Hinduska świątynia Radha Govind Bhakti Yog Mandir w podwielickich Brzegach - będąca kopią takiej budowli w Austin w amerykańskim Teksasie - to pierwsza w Europie świątynia międzynarodowej organizacji Jagadguru Kripalu Parishat.
Budowla wyróżnia się widoczną z daleka piękną, złoconą kopułą. W obiekcie są m.in.: ołtarz, miejsce do modlitwy, sale do medytacji i nauki jogi, biblioteka (w trakcie tworzenia), sklepik, w którym można zakupić książki, pamiątki, biżuterię itp.
Przy świątyni znajduje się rozległy ogród. Na terenie centrum jest także dom wspólnoty (czyli Ashram), m.in. z pokojami gościnnymi, otwarty w Brzegach jako pierwszy, bo już w 2006 roku.
Podczas otwarcia Centrum Hinduskiego miały miejsce m.in.: mycie podłóg i ścian świątyni wodą święconą, prezentacja bóstw. W spotkaniu uczestniczyli m.in. ambasador Indii w Polsce Nagma Mohamed Mallick, a także władze Wieliczki oraz znani podróżnicy Elżbieta i Andrzej Lisowscy, który wielokrotnie odwiedzali Indie oraz opisywali tradycje i bogactwo kultury hinduskiej.
- Każdy z nas na tym świecie buduje swój dom, buduje dom według swojej kultury, religii, tradycji, tego co ma w swoim sercu. Wieliczka jest miejscem, gdzie swój dom budują ludzie z całego świata, bo rocznie odwiedza ją ponad milion turystów. A Brzegi to tym bardziej wyjątkowe miejsce, tutaj bowiem w 2016 roku ponad dwa miliony ludzi z całego świata spotkało się z papieżem Franciszkiem, by słuchać, rozmawiać, modlić się wspólnie. Dzisiaj chcę podkreślić jak ważna jest również wasza obecność w tym miejscu. Wybudowaliście dom według waszego przekonania, wiary, według tego co nosicie w sercu, a teraz wspólnie się poznajemy, rozumiemy i wspólnie szukamy pokoju w tych niespokojnych czasach - powiedział podczas spotkania burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, który wręczył ambasador Indii pamiątkowy kaganek górniczy, symbolizujący światło rozjaśniające podziemia wielickiej kopalni.
Centrum w Brzegach jest miejscem integracji społeczności hinduistycznej w Polsce oraz podtrzymywania ich kultury, zwyczajów i tradycji. Podczas dwudniowego spotkania świątynię odwiedzała licznie społeczność hinduska z Krakowa i innych miast w Polsce. Obiekt pod Krakowem jest otwarty nie tylko dla wyznawców i członków wspólnoty, ale wszystkich zainteresowanych hinduską kulturą czy chcących po prostu zwiedzić nowe miejsce.
- Wielki horoskop na jesień. To będzie czas pełen zawirowań!
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Czadoman i Ewelina Lisowska w Wieliczce. Koncertowy jubileusz 150-lecia OSP
- Rok utrudnień drogowych pod Krakowem. Rusza przebudowa ważnej trasy
- Szykują nowy wariant przebiegu S7? Mieszkańcy mają obawy, samorządowcy ucinają temat
- Dożynkowe witacze w Gdowie: rolnicy, młyn, wóz drabiniasty. Jest i Tadeusz Kantor!
Dlaczego jesienią tak często chorujemy?
