Tauron ma pomysł na Elektrownię Siersza. Czy plany są realne do realizacji?
Elektrownia posiada nowoczesne bloki fluidalne o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej w wysokości 306 MW, a osiągalnej mocy cieplnej 36,5 MWt. W wyniku ich modernizacji osiągnięto wysoki stopień niezawodności z jednoczesnym ograniczeniem emisji szkodliwych zanieczyszczeń do środowiska. Bloki te są w stanie działać aż do 2041 roku. Problem w tym, że paliwem dla nich jest węgiel, którego era w związku z Zielonym Ładem chyli się ku końcowi.
Bloki Elektrowni Siersza posiadają kontrakty na Rynku Mocy do końca 2025 roku, czyli są elementem systemu zapewniającego pokrycie prognozowanego zapotrzebowania odbiorców na prąd. W związku z tym Elektrownia Siersza ma zakończy swoją działalność wraz z wygaśnięciem obowiązującego kontraktu.
Nowelizacja ustawy o Rynku Mocny, podpisana końcem stycznia br. przez prezydenta RP, dała szansę na wydłużenie działalności elektrowni o trzy lata. Jak zapewnia Tauron bloki przygotowywane są do udziału w aukcjach uzupełniających na Rynku Mocy na lata 2026-2028. Najbliższa aukcja odbędzie się w połowie roku i będzie obejmować rok 2026. Kolejne aukcje powinny odbywać się w 2026 na 2027 i w 2027 na 2028 rok.
Ich wygrana pozwoli na pokrycie kosztów funkcjonowania bloków, a co za tym idzie pozwoli na planowanie dalszej działalności tych jednostek. Dokładamy wszelkich starań, aby elektrownie objęte zostały wsparciem, jednakże wynik aukcji jest niewiadomą będącą efektem gry rynkowej - podkreśla Patrycja Hamera z biura prasowego Tauron Wytwarzanie.
Koszt wytworzenia prądu w Elektrowni Siersza nie jest jednak tani, a konkurencja na Rynku Mocy z roku na rok jest coraz większa. W optymistycznym przypadku, w przypadku wygrania kolejnych aukcji elektrownia będzie działać do końca 2028 roku, w pesymistycznym do końca 2025 roku.
Paliwa alternatywne przyszłością Elektrowni Siersza
Przystosowane bloków Elektrowni Siersza do spalania paliw alternatywnych to główny pomysł Tauronu na przyszłość zakładu po erze węgla. W kotłach mogłaby być spalana biomasa lub RDF.
To ekologiczne paliwa, które możemy bezpiecznie wykorzystywać jako źródło energii. Zlecone zostały analizy techniczne i ekonomiczne. W czerwcu br. poznamy wyniki. Wówczas dowiemy się czy da się przystosować kotły do spalania paliw alternatywnych, jeśli tak to jak to zrobić i ile będzie to kosztować - mówi Grzegorz Lot, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Przystosowane do spalania paliw alternatywnych kotły węglowe miałby stanowić kluczowy punkt huba energetycznego, który miałby powstać w tym miejscu. Jego elementami miałby być farma fotowoltaiczna oraz magazyn energii. Pod uwagę brana jest także budowa gazowych jednostek szczytowych – przygotowanych także do spalania wodoru.
Zakład w takim modelu mógłby funkcjonować przez kolejne dekady dając miejsca pracy - dodaje Grzegorz Lot.
Elektrownia zatrudnia ok. 230 pracowników i daje pracę kolejnym 200 osobom zatrudnionym w firmach współpracujących z zakładem. Samorząd chrzanowski deklaruje wsparcie dla działań Tauronu.
Jako samorząd, społeczność lokalna wiążemy duże nadzieje z tymi propozycjami. Liczmy, że elektrownia nie zakończy swoje działalności niebawem, lecz dzięki inwestycjom będzie działać przez kolejne dziesięciolecia - mówi Bartłomiej Gębala, starosta chrzanowski.
Temat wykorzystania paliwa alternatywnego w postaci RDF w Elektrowni Siersza nie jest nowy. Pojawił się on w już 2018 roku. Wówczas jednak zdecydowany sprzeciw mieszkańców, którzy obawiali się emisji szkodliwych substancji był jednym z powodów, dla których nie udało się wcielić go w życie pomysłu. Należy dodać, że wówczas było to nowatorskie i niesprawdzone rozwiązanie,
Chcemy, by Elektrownia Siersza nadal działała. Trudno na tym etapie oceniać propozycję Tauronu. Gdy znane będą konkrety wówczas zwołane zostanie zebranie z mieszkańcami i to oni się wypowiedzą, czy chcą w swoim sąsiedztwie takiej instalacji - mówi Halina Henc, sołtys Czyżówki.