Elektrownia Siersza w Trzebini ma szansę działać do 2028 roku
Temat elektrowni węglowych w ostatnich miesiącach jest niezwykle gorący, a to za sprawą kończącego się wsparcia dla ich działalności z budżetu państwa. Dla większości oznaczałoby to likwidację. Tak też jest w przypadku Elektrowni Siersza w Trzebini, która swoją działalność ma zakończyć z końcem 2025 roku.
Nowelizacja ustawy o rynku mocny to szansa na wydłużenie działalności Elektrowni Siersza o trzy lata. Jak zapewnia Tauron bloki przygotowywane są do udziału w aukcjach uzupełniających na rynku mocy na lata 2026-2028. Najbliższa aukcja planowana jest na 2025 i będzie obejmować rok 2026. Kolejne aukcje powinny odbywać się w 2026 na 2027 i w 2027 na 2028 rok.
Ich wygrana pozwoli na pokrycie kosztów funkcjonowania bloków, a co za tym idzie pozwoli na planowanie dalszej działalności tych jednostek. Dokładamy wszelkich starań, aby elektrownie objęte zostały wsparciem, jednakże wynik aukcji jest niewiadomą będącą efektem gry rynkowej - podkreśla Patrycja Hamera z biura prasowego Tauron Wytwarzanie.
Wsparcie dla elektrowni węglowych w ramach rynku mocny w latach 2025-28 kosztować będzie podatników ok. 9 mld zł. Natomiast wsparcie z budżetu państwa dla kopalń węglowych w samym 2025 roku powinno wynieść 9 mld zł. Koszty te pokryją podatnicy m.in. w rachunkach za prąd.
Czas na przygotowanie planu po zakończeniu ery węgla
Zamknięcie elektrowni węglowych to nie tylko likwidacja setek miejsc pracy czy mniejsze wpływy do budżetów gmin z tytułu podatków, ale cały szereg poważnych konsekwencji. To zachwianie bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz duży krok w kierunku zamknięcia kopalń, gdzie mamy już do czynienia z likwidacją tysięcy miejsc pracy.
Przyszłość polskiej energetyki mają stanowić elektrownie atomowe oraz odnawialne źródła energii. Problem w tym, że budowa tych pierwszych to wciąż odległa i mglista wizja. Data budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej była już kilkukrotnie przesuwana. Obecny rząd deklaruje, że takowy zakład mógłby rozpocząć działać w... 2036 roku.
Grupa Tauron prowadzi analizy technicznoekonomiczne mających na celu znalezienie najlepszych rozwiązań umożliwiających uruchomienie nowych projektów z wykorzystaniem posiadanej infrastruktury oraz terenów, także tych zlokalizowanych w Trzebini.
Trwają zawansowane analizy możliwości komercjalizacji Elektrowni Siersza poprzez repowering, czyli przygotowanie jednostek do spalania innego rodzaju paliwa, na przykład biomasy lub stworzenie nowych inwestycji na tym terenie np. budowy magazynu energii wraz z instalacją fotowoltaiczną oraz budowy jednostek szczytowych gazowych.
Jednocześnie podtrzymujemy składane deklaracje gotowości do kontynuacji współpracy z samorządem i podjęcia działań, które prowadzić będą do zapewnienia ciągłości dostaw ciepła dla osiedli Gaj i Energetyków np. poprzez zabudowę lokalnych kotłowni kontenerowych - informuje Patrycja Hamera z biura prasowego Tauron Wytwarzanie.
Jaki los czeka pracowników Elektrowni Siersza?
Tauron zapewnia, że pracownicy elektrowni w przypadku konieczności wyłączenia jednostek wytwórczych nie zostaną bez pracy. W pierwszej kolejności będą relokowani wewnątrz spółki. W przypadku braku takiej możliwości otrzymają propozycję pracy w Grupie Tauron, która potrzebuje wykwalifikowanych pracowników w związku z rozwojem obszarów dystrybucji, ciepła, OZE czy obsługi klienta.
Zaoferujemy przy tym odpowiednie szkolenia i wsparcie. Dodatkowo pracownicy otrzymają konkretną informację z jakich rozwiązań mogą skorzystać: kiedy mogą przejść na emeryturę lub wcześniejszą emeryturę i czy przysługuje im urlop energetyczny, a także jaką ścieżkę przekwalifikowania możemy im zaoferować - informuje biuro prasowe Tauron Wytwarzanie.
Pracownicy Elektrowni Siersza odbyli indywidualne spotkania podczas których mogli się dowiedzieć o dostępnych dla nich opcjach w zależności od posiadanego wykształcenia, umiejętności i doświadczenia. Liczą jednak, że w Sierszy uda się zrealizować jedną z rozważanych inwestycji i elektrownia wykorzystująca paliwo alternatywne będzie tu działać także po 2028 roku.
