Dla porównania, w grudniu 2016, pogłowie ukształtowało się na poziomie 11,1 mln sztuk. Czyli, pogłowie świń podskoczyło o 7,1%.
- Wzrost jest konsekwencją utrzymującej się w ostatnich kwartałach relatywnie wysokiej opłacalności produkcji trzody chlewnej - stwierdza Jakub Olipra, ekonomista z Credit Agricole.
Sprawdź również:**Masz świnie? Masz obowiązki - zaostrzone zasady bioasekuracji od 28 lutego**
Wzrost wystąpił dla większości grup, w tym: świń na ubój (tuczników) o 11,4% warchlaków o 10,7 %, i populacji trzody chlewnej na chów o wadze 50 kg i więcej o 5,7%. Odnotowano spadek pogłowia prosiąt o 3,1 %.
W strukturze stada świń największy udział stanowi pogłowie tuczników (40%) - informuje GUS.
- Silny wzrost pogłowia trzody chlewnej ma szeroki zakres geograficzny i obserwowany jest również wśród pozostałych największych producentów wieprzowiny - opisuje Olipra. - Wstępne dane Eurostatu wskazują, że w grudniu ub. r. wzrost pogłowia świń odnotowano m.in. w Danii, Hiszpanii, Francji oraz Niemczech. Rosnące pogłowie trzody chlewnej wśród jej największych unijnych producentów przy jednoczesnym osłabieniu światowego popytu na wieprzowinę, w szczególności w Chinach stanowi wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym unijny rynek wieprzowiny w III kw. 2017 wszedł w spadkową fazę cyklu.
Prognozy? W przyszłych miesiącach ceny skupu podskoczą. Ale, wzrost będzie miał charakter sezonowy.
- Cena kształtować się będzie w naszej ocenie poniżej poziomów z analogicznego okresu 2017 - dodaje ekonomista.
Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas
W grudniu 2017 za kg żywca wieprzowego płacono rolnikom 4,91 zł w skupie, a na targowiskach 5,01 zł. To odpowiednio o 2,4 % mniej i o 1% więcej niż w grudniu 2016.
Źródła: Główny Urząd Statystyczny, Credit Agricole