Podróże zagraniczne w czasach pandemii koronawirusa 27.10 2020
Prezentujemy zasady obowiązujące przy przekraczaniu granic przy wyjazdach i podróżach do najpopularniejszych destynacji urlopowych i wypoczynkowych, a także zarobkowych, w Europie i na świecie.
Albania
Obecnie Albania nie wymaga szczególnego zezwolenia na wjazd i pobyt, nie ma obowiązkowej kwarantanny, nie trzeba także przedstawiać przy wjeździe negatywnego wyniku testu na COVID-19. Wznowiono międzynarodowy ruch lotniczy.
Algieria
9 lipca UE wycofała Algierię z listy tzw. „krajów bezpiecznych”. Nadal całkowicie zamknięte pozostają granice lądowe, morskie i powietrzne całej Algierii. W związku z powyższym nie ma międzynarodowych komercyjnych połączeń lotniczych i morskich z wyjątkiem lotów repatriacyjnych.
Australia
W związku z pandemią koronawirusa, tymczasowym zakazem wjazdu na terytorium Australii zostali objęci wszyscy cudzoziemcy (w tym obywatele Polski). Powyższe ograniczenie nie dotyczy osób będących jednocześnie obywatelami Australii lub posiadaczami prawa stałego pobytu w Australii, jak również członkami ich najbliższych rodzin. Inne osoby mogą wjechać na terytorium Australii jedynie w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych przypadkach, po wcześniejszym uzyskaniu zgody australijskiej straży granicznej.
Osoby przyjeżdżające na terytorium Australii zobowiązane są do odbycia 14-dniowej płatnej kwarantanny w miejscu wyznaczonym przez władze australijskie.
Austria
Przyjazd do Austrii obywateli Polski możliwy jest bez ograniczeń związanych z zagrożeniem epidemicznym COVID-19, jeżeli następuje z państw uwzględnionych na liście krajów bezpiecznych. Dodatkowo osoba przyjeżdżająca do Austrii w okresie 10 dni poprzedzających przekroczenie granicy nie mogła przebywać w innym państwie niż uznanym za bezpieczne.
Wyjazdy za granicę - koronawirus
Belgia
Od 1 sierpnia każda osoba powracająca do Belgii z zagranicy lub pragnąca pozostać w Belgii dłużej niż 48 godzin jest zobowiązana wypełnić formularz identyfikacyjny (Passenger Locator Form).
Bośnia i Hercegowina
Od 16.07 możliwe są wjazdy turystyczne do BiH dla obywateli RP. Na granicy wymagane jest okazanie negatywnego testu na koronawirus SARS-CoV-2 typu PCR (tzw. test genetyczny, test molekularny, w formie wymazu) wykonanego w ciągu 48 h, licząc od daty wykonania testu. Zasada obowiązuje wszystkich bez względu na wiek, również dzieci i odnosi się do wjazdów na teren BiH, w tym do Medjugorje. Test można wykonać także w Chorwacji. Nie obowiązuje kwarantanna.
Bułgaria
Polacy oraz obywatele innych krajów UE wymienieni w rozporządzeniu Ministra Turystyki mogą wjeżdżać do Bułgarii w celach turystycznych. Nie podlegają oni także kwarantannie, chyba, że przylatują z następujących krajów: Belgia, Irlandia, Wielka Brytania, Włochy, Malta, Portugalia, Hiszpania i Szwecja (oraz spoza UE za wyjątkiem Serbii). Każda osoba przed wjazdem do Bułgarii otrzymuje deklarację w której podaje swoje dane kontaktowe podczas pobytu w Bułgarii oraz deklaruje, że nie jest osobą chorą. W deklaracji należy podać także kraj z którego się podróżuje przy czym wskazać należy wszystkie kraje przez które się przejeżdżało.
Podróże za granicę KORONAWIRUS. Wyjazdy zagraniczne - gdzie ...
Chorwacja
Nie ma ograniczeń związanych z wjazdem, ale Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Republiki Chorwacji, które nie są konieczne z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych zarażeń. Uwzględniając liczbę ludności i osób przebywających tymczasowo (turystycznie) w Chorwacji, poziom zarażeń w Chorwacji jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową.
Cypr
Władze cypryjskie określiły dwie kategorie państw (A i B), z których można podróżować na Cypr. Polska jest obecnie zakwalifikowana do kategorii B. Skład obu grup państw (A i B) jest na bieżąco modyfikowany w oparciu o kryteria stopnia zagrożenia epidemicznego i może w każdej chwili ulec zmianie.
Osoby podróżujące na Cypr z państw zaliczonych do kategorii B zobowiązane są do przedstawienia przed wejściem na pokład samolotu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa (PCR), wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przez podróżą.
Podróże zagraniczne w czasach pandemii koronawirusa
Czarnogóra
Od 1 lipca granice Czarnogóry są otwarte dla wszystkich rezydentów UE, bez ograniczeń, tj. nie są wymagane testy ani odbycie kwarantanny.
Czechy
Tranzyt, wjazd i wyjazd z Republiki Czeskiej nie podlega ograniczeniom, za wyjątkiem wyjazdów turystycznych do Czech, które nie są obecnie możliwe (hotele nie kwaterują turystów). Wjazd z Polski do Czech w celach innych niż turystyczne, odbywa się na dotychczasowych zasadach - bez dodatkowych obostrzeń, testowania czy kwarantanny.
Od 5 października w Czechach zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Od 22 października na terytorium całego kraju swobodę przemieszczania się ograniczono do miejsc niezbędnych tj. praca, dom, lekarz, zakupy pierwszej potrzeby, wprowadzono powszechny obowiązek noszenia maseczek i zakaz zgromadzeń (powyżej 2 osób). Pozostałe obiekty (np. szkoły, restauracje, sklepy inne niż spożywcze i drogerie, miejsca rekreacji) pozostają zamknięte do odwołania.
Dania
Możliwość wjazdu do Danii dla obywateli i rezydentów krajów Unii Europejskiej, Schengen i Wielkiej Brytanii zależy od tego, czy dany kraj znajduje się na liście krajów „otwartych” czy „zamkniętych”. Lista krajów „otwartych” i „zamkniętych” dostępna jest pod linkiem: https://coronasmitte.dk/en/entry-into-denmark/is-my-country-open-or-banned. Lista ta aktualizowana jest w każdy czwartek o godz. 16.00 i obowiązuje od kolejnej soboty, godz. 00:00.
Od soboty 17 października Polska została zakwalifikowana do krajów „zamkniętych”. Oznacza to, że z Polski do Danii można wjechać tylko z ważnego udokumentowanego powodu wjazdu.
Wyjazdy za granicę - koronawirus
Egipt
Od 1 września 2020 r. wszyscy podróżujący do Egiptu zobligowani są do okazania negatywnych wyników testów PCR na COVID-19, przetłumaczonych na język angielski lub język arabski. Badanie powinno być przeprowadzone w okresie 72 godzin przed planowanym wjazdem do Egiptu. Powyższe regulacje nie obejmują dzieci w wieku do 6 lat.
Turyści, których portem docelowym jest Hurghada, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taba, nie posiadający odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego negatywny wynik testu na koronawirusa, mogą odpłatnie wykonać test PCR na egipskim lotnisku, należy się jednak liczyć z izolacją do momentu uzyskania wyniku i kwarantanną w przypadku uzyskania wyniku pozytywnego (kwarantanna może być przedłużana aż do momentu uzyskania negatywnego testu na koronawirusa).
Estonia
Wszystkie osoby przyjeżdżające z Polski do Estonii obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. Oprócz Polski taki wymóg jest nałożony na kraje, w których współczynnik zachorowań (zachorowania w ciągu ostatnich 14 dni na 100.000 mieszkańców) wynosi powyżej 16. Wyjątkiem są Finlandia, Litwa i Łotwa, dla których współczynnik ten wynosi 25.
Finlandia
Od 5 października 2020 roku przy podróżach z Polski do Finlandii obowiązują ograniczenia dotyczące celów przyjazdu związane z pandemią koronawirusa. Podróżni muszą przedstawić stosowne uzasadnienie podróży. Może nim być np. powrót do miejsca zamieszkania w Finlandii, zatrudnienie, nauka/studia czy udział w wydarzeniach rodzinnych. Tranzyt do innego kraju UE/Schengen jest dozwolony. Wjazd w celach typowo turystycznych czy rekreacyjnych nie jest możliwy.
Przy wjeździe obowiązuje zalecenie 10-dniowej kwarantanny polegającej na dobrowolnej samoizolacji, która wyklucza uczęszczanie do pracy czy przedszkola lub szkoły podstawowej. Bliskie kontakty są dozwolone tylko z osobami z tego samego mieszkania/gospodarstwa domowego. Zalecane jest unikanie transportu publicznego, należy pozostać w domu.
Francja
Granice zewnętrzne UE oraz granice będące granicami wewnętrznymi strefy Schengen są otwarte. Dla osób przyjeżdzających spoza strefy Schengen wymagane jest okazanie deklaracji celu podróży według wzoru przygotowanego specjalnie dla osób wjeżdżających do Francji. Formularz deklaracji można pobrać ze strony francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Co do zasady osoby wjeżdżające na terytorium Francji z państw UE nie podlegają kwarantannie.
Grecja
Dla podróżujących liniami lotniczymi z Polski wjazd na terytorium Grecji dozwolony jest pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego na koronawirusa, wykonanego metodą PCR poprzez pobranie wymazu z ust lub nosa. Test powinien zostać przeprowadzony w ciągu ostatnich 72 godzin przed wjazdem do Grecji, w laboratorium rekomendowanym przez resort zdrowia kraju pochodzenia podróżującego lub kraju tranzytowego. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej. Obostrzenia dla podróżujących liniami lotniczymi z Polski obowiązują od 3.10.2020 r.
Pozostaje utrzymany bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojego pobytu na stronie internetowej dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji. Obowiązek ten dotyczy także dzieci.
Podróże zagraniczne w czasach pandemii koronawirusa
Hiszpania
Od 1 lipca wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską muszą poddać się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia.
Mierzenie temperatury będzie się odbywało w sposób rutynowy, poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe. Za gorączkę będzie uznawana temperatura 37,5 °C oraz wyższa.
Irlandia
Zgodnie z zaleceniami władz irlandzkich osoby przylatujące lub przypływające do Irlandii promem, w tym obywatele RP, powinny ograniczyć swoje przemieszczanie przez 14 dni. Nie ma obowiązku pozostania w Irlandii przez 14 dni, ale przez cały okres pobytu należy stosować się do zaleceń dotyczących zdrowia publicznego.
Ranking najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem. TOP 15 najlepsz...
Litwa
Od 28.09. 2020 roku do odwołania wszystkie osoby wjeżdżające na Litwę z Polski – zarówno obywatele Polski i Litwy jak i osoby legalnie przebywające w obu krajach – podlegają 14-dniowej, obowiązkowej izolacji z pewnymi wyjątkami. Od 2.10.br. nie ma już obowiązku wykonywania testów na COVID-19 przed przyjazdem na Litwę.
Łotwa
Każda osoba, bez względu na obywatelstwo, która w ciągu ostatnich 14 dni przed przyjazdem na Łotwę była w państwie, w którym odnotowano więcej niż na Łotwie przypadków COVID-19 na 100.000 mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni, po przyjeździe na Łotwę podlega obowiązkowi samoizolacji. Listę takich państw publikuje Łotewskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (SPKC) w każdy piątek popołudniu. Lista obowiązuje od soboty do kolejnego piątku do końca dnia. Można ją znaleźć pod poniższym adresem:
https://www.spkc.gov.lv/lv/valstu-saslimstibas-raditaji-ar-covid-19-0)
Niemcy
Od 24.10.2020 r. cała Polska jest uznana za obszar podwyższonego ryzyka. Dlatego przy podróży do Niemiec należy liczyć się z obowiązkiem wykonania testu na obecność koronawirusa oraz przebywania w kwarantannie.
Portugalia
Portugalia jest otwarta dla zagranicznych turystów ze Strefy Schengen. Portugalsko-hiszpańska granica lądowa została otwarta w dn. 1 lipca 2020 r.
Po przyjeździe do Portugalii nie obowiązuje kwarantanna. W Archipelagu Madery i Azorów wymagany jest test PT-PCR na Covid-19, w Portugalii kontynentalnej nie ma obowiązku testu.
Rosja
W związku z sytuacją epidemiologiczną w świetle obowiązujących przepisów obywatele RP nie mogą wjechać na terytorium Federacji Rosyjskiej. Zakaz wjazdu cudzoziemców obowiązuje do odwołania. Dotyczy on również osób posiadających zezwolenie na pobyt stały w Rosji, które w okresie pandemii opuściły terytorium FR.
Ranking TOP 10 wyjątkowych miejsc na górskie wycieczki: Mało...
Rumunia
Zgodnie ze stanem na 20.10.2020 r. Polska nie jest na liście krajów niebezpiecznych, tym samym osoby przybywające z Polski do Rumunii nie muszą odbywać 14-dniowej izolacji domowej/ kwarantanny.
Najnowsze listy krajów uznanych za niebezpieczne epidemicznie najnowsze listy publikowane są na stornie https://www.cnscbt.ro/index.php/liste-zone-afectate-covid-19.
Słowacja
Z dniem 1 października 2020 roku władze Republiki Słowackiej wprowadziły stan nadzwyczajny. Od 24 października 2020 roku na terytorium całego kraju obowiązują ograniczenia swobody przemieszczania się, które dotyczą również turystów.
Do czasu ogłoszenia nowych regulacji w zakresie zasad ruchu granicznego wjazd z Polski do Słowacji odbywa się na dotychczasowych zasadach (wszystkie przejścia graniczne są czynne, nie ma konieczności odbycia kwarantanny lub przedstawienia potwierdzenia uzyskania negatywnego wyniku testu na COVID-19).
Wyjazdy za granicę - koronawirus
Słowenia
Polska znalazła się ponownie na słoweńskiej zielonej liście krajów bezpiecznych epidemiologicznie. Oznacza to, że od 29 września 2020 wjazd obywateli RP do Słowenii odbywa się bez żadnych ograniczeń. Nie ma obowiązku kwarantanny i nie są wymagane testy na COVID-19.
Szwajcaria
Od 15 czerwca 2020 r. zniesione zostały ograniczenia wjazdowe do Szwajcarii dla obywateli państw członkowskich UE, EFTA oraz Wielkiej Brytanii, a także członków ich rodzin, niezależnie od ich obywatelstwa (posiadających obywatelstwo kraju trzeciego). Nie ma obowiązku kwarantanny.
Szwecja
Brak ograniczeń wjazdu i wyjazdu do/ze Szwecji dla obywateli UE, w tym dla obywateli RP. Ograniczenia wjazdu wyłącznie dla obywateli spoza EOG i Szwajcarii.
Brak wymaganej kwarantanny po przekroczeniu granicy Szwecji. Brak zakazów w podróżowaniu po terytorium Szwecji. Testy na COVID -19 nie są obligatoryjne i ich przeprowadzanie odbywa się na zasadach komercyjnych.
Stany Zjednoczone
od 16 lipca władze USA mogą rozpatrywać zasadność wjazdu pod kątem interesu narodowego (National Interest Exceptions) w stosunku do osób, które należą do kategorii osób wskazanych w Proklamacjach.
W myśl proklamacji Prezydenta USA cudzoziemcy, którzy w ciągu 14 dni przed przybyciem do USA przebywali w następujących krajach: Chiny, Iran, kraje Strefy Schengen (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Monako, San Marino, Watykan), Zjednoczone Królestwo (Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna) oraz Irlandia, mogą nie uzyskać prawa wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych pomimo spełnienia formalnych kryteriów.
Wielka Brytania
W dniu 1 października brytyjski rząd ogłosił, że ze względu na wzrastającą liczbę zachorowań na koronawirusa, Polska zostaje usunięta z listy tzw. "korytarzy podróży" od soboty, 3 października od godz. 4:00 rano. Oznacza to, że wszyscy przyjeżdzający do Anglii i Szkocji z Polski od 3 października będą podlegać obowiązkowi poddania się 14-dniowej samoizolacji w zadeklarowanym przez siebie miejscu.
Obowiązek kwarantanny obejmuje podróżnych przybywających wszystkimi środkami transportu: drogą lotniczą, drogą morską, pociągiem.
Węgry
Od dnia 1 września 2020 r. przywrócono tymczasowe kontrole na granicy Węgier i wprowadzono ograniczenia w podróżach nieoficjalnych (prywatnych).
Obcokrajowcy posiadający stały pobyt i członkowie ich rodzin oraz osoby posiadające dokumenty uprawniające do pobytu powyżej 90 dni, wydane przez węgierski urząd migracyjny traktowani są na równi z obywatelami węgierskimi. Przy wjeździe należy okazać dokumenty potwierdzające powyższe. Pozostali cudzoziemcy nie mogą wjechać na Węgry w ruchu osobowym w celu POBYTU.
Włochy
Od 3 czerwca br. zniesiono ograniczenia przy przekraczaniu granicy Włoch oraz przemieszczaniu się pomiędzy regionami dla osób przyjeżdżających z państw Unii Europejskiej, strefy Schengen i Wielkiej Brytanii.
Zniesiono również obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z państw Unii Europejskiej, strefy Schengen i Wielkiej Brytanii, pod warunkiem, że osoba nie przebywała w ciągu ostatnich 14 dni poza obszarem tych państw.
Źródło: gov.pl
Stroje kąpielowe z maseczkami. Modne komplety na plażę w sez...
- Piotr Żyła i Marcelina Ziętek. Ale piękna z nich para! Po sukcesie w Planicy były łzy
- Wisła Kraków. Skąd pochodzą wiślacy? [DRUŻYNA 2022]
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia MEMY
- Byli piłkarze Wisły zmienili kluby. Lucas, syn Clebera, jest w Grecji
- Przywódca Sharksów: Jak dojeżdżaliśmy kibiców Cracovii i Hutnika
- A gdyby piłkarze Cracovii byli... kobietami? Obejrzyj zdjęcia!
