"Lato lato, lato czeka, razem z latem czeka rzeka..." - pamiętacie słowa tej piosenki? Tak, dziś kończy się rok szkolny 2017 i rozpoczynaja ponad 2-miesięczne wakacje. Na wsi wyglądają inaczej niż w mieście, które latem nieco pustoszeje. Na wsi letnie miesiące oznaczają najintensywniejsze prace.
"Lato to organizacyjnie bardzo trudny czas dla rolników i ich rodzin. Gorączka sianokosów, żniw, zbiorów owoców i zabiegów pielęgnacyjnych, dodatkowo w warunkach wysokich temperatur, sprzyja wypadkom podczas wykonywanej pracy. Ponadto Dzieci przebywające na wakacjach, pozostawione bez należytego nadzoru na terenie gospodarstwa narażone są na wiele zagrożeń", przypomina w liście do rolników i ich dzieci Adam Sekściński, prezes KRUS.
Pamiętajcie więc Państwo o bezpiecznym uŜytkowaniu ciągników, maszyn i narzędzi rolniczych, urządzeń, o bezpiecznym transporcie, obsługiwaniu zwierząt i stosowaniu środków ochrony roślin.

Szef KRUS apeluje do rolników, żeby zapewniali dzieicom opiekę dorosłych, "oddzielcie część mieszkalną od produkcyjnej i stwórzcie dla nich w gospodarstwie bezpieczne miejsce do zabawy". Dzieci poniżej 16. roku życia nie można angażować do prac zawartych w wykazie czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Wśród takich zadań jest powierzanie dzieciom kierowania ciągnikami rolniczymi, kombajnów, kosiarek rolniczych, pras do słomy i siana oraz kopaczek do roślin okopowych. Pełny wykaz zabronionych w rolnictwie prac dla osób poniżej 16 lat: Wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat.
Wskazówki dla rolników na czas (nie tylko) letnich prac:
- Wyposażcie maszyny w osłony i zabezpieczenia przed pochwyceniem, zwłaszcza wały odbioru mocy.
- Bezwzględnie wyłączajcie silnik ciągnika wychodząc z kabiny a wszelkie naprawy maszyn wykonujcie przy wyłączonym napędzie.
- Nie przewoźcie osób na ładunkach, błotnikach ciągników, zaczepach oraz innych miejscach do tego nieprzeznaczonych.
- Utrzymujcie ład i porządek na terenie obejścia.
- Dbajcie o bezpieczeństwo prac na wysokości – w pomieszczeniach gospodarczych, wykopach, zbiornikach i na drabinach.
- Wychodźcie z kabiny ciągnika twarzą do maszyny z zachowaniem trzypunktowego podparcia, a z załadowanej przyczepy schodźcie zawsze po drabinie.
- Pracujcie w odzieży roboczej oraz obuwiu o należytej przyczepności do podłoża i usztywniającym nogę w stawie skokowym, wyposażeni w odpowiednie ochrony pracy.
- Uważajcie też na kleszcze zabezpieczając skórę przed ich ukąszeniem.
Sekściński: Na zakończenie życzę Wam Rodzice-Rolnicy spokojnej i bezpiecznej pracy oraz obfitych plonów, a Dzieciom radosnych i udanych wakacji.
Źródło: KRUS