Podsumowanie kampanii edukacyjno-informacyjnych w powiecie miechowskim

Materiał informacyjny Powiat Miechowski
Podsumowanie kampanii edukacyjno-informacyjnych: „Adaptacja do zmiany klimatu - Oszczędzaj wodę!”oraz „II Małopolski Dzień dla Klimatu” w powiecie miechowskim.

22 marca w Światowym Dniu Wody w Bibliotece Publicznej w Miechowie odbyły się warsztaty „Jak oszczędzać wodę?” Udział w nich wzięły dzieci z klas 3 ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2 w Miechowie. Spotkanie rozpoczęło się pogadanką dotyczącą jakości wody płynącej w miechowskich kranach, którą przeprowadził Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Miechowie Paweł Wilk. Następnie powiatowa doradczyni ds. klimatu i środowiska Marzena Wiejak przedstawiła prezentację „Jak oszczędzać wodę?” w domu, ogrodzie czy na zakupach. Zdobytą w trakcie wykładów wiedzą dzieci miały okazję popisać się podczas zajęć plastycznych poprowadzonych przez bibliotekarkę Anetę Roch. Na zakończenie każdy otrzymał w prezencie butelkę filtrującą wodę oraz jako ciekawostkę - orzechy piorące, które zawierają naturalną substancję myjącą i nie powodują zanieczyszczenia wody. Dodatkowo odbyły się zajęcia dotyczące oszczędzania wody w Przedszkolu „Smerfusie” w Miechowie. Marzena Wiejak opowiedziała przedszkolakom o znaczeniu wody w przyrodzie oraz o tym, jak zużywać jej mniej na co dzień. Na zakończenie dzieci otrzymały butelki filtrujące wodę.

Z kolei działania prowadzone podczas II Małopolskiego Dnia dla Klimatu miały za zadanie promować sadzenie drzew oraz ochronę owadów zapylających. Powiatowe Koło Pszczelarzy w Miechowie otrzymało ponad 500 sztuk sadzonek drzew owocowych starych odmian do wysadzenia w pasiekach, sadach czy ogrodach. Dodatkowo w Szkołach Podstawowych w Książu Małym i Tczycy zostały zorganizowane warsztaty pszczelarskie, których uczestnicy mieli okazję samodzielnie wykonać świece woskowe. Każdy z obecnych otrzymał słoiczek prawdziwego miodu, a szkoła drzewko owocowe – miododajną rajską jabłoń do posadzenia na terenie zielonym szkoły.

Wszystkie działania były okazją do wskazania problemu, jakim jest zmiana klimatu spowodowana intensywną działalnością człowieka. Adaptacja do tych zmian jest kluczowa dla zachowania równowagi naszej planety oraz dobrego stanu środowiska. Poprzez zmianę codziennych nawyków możemy wpływać na poprawę jakości powietrza, ograniczenie zużycia wody pitnej, energii czy zasobów. Każde działanie ma sens – warto oszczędzać wodę i sadzić drzewa – dla kolejnych pokoleń.

tekst
tekst

Projekt LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA/ LIFE19 IPC/PL/000005) jest dofinansowany z programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW. Artykuł przedstawia wyłącznie poglądy autorów, a Komisja Europejska i NFOŚiGW nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne wykorzystanie zawartych w nim informacji.

tekst

tekst

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska