W sobotę 11 listopada odbędzie się Święto Diwali w Świątyni Hinduskiej w Brzegach koło Krakowa. Impreza będzie odbywała się w godz. 16-19 i wstęp dla wszystkich chętnych jest darmowy, choć niektóre atrakcje będą płatne.
Pełny adres: Brzegi 248, 32-002 Węgrzce Wielkie.
Pełna nazwa Świątyni: Radha Govind Bhakti Yog Mandir (otwarta 1 października 2022).
Program:
rozpoczęcie w sobotę 11.11 godz. 16.00
-Otwarcie
-Ofiarowanie Światła (godz.16-19) - płatne
-Pokaz Filmów z prezentacją Święta Diwali (godz.16-19)
-Malowanie Henną - Mehendi (godz. 16-19) - płatne
-Kuchnia Indyjska (godz.16-19) - płatne
-Pokaz Ogni Sztucznych (ok. godz. 18.30)
Zakończenie ok. godz.19.00
Geneza Święta Diwali
Diwali to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w Indiach. Przez kilka nocy w roku, ulice indyjskich miast, miasteczek i wiosek rozświetlają się blaskiem niezliczonej ilości lamp, lampionów i świec. W ten sposób hindusi witają w swoich domach boginię Lakszmi.
Diwali jest świętem ruchomym. Dzień rozpoczęcia obchodów festiwalu świateł wyznacza hinduistyczny kalendarz, wedle którego każdy kolejny miesiąc rozpoczyna się po pełni księżyca. Święto świateł jest obchodzone w okresie jesiennym, gdy noce stają się coraz dłuższe, zawsze na początku nowego miesiąca.
Obchody Diwali odnoszą się do wielkiej bitwy opisanej w eposie „Ramajana”. Tekst składający się z 7 ksiąg i niemal 24 tys. dwuwierszowych strof powstawał od II w. p.n.e. do II w. n.e. Opisuje walkę księcia Ramy z demonem Rawaną.
W zamierzchłych czasach, bestia uprowadziła i uwięziła na wyspie Cejlon Sitę – żonę Ramy, będącą uosobieniem Lakszmi, bogini szczęścia i dostatku. Książę Rama, uosobienie boga Wisznu, w towarzystwie swojego brata i generała Hanumana stanął do heroicznej walki z mroczną siłą. Zatriumfował nad demonem i wyzwolił swoją wybrankę.
Gdy wracali do królestwa, drogę oświetlały im lampiony ustawione przez mieszkańców na znak lojalności i wdzięczności za wyzwolenie ich spod tyranii sił zła. Hindusi do dziś wierzą, że w każdą rocznicę wyzwolenia Lakszmi powraca na ziemię. Lampiony (będące nieodłączną częścią obchodów tego wydarzenia) mają wskazać jej drogę do ich domostw.
Czy Unia Europejska stanie się jednolitym państwem?
