Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Diwali w świątyni hinduskiej w Brzegach pod Krakowem

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Święto Świateł Diwali organizowane jest po raz drugi w Świątyni Hinduskiej w Brzegach koło Krakowa. Odbywa się w celu promocji kultury hinduskiej. Wstęp darmowy, choć niektóre atrakcje będą płatne.

W sobotę 11 listopada odbędzie się Święto Diwali w Świątyni Hinduskiej w Brzegach koło Krakowa. Impreza będzie odbywała się w godz. 16-19 i wstęp dla wszystkich chętnych jest darmowy, choć niektóre atrakcje będą płatne.

Pełny adres: Brzegi 248, 32-002 Węgrzce Wielkie.
Pełna nazwa Świątyni: Radha Govind Bhakti Yog Mandir (otwarta 1 października 2022).

Program:
rozpoczęcie w sobotę 11.11 godz. 16.00

-Otwarcie
-Ofiarowanie Światła (godz.16-19) - płatne
-Pokaz Filmów z prezentacją Święta Diwali (godz.16-19)
-Malowanie Henną - Mehendi (godz. 16-19) - płatne
-Kuchnia Indyjska (godz.16-19) - płatne
-Pokaz Ogni Sztucznych (ok. godz. 18.30)

Zakończenie ok. godz.19.00

Geneza Święta Diwali

Diwali to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w Indiach. Przez kilka nocy w roku, ulice indyjskich miast, miasteczek i wiosek rozświetlają się blaskiem niezliczonej ilości lamp, lampionów i świec. W ten sposób hindusi witają w swoich domach boginię Lakszmi.

Diwali jest świętem ruchomym. Dzień rozpoczęcia obchodów festiwalu świateł wyznacza hinduistyczny kalendarz, wedle którego każdy kolejny miesiąc rozpoczyna się po pełni księżyca. Święto świateł jest obchodzone w okresie jesiennym, gdy noce stają się coraz dłuższe, zawsze na początku nowego miesiąca.

Obchody Diwali odnoszą się do wielkiej bitwy opisanej w eposie „Ramajana”. Tekst składający się z 7 ksiąg i niemal 24 tys. dwuwierszowych strof powstawał od II w. p.n.e. do II w. n.e. Opisuje walkę księcia Ramy z demonem Rawaną.

W zamierzchłych czasach, bestia uprowadziła i uwięziła na wyspie Cejlon Sitę – żonę Ramy, będącą uosobieniem Lakszmi, bogini szczęścia i dostatku. Książę Rama, uosobienie boga Wisznu, w towarzystwie swojego brata i generała Hanumana stanął do heroicznej walki z mroczną siłą. Zatriumfował nad demonem i wyzwolił swoją wybrankę.

Gdy wracali do królestwa, drogę oświetlały im lampiony ustawione przez mieszkańców na znak lojalności i wdzięczności za wyzwolenie ich spod tyranii sił zła. Hindusi do dziś wierzą, że w każdą rocznicę wyzwolenia Lakszmi powraca na ziemię. Lampiony (będące nieodłączną częścią obchodów tego wydarzenia) mają wskazać jej drogę do ich domostw.

Czy Unia Europejska stanie się jednolitym państwem?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska