Na przełomie lat 2016/2017 polskie zakłady wylęgowe były w nie lada opałach. Wiele firm walczyło o płynność finansową. Krajowy eksport jednodniowych piskląt kurzych brojler wraca na ścieżkę wzrostu.
Tutaj również:**Ponad milion nowych kur we wsiach i miasteczkach. Bo jajka drogie
Od stycznia do maja tego roku, polskie zakłady produkujące pisklęta wysłały do zagranicznych kontrahentów 19 mln piskląt kurcząt rzeźnych**. To o prawie połowę więcej niż w analogicznym okresie 2017.
W tym samym czasie poprzedniego roku branża dotkliwie odczuła zakazy administracyjne ze strony klientów w Europie Wschodniej, w wyniku czego zakłady wylęgowe sprzedały o przeszło 13 mln piskląt mniej do krajów trzecich niż w pięciu pierwszych miesiącach 2016 (26 mln piskląt), wskazują producenci.
Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas
Z analiz przeprowadzanych w czasie spowodowanego grypą załamania polskiego eksportu piskląt, wynikało, że w skali całego 2017 nastąpił 50-proc. spadek wywozu piskląt kurcząt rzeźnych poza granice Wspólnoty - przypomina Katarzyna Gawrońska, główna specjalistka KIPDiP. - Z poziomu 58,1 mln nasz wywóz zagraniczny spadł do 30,4 mln sprzedawanych na eksport piskląt.
Straty w przychodach ze sprzedaży zagranicznej były spowodowane sytuacją epizootyczną w kraju.
Straty w przychodach eksportowych w 2017 mogły sięgać nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Blokad administracyjnych na kluczowych rynkach zbytu nie był wstanie zrekompensować popyt z pozostałych rynków państw trzecich - wskazuje Katarzyna Gawrońska.
Polskie firmy sektora reprodukcyjnego zacieśniają współpracę w krajach sąsiadujących. W rejonach tych zaplecze reprodukcyjne drobiu nie jest wystarczająco rozwinięte, stąd popyt na pisklęta i jaja wylęgowe zaspokajają zakłady wylęgowe z Polski, wskazuje KIPDiP.
Najwięcej piskląt trafia na Ukrainę. W 2017 wyjechało tam niemal 85 procent wszystkich eksportowanych piskląt użytkowych. Drugie miejsce zajęła Białoruś - 7,84 proc. wywozu. Za nią były Rosja i Litwa.
Najbardziej opłacalne kierunki eksportowe w 2017 - Rosja i Białoruś.
Źródło: KIPDiP