PKP Polskie Linie Kolejowe mają nagranie z tego niebezpiecznego zdarzenia. Informują, że do tej sytuacji doszło 24 maja na przejeździe kolejowo-drogowym w Pisarach, na trasie linii kolejowej Kraków-Katowice. Kolejarze informują, że na sygnalizatorze migały wówczas światła. Rogatki zamykały się, a mimo to kierowca wjechał autobusem na przejazd. Nie zdążył przejechać nawet za pierwszą, bo już się zamknęła, tyłem swojego pojazdu uszkodził drąg rogatki.
- Takie zachowanie, to skracanie sobie drogi do śmierci - komentują przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe.
Nagranie ze zdarzenia na przejeździe w Pisarach
Na niebezpieczne incydenty natychmiast jest reakcja. Przejazdy kolejowe są bowiem monitorowane. Okazuje się, że uszkodzenie rogatki sygnalizowane jest u dyżurnego ruchu.
- Niezwłocznie powiadomiono Straż Ochrony Kolei. Kierowcy grozi wysoki mandat, a nawet sprawa o ukaranie w sądzie. Ciągle przypominamy, że włączone czerwone światło na sygnalizatorze, to informacja dla wszystkich użytkowników drogi, że do przejazdu zbliża się pociąg i nie wolno już przejeżdżać przez tory - dodają kolejarze.
A nagranie z tego niebezpiecznego zdarzenia zamieścili na swoim kanale YouTube, żeby przestrzegać przed takim bezmyślnym zachowaniem.
Okazało się, że autobusem podróżowali niepełnosprawni, którym Fundacja im. Brata Alberta z Radwanowic zorganizowała wyjazd w ramach 30. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do Węgierskiej Górki na Śląsku. Autobus z kierowcą był wynajęty z firmy przewozowej. O niebezpiecznym incydencie z wjechaniem pojazdu na zamykający się przejazd poinformowano policję i właściciela firmy.
PKP przy okazji przypomina o prowadzonej kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd" i wciąż informuje jak prawidłowo zachowywać się na przejazdach.
Koleje apelują do kierowców i rowerzystów:
- Znak STOP oznacza obowiązek zatrzymania się przed przejazdem.
- Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu i nie świecą się sygnalizatory przejazdowe.
- Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.
PKP PLK przypomina o zasadach korzystania z Żółtych Naklejek PLK. Są po to, żeby zapobiec wypadkom. Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery:
- indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu;
- numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie (do użycia w przypadku zagrożenia życia, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach)
- numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.
Pożar pod Krakowem. Ogień opanował budynek gospodarczy, w kt...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Abonament na loty, Polska krajem pilotażowym
