https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tauron ma pomysł na Elektrownię Siersza. Czy plany są realne do realizacji?

Sławomir Bromboszcz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wykorzystanie paliw alternatywnych to główny pomysł Tauronu na dalsze funkcjonowanie po erze węgla Elektrowni Siersza w Trzebini. Przystosowane do tego celu bloki węglowe miałby stanowić kluczowy punkt huba energetycznego, który miałby powstać w tym miejscu. W czwartek (20 lutego) odbyło się w tej sprawie spotkanie w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie.

Tauron ma pomysł na Elektrownię Siersza. Czy plany są realne do realizacji?

Elektrownia posiada nowoczesne bloki fluidalne o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej w wysokości 306 MW, a osiągalnej mocy cieplnej 36,5 MWt. W wyniku ich modernizacji osiągnięto wysoki stopień niezawodności z jednoczesnym ograniczeniem emisji szkodliwych zanieczyszczeń do środowiska. Bloki te są w stanie działać aż do 2041 roku. Problem w tym, że paliwem dla nich jest węgiel, którego era w związku z Zielonym Ładem chyli się ku końcowi.

Bloki Elektrowni Siersza posiadają kontrakty na Rynku Mocy do końca 2025 roku, czyli są elementem systemu zapewniającego pokrycie prognozowanego zapotrzebowania odbiorców na prąd. W związku z tym Elektrownia Siersza ma zakończy swoją działalność wraz z wygaśnięciem obowiązującego kontraktu.

Nowelizacja ustawy o Rynku Mocny, podpisana końcem stycznia br. przez prezydenta RP, dała szansę na wydłużenie działalności elektrowni o trzy lata. Jak zapewnia Tauron bloki przygotowywane są do udziału w aukcjach uzupełniających na Rynku Mocy na lata 2026-2028. Najbliższa aukcja odbędzie się w połowie roku i będzie obejmować rok 2026. Kolejne aukcje powinny odbywać się w 2026 na 2027 i w 2027 na 2028 rok.

Ich wygrana pozwoli na pokrycie kosztów funkcjonowania bloków, a co za tym idzie pozwoli na planowanie dalszej działalności tych jednostek. Dokładamy wszelkich starań, aby elektrownie objęte zostały wsparciem, jednakże wynik aukcji jest niewiadomą będącą efektem gry rynkowej - podkreśla Patrycja Hamera z biura prasowego Tauron Wytwarzanie.

Koszt wytworzenia prądu w Elektrowni Siersza nie jest jednak tani, a konkurencja na Rynku Mocy z roku na rok jest coraz większa. W optymistycznym przypadku, w przypadku wygrania kolejnych aukcji elektrownia będzie działać do końca 2028 roku, w pesymistycznym do końca 2025 roku.

Paliwa alternatywne przyszłością Elektrowni Siersza

Przystosowane bloków Elektrowni Siersza do spalania paliw alternatywnych to główny pomysł Tauronu na przyszłość zakładu po erze węgla. W kotłach mogłaby być spalana biomasa lub RDF.

To ekologiczne paliwa, które możemy bezpiecznie wykorzystywać jako źródło energii. Zlecone zostały analizy techniczne i ekonomiczne. W czerwcu br. poznamy wyniki. Wówczas dowiemy się czy da się przystosować kotły do spalania paliw alternatywnych, jeśli tak to jak to zrobić i ile będzie to kosztować - mówi Grzegorz Lot, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Przystosowane do spalania paliw alternatywnych kotły węglowe miałby stanowić kluczowy punkt huba energetycznego, który miałby powstać w tym miejscu. Jego elementami miałby być farma fotowoltaiczna oraz magazyn energii. Pod uwagę brana jest także budowa gazowych jednostek szczytowych – przygotowanych także do spalania wodoru.

Zakład w takim modelu mógłby funkcjonować przez kolejne dekady dając miejsca pracy - dodaje Grzegorz Lot.

Elektrownia zatrudnia ok. 230 pracowników i daje pracę kolejnym 200 osobom zatrudnionym w firmach współpracujących z zakładem. Samorząd chrzanowski deklaruje wsparcie dla działań Tauronu.

Jako samorząd, społeczność lokalna wiążemy duże nadzieje z tymi propozycjami. Liczmy, że elektrownia nie zakończy swoje działalności niebawem, lecz dzięki inwestycjom będzie działać przez kolejne dziesięciolecia - mówi Bartłomiej Gębala, starosta chrzanowski.

Temat wykorzystania paliwa alternatywnego w postaci RDF w Elektrowni Siersza nie jest nowy. Pojawił się on w już 2018 roku. Wówczas jednak zdecydowany sprzeciw mieszkańców, którzy obawiali się emisji szkodliwych substancji był jednym z powodów, dla których nie udało się wcielić go w życie pomysłu. Należy dodać, że wówczas było to nowatorskie i niesprawdzone rozwiązanie,

Chcemy, by Elektrownia Siersza nadal działała. Trudno na tym etapie oceniać propozycję Tauronu. Gdy znane będą konkrety wówczas zwołane zostanie zebranie z mieszkańcami i to oni się wypowiedzą, czy chcą w swoim sąsiedztwie takiej instalacji - mówi Halina Henc, sołtys Czyżówki.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska