
Wielkanoc w czasie pandemii koronawirusa zapowiada się wyjątkowo. To ze względu, że główne uroczystości kościelne odbędą się bez udziału wiernych – jedynie ze służbą liturgiczną. Wierni będą mogli uczestniczyć w uroczystościach poprzez telewizję lub transmisję w internecie. Nie odbędzie się też wiele dodatkowych wydarzeń: konkursu palm wielkanocnych, konkursu góralskich kosołek, czy wspólnej drogi krzyżowej, jaka była organizowana w wielu miejscowościach na Podhalu.
W zamian wiele konkursów i wydarzeń przenosi się do internetu. Sprawdź, co z tradycji wielkanocnych na Podhalu zostało odwołanych, a co przybrało inną, internetową formę.

Konkurs palm wielkanocnych w Rabce
Nie odbędzie się 62. Konkurs Palm Wielkanocnych, jaki od długich lat każdego roku organizuje Muzeum Władysława Orkana w Rabce-Zdrój. To wyjątkowy konkurs, gdzie do konkursu stają wyjątkowo okazałe palmy. Niektóre są przygotowywane przez mieszkańców przez długie tygodnie. Niestety, już przygotowane palmy trzeba będzie zachować na kolejny rok...

Wirtualny konkurs palm wielkanocnych
W zamian konkurs palm przenosi się do... internetu. Związek Podhalan w Podczerwonem-Koniówce zaprasza uczniów z Podczerwonego i Koniówki w gm. Czarny Dunajec do udziału w wirtualnym konkursie palm. Może w nim wziąć udział także młodzież i dorośli.
W konkursie udział biorą palmy wykonane własnoręcznie i z wykorzystaniem naturalnych materiałów i samodzielnie wykonanych ozdób. Następnie należy zrobić zdjęcia palm i wysłać. Wszystko oceni komisja - oczywiście wirtualnie.
Szczegóły i regulamin dostępny jest na stronie www.facebook.com/podczerwone

Droga Krzyżowa ulica Zakopanego
Tradycją okresu przed Wielką Nocą była Droga Krzyżowa mieszkańców Zakopanego ulicami miasta. Co roku brało w niej udział setki osób.
Tym razem droga krzyżowa się odbędzie, ale bez udziału mieszkańców. Rozpocznie się o godz. 16 w niedzielę 5 kwietnia przed Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach, a zakończy przed kościołem Św. Krzyża przy ul. Zamoyskiego.
Poszczególni księża ze wszystkich parafii zakopiańskiego dekanatu i kaplic publicznych, pojedynczo będą stali wzdłuż ulic czytając kolejne rozważania stacji, nie przechodząc dalej, a tylko wóz transmisyjny będzie pokonywał całą trasę.
Na zakończenie ks. Infułat Stanisław udzieli wszystkim błogosławieństwa relikwiami Krzyża świętego. W czasie drogi krzyżowej księża i wierni (za pośrednictwem internetu) będą się modlić o ustąpienie epidemii.
Wspólne przeżycie Drogi Krzyżowej będzie możliwe dzięki transmisji na stronie tvpodhale.info.