywów i zasobów. Mikroinstalacje fotowoltaiczne uzupełniają prace zarówno stacji i terminali paliw, jak i zakładów produkcyjnych" - wyjaśniają w komunikacie prasowym.
Trzebińska rafineria to tylko część inwestycji w OZE Orlenu
"Tylko tym roku instalacje PV na terenie terminali paliw w Sokółce, Żurawicy i Ostrowie Wielkopolskim oraz na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku, powiększyły portfolio koncernu o blisko 11 MW mocy pochodzącej z OZE. W trakcie budowy jest także elektrownia o mocy do 2 MW, która zasili płocką rafinerię. Ponadto koncern zainstalował 30 mikroinstalacji fotowoltaicznych na stacjach paliw i rozpoczął przygotowania do montażu takich instalacji na kolejnych 40 stacjach."
- Inwestycje w odnawialne źródła energii to naturalny krok dla ORLEN Południe. Wpisuje się on w strategię Grupy ORLEN, która zakłada rozwój nowoczesnej energetyki. Odpowiada także kierunkowi zakładów produkcyjnych koncernu, dotyczących rozwoju biorafinerii, opierającej produkcję o zasoby odnawialne i realizację założeń gospodarki obiegu zamkniętego – mówi Mikołaj Wierzbicki, Prezes Zarządu ORLEN Południe.
Rafineria - nie tylko paliwa
W 2021 r. na terenie rafinerii w Trzebini uruchomiono największą w Europie instalację do produkcji glikolu propylenowego. Spółka zainwestowała również w pilotażową instalację do produkcji kwasu mlekowego, wytwarzanego przy użyciu mikroorganizmów.
Z kolei w jedlickiej rafinerii ORLEN Południe realizowana jest największa inwestycja spółki – instalacja do produkcji bioetanolu II generacji. Będzie to pierwsza w Polsce instalacja tego typu. Jej wydajność wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie, wytwarzanego z surowców niespożywczych.
Bądź na bieżąco i obserwuj
Powiat chrzanowski. Połączyli siły, by przygotować się na transformację energetyczną
