Podpisanie listu intencyjnego poprzedziła nadzwyczajna sesja Rady Miasta, podczas której przedstawione zostały opcje inwestycyjne rozważane dla Elektrowni Siersza. Konkrety jeszcze nie są znane, mimo to radni wyrazili aprobatę dla proponowanych kierunków działania.
- Rozwiązanie problemów i sprostanie wyzwaniom, przed jakimi stoimy, wymaga pełnej współpracy wszystkich zaangażowanych stron. Tylko takie podejście da szansę na prawdziwie sprawiedliwą i mądrą transformację tak ważnej dziedziny gospodarki, jaką jest energetyka. To nasza wspólna odpowiedzialność – mówi Grzegorz Lot, prezes zarządu Tauronu Polska Energia.
Współpraca Tauronu z samorządem ma na celu umożliwienie transformacji energetyki z zachowaniem troski o lokalne miejsca pracy oraz wpływy z podatków, przy jednoczesnym respektowaniu potrzeby ochrony środowiska naturalnego.
- Elektrownia od dekad jest jednym z filarów Trzebini – zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i społecznym. Dlatego od lat, wspólnie z przedstawicielami strony społecznej i radnymi, konsekwentnie podejmowaliśmy działania na rzecz przedłużenia jej funkcjonowania. Osobiście uczestniczyłem w licznych spotkaniach, m.in. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zabierałem głos podczas posiedzeń sejmowej Komisji Ochrony Środowiska oraz wspólnej komisji rządu i samorządów. Dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego to efekt wspólnej pracy, determinacji, odpowiedzialności i wyraz troski o przyszłość elektrowni. Wierzę, że nasza współpraca pozwoli nam wypracować trwałe rozwiązania. To dopiero początek, ale mamy solidne fundamenty do dalszych działań – mówi Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.
Tauron ma pomysły na Sierszę, a najbliższe miesiące pokażą, która z rozważanych opcji będzie realizowana. Trwają zawansowane analizy możliwości komercjalizacji lokalizacji, np. poprzez repowering, czyli przygotowanie jednostek do spalania innego rodzaju paliwa. W grę wchodzą także inwestycje z zakresu budowy magazynów energii wraz z instalacją fotowoltaiczną oraz budowy gazowych jednostek szczytowych, przygotowanych także do spalania wodoru.
- Intensywnie pracujemy nad scenariuszami inwestycyjnymi, które umożliwią uruchomienie nowych projektów biznesowych, pozwalających na osiąganie dodatnich wyników ekonomicznych przy jednoczesnym zaangażowaniu potencjału naszych pracowników i terenów Elektrowni Siersza – mówi Paweł Micuła, prezes zarządu Tauron Wytwarzanie - Niezwykle istotnym dla nas zagadnieniem jest sprawne rozwiązanie kwestii zaopatrzenia mieszkańców w ciepło. W tym zakresie także ściśle współpracujemy z władzami miasta – dodaje prezes.
Tauron przygotowuje pracowników na zmiany. Podczas spotkań, pracownicy byli informowani o sytuacji elektrowni oraz możliwych przyszłych scenariuszach, ale przede wszystkim otrzymali gwarancję, że w przypadku konieczności wyłączenia jednostek wytwórczych, wszyscy będą mieli zapewnione miejsca pracy.
