Odzyskane szkoły
Szkoła w Czubrowicach była jedną z trzech (obok szkół w Sąspowie i Gotkowicach, która wygasała ze względu na brak uczniów) w gminie Jerzmanowice-Przeginia, które za poprzednich rządów oddano Fundacji Elementarz z siedzibą w Katowicach. Z czasem rodzice tutejszych dzieci mówili, że poziom nauczania jest niski. Mieli żal, że ich dzieci nie są traktowane na równi z tymi, które chodzą do szkół prowadzonych przez gminę.
- Odzyskaliśmy te trzy szkoły jako samorząd. Zwieńczeniem naszych działań jest dzisiejszy dzień, w którym szkoła otrzymuje imię i sztandar - mówi Tomasz Gwizdała, wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia.
Wójt podkreśla, że to sukces wszystkich: samorządu, sołtysów, mieszkańców. Podkreśla, że gmina do szkół dopłaca, ale nie chce oszczędzać na dzieciach. Tworzy dla nich warunki lokalowe, rozwija bazę edukacyjną i sportową. W każdej gminnej szkole są stołówki z posiłkami gotowanymi na miejscu.
Dawniej Szkoła Podstawowa w Czubrowicach miała imię Komisji Edukacji Narodowej, ale po przejęciu przez Fundację Elementarz i a potem odzyskaniu przez gminą została przekształcona w Zespół Szkolno-Przedszkolny bez imienia. Teraz przewodniczący Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia Robert Bąbka poinformował, że na mocy uchwały Radu Gminy Zespół Szkolno-Przedszkolny otrzymuje im. Komisji Edukacji Narodowej, zarazem podstawówka i przedszkole mają to samo imię.
Historyczny moment
W czubrowickiej szkole po raz pierwszy w historii uczniowie mieli możliwość ślubowania na sztandar. Sztandar sfinansowali rodzice, został poświęcony i przekazany wójtowi Tomaszowi Gwizdale i dyrektorce szkoły Annie Tracz. Oni przekazali go uczniom.
- Przyjmując sztandar pragniemy zapewnić, że jest on symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej naszej szkoły oraz dzieła wychowania młodego pokolenia dla dobra Rzeczpospolitej Polskiej - powiedziała dyrektor Anna Tracz. A przekazując sztandar uczniom zaapelowała do nich, żeby go strzegli.
Dyrekcji szkoły, samorządowcom gratulacje składali goście tego dnia. Poseł Andrzej Adamczyk; wojewoda Krzysztof Jan Klęczar; małopolski kurator oświaty Gabriela Olszowska, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka; członek zarządu powiatu krakowskiego Tadeusz Nabagło, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Wojciech Kozak.
Dla gości, rodziców, mieszkańców Czubrowic uczniowie tańczyli i śpiewali. Przygotowali też historyczne widowisko przypominające powstanie Komisji Edukacji Narodowej, a właściwie - jak podkreślali - Komisji nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mającej. Przywoływali czasy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, bo to na jego wniosek w 1772 roku powstał ten centralny organ władzy oświatowej w Polsce, powołany w Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez Sejm Rozbiorowy.
- Komisja Edukacji Narodowej była pierwszą taką władzą oświatową o charakterze ministerstwa nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie - podkreślali uczniowie w czasie widowiska.
Dzieje szkoły
Podczas uroczystości przypomniano także historię szkoły. Już w 1918 roku były pierwsze wzmianki o szkolnictwie w Czubrowicach. Wiadomo, że w latach 1920-21 szkoła była dwuklasowa. Rok później ówcześni radni z tej wioski należącej do gminy Rabsztyn wnioskowali o budowę szkoły. Ale wtedy się nie udało. W 1930 roku nadal była dwuklasowa i miała dwie sale lekcyjne oraz 180 uczniów i dwa etaty nauczycielskie. Nauka odbywała się w domach chłopów.
W czasie II wojny światowej prowadzono tu tajne nauczanie. A dwa lata po zakończeniu wojny powstał barak, a w nim siedmioklasowa szkoła w systemie dwuzmianowym.
Decyzje o budowie nowej placówki zapadły w 1968 roku z udziałem. Zdecydowano, że po zakończeniu roku szkolnego 1969-70 barak zostanie wyburzony w jego miejscu będzie budowana szkoła. Naukę dzieci organizowano w domach prywatnych.
Budowę szkoły w 1971 roku rozpoczęło Olkuskie Przedsiębiorstwo Budowlane, a ukończyło w sierpniu 1972 r.
- Budynek szkolny jak na ówczesne czasy był bardzo nowoczesny. Wicekurator okręgu szkolnego, Wincenty Biernacki dokonał uroczystego przekazania szkoły 3 sierpnia 1972 r. w obecności władz politycznych, administracyjnych, przedstawicieli instytucji, zakładów pracy, członków komitetu budowy szkoły oraz miejscowej ludności - czytamy na kartach historii szkoły.
Do 1996 r. organem prowadzącym szkołę było Kuratorium Oświaty w Krakowie, a potem gmina Jerzmanowice-Przeginia. We wrześniu 2016 r. szkołę przejęła Fundacja Elementarz. A po trzech latach w 2019 r. gmina ją odzyskała. Wówczas placówka otrzymała nazwę: Zespół Szkolno-Przedszkolny. Obecnie liczy 67 uczniów i 46 przedszkolaków.
Święto w Ognisku Terapeutycznym w Jerzmanowicach. Nowy bus d...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Czy miłość to romantyzm czy biologiczna kalkulacja?
