Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb prof. Andrzeja Białkiewicza. Tłumy żegnały rektora Politechniki Krakowskiej

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Uroczystości pogrzebowe prof. Andrzeja Białkiewicza
Uroczystości pogrzebowe prof. Andrzeja Białkiewicza Wojciech Matusik
W samo południe, w Bazylice Mariackiej w Krakowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe prof. Andrzeja Białkiewicza, rektora Politechniki Krakowskiej. W mszy żałobnej, której przewodniczył abp. Marek Jędraszewski, uczestniczyły setki osób, w tym rodzina zmarłego, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz liczne delegacje uczelni z całej Polski ze społecznością Politechniki Krakowskiej na czele.

Pogrzeb prof. Andrzeja Białkiewicza, rektora Politechniki Krakowskiej

W Bazylice Mariackiej w Krakowie odbyło się ostatnie pożegnanie zmarłego 22 marca rektora Politechniki Krakowskiej, prof. Andrzeja Białkiewicza. Mszę żałobną poprzedziło modlitewne czuwanie przy trumnie zmarłego. Przez trzy dni, w budynku głównym PK przy ul. Warszawskiej 24 - na I piętrze, przy gabinecie śp. rektora prof. Andrzeja Białkiewicza wystawiono również księgę kondolencyjną do której krakowianie licznie się wpisywali.

W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, liczne delegacje uczelni z całej Polski, przedstawiciele branżowych organizacji inżynierskich, akademickich i architektonicznych oraz rodzina śp. rektora, a także społeczność Politechniki Krakowskiej. Swój udział zapowiedzieli też m.in. minister Piotr Ćwik z Kancelarii Prezydenta RP, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Arkadiusz Mężyk.

W pierwszej kolejności zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, minister Piotr Ćwik odczytał w imieniu Prezydenta RP list skierowany do uczestników uroczystości pogrzebowych.

Prof. Andrzej Białkiewicz pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

"To bardzo bolesna strata dla uczelni, która utraciła oddanego sobie całym sercem zwierzchnika, skutecznie zabiegającego o jej rozwój, pozycję i prestiż. A zarazem wybitnego wychowanka, który związany był ze swoją Alma Mater przez pół wieku(...). Był człowiekiem o niezwykle szerokich horyzontach i głębokiej wrażliwości na piękno i naturę. Jako rektor ukierunkował działanie uczelni na rozwój idący w parze z przyjaznością wobec środowiska i ludzi. Działalność naukową łączył z zaangażowaniem na rzecz odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych, zrównoważonego rozwoju i transformacji w kierunku zielonej gospodarki. Chętnie dzielił się swoją ekspercką wiedza uczestnicząc w pracach powołanej przeze mnie Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych, a także w Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Krakowa(...). Panie profesorze w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej uroczyście dziękuje dziś za wszystkie pańskie zasługi." - napisał Prezydent RP Andrzej Duda.

Postanowieniem Prezydenta RP, prof. Andrzej Białkiewicz został również pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w pracy naukowo badawczej i dydaktycznej oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz dziedzictwa narodowego". Odznaczenie z rąk ministra Piotra Ćwika i wojewody małopolskiego Łukasza Kmity wręczono małżonce zmarłego p. Marii Żychowskiej.

Nawiązując do liturgii Słowa, abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że „bojący się Pana” to ludzie żyjący w prawdzie i przeniknięci pokorą, którzy z ufnością zwracają się do Najwyższego upatrując dla siebie szczęście przede wszystkim w Jego miłosierdziu.

Mówiąc o śp. prof. Andrzeju Białkiewiczu metropolita nazwał go „człowiekiem prawdy” i „człowiekiem wolnym wewnętrznie”.

– Swoim spojrzeniem pełnym humanizmu i dobroci obejmował wszystko – i drugiego człowieka, i swoich współpracowników, i swoich uczniów i studentów, ale także piękno świata, którym umiał się zachwycić, jak również piękno tego wszystkiego, co wychodzi z serc i umysłów ludzkich, a które może przyjąć kształt wspaniałych zabytków tworzących polską i światową kulturę – mówił arcybiskup wskazując na prace prof. Białkiewicza na Jasnej Górze i krakowskiej Skałce, a także jego osobiste projekty architektoniczne.

– Jego wolność, oparta na prawdzie, była przez niego nieustannie zdobywana, bo wolność trzeba ciągle zdobywać i nigdy nie posiada się jej aż do końca – podkreślał metropolita dodając, że prof. Białkiewicz szedł wiernie za prawdą, którą jest Chrystus, w którego uwierzył już jako małe dziecko, dzięki swym najbliższym.

Prof. Andrzej Białkiewicz spoczął na Cmentarzu Rakowickim.

Prof. Andrzej Białkiewicz. Pół wieku na Politechnice Krakowskiej

Andrzej Białkiewicz z uczelnią był związany przez blisko 50 lat, od czasu, gdy studiował tutaj architekturę. Funkcję rektora sprawował od września 2020 roku. Wcześniej był prorektorem Politechniki dwóch kadencji i wieloletnim kierownikiem Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury PK. Pracę naukową i dydaktyczną łączył z praktyką architektoniczną.

Prof. Andrzej Białkiewicz urodził się 13 czerwca 1954 r. w Czeladzi. W 1978 roku ukończył studia na Wydziale Architektury PK, po czym rozpoczął pracę w Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na tym wydziale. Kierował nim w latach 2011-2020. W 1987 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych na podstawie rozprawy poświęconej architekturze okresu międzywojennego i zagadnieniom konserwatorskim. Dysertacja stanowiła punkt wyjścia do dalszych prac badawczych i nawiązania międzynarodowych kontaktów naukowych. W 2005 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych na podstawie pracy pt. "Rola rysunku w warsztacie architekta. Szkoła krakowska w kontekście dokonań wybranych uczelni europejskich i polskich". Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w 2018 roku. Jego książka profesorska poświęcona była zmianom użytkowania obiektów sakralnych ("Adaptive Reuse of Sacred Buildings"). 8 lipca 2020 roku prof. Białkiewicz został wybrany na rektora Politechniki Krakowskiej. Objął funkcję 1 września 2020 roku. Wcześniej - w latach 2012-2020 - był prorektorem uczelni do spraw ogólnych, odpowiedzialnym m.in. za inwestycje, rozwój infrastruktury badawczej i dydaktycznej oraz współpracę z otoczeniem samorządowym i gospodarczym.

Prof. Andrzej Białkiewicz. Wybitny architekt i naukowiec

Główne obszary zainteresowań badawczych prof. Białkiewicza dotyczyły teorii architektury współczesnej, a zwłaszcza architektury modernistycznej, roli rysunku w działalności architektów, zachowania dziedzictwa architektonicznego, procesów nadawania zabytkom architektury współczesnych funkcji, w tym zjawiska desakralizacji obiektów zabytkowych. Był autorem lub współautorem ok. 140 publikacji naukowych w czasopismach krajowych i międzynarodowych oraz trzech monografii.

Prof. Białkiewicz miał wiele pasji - interesował się historią motoryzacji, uczestniczył w zlotach i rajdach zabytkowych pojazdów, był znawcą muzyki klasycznej, swoje prace rysunkowe prezentował na wystawach autorskich i zbiorowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska