Podczas pogrzebu Józefa Dudę żegnała pogrążona w smutku rodzina: żona, synowie, synowe, wnuczęta. W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyli także: przyjaciele, sąsiedzi, znajomi, koledzy wśród nich władze z samorządu miasta i gminy Wieliczka oraz powiatu wielickiego i województwa małopolskiego, a także przedstawiciele sołectw i instytucji gminnych oraz koledzy z uczelni - AGH oraz przyjaciele z lokalnych organizacji w tym Stowarzyszenia "Klub Przyjaciół Wieliczki".
Wieliccy samorządowcy oddali honor Józefowi Dudzie biorąc trumnę z jego ciałem na ramiona podczas wyprowadzenia z kościoła. W ten sposób towarzyszyli mu w ostatniej drodze: burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, wiceburmistrz Piotr Krupa, przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Luraniec i sekretarz gminy Adam Panuś.
Gospodarz zatroskany o rodzinę i samorząd
Mszę pogrzebową w kościele pw. Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich odprawił proboszcz tutejszej parafii ks. Milan Michalak. Kazanie wygłosił ks. kanonik Jan Leśniak, proboszcz z Bukowiny Tatrzańskiej, przyjaciel zmarłego burmistrza. Podkreślał, że pogrzeb dla każdego człowieka - niezależnie od światopoglądu, wyznania, statusu społecznego, wieku, pochodzenia i kultury, zajmowanego stanowiska - jest momentem zadumy i refleksji nad sensem życia. Kapłan mówił chorobie i cierpieniu swojego przyjaciela Józefa, ale także o jego życiu i zatroskaniu o rodzinę oraz o samorząd, o Wieliczkę.
- Ktoś mi powiedział, że był on zawsze bardziej gospodarzem niż politykiem - podkreślał ks. Jan Leśniak, który za czasów burmistrzowania Józefa Dudy był kapłanem w podwielickich parafiach Sierczy i Strumianach.
Wielki przez niezwykłą skromność
Na uroczystości pogrzebowe prof. Józefa Dudę przybyli koledzy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, na której był wykładowcą. W imieniu władz uczelni zmarłego żegnał prof. Krzysztof Oprzędkiewicz, kierownik Katedry Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH.
Na tej uczelni Duda zdobył wykształcenie i wszystkie swoje stopnie naukowe, w 2019 roku ostatni tytułu profesora AGH. Przez lata zajmował się pracą w samorządzie, ale na uczelnię wrócił w 2008 roku i do końca życia był z nią związany. Ostatni raz był na uczelni dwa tygodnie temu.
- Zajmował się bardzo wymagającą i trudną dziedziną teorii sterowania, którą była teoria systemów dynamicznych... Pracował również nad analizą funkcjonalnej matematyki. Pracę dydaktyczną - zajęcia ze studentami prowadził z takich przedmiotów, które były zbliżone do tego czym się zajmował w pracy naukowej. Studenci pamiętają profesora jako bardzo dobrego nauczyciela akademickiego, a ci którzy mieli przyjemność z nim współpracować pamiętają go jako człowieka skłonnego do pomocy innym, cichego i pracowitego. Dał się poznać jako niezwykle skromny i dobry człowiek. Jeśli skromność jest miarą wielkości, to pan profesor takim wielkim człowiekiem na pewno był – powiedział prof. Krzysztof Oprzędkiewicz z AGH.
Zaangażowanie i upór dla powiatu
Do pożegnań byłego burmistrza dołączyła także wicewojewoda Elżbieta Achinger, mieszkanka Wieliczki. Przyjechała z listem pożegnalnym od wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara. Wspominała także własne kontakty samorządowe z Józefem Dudą. Przypominała, że to on uczył ją jak być samorządowcem prawdziwym, wrażliwym i otwartym na potrzeby innych.
Słowa uznania dla działań Dudy wygłosił także Adam Kociołek, starosta wielicki. Mówił o jego zasługach dla powiatu wspominając tworzenie tego samorządu z końcem lat 90-tych ubiegłego wieku.
- Spędziliśmy dziesiątki godzin rozmawiając o tym, by przywrócić powiat wielicki. Gdyby nie postawa Józefa, jego zaangażowanie, a wręcz upór, myślę, że powiat wielicki dzisiaj by nie funkcjonował. Wkład w stworzenie i rozwój wielickiego samorządu powiatowego jest nieoceniony – mówił Adam Kociołek.
Smutek będzie długim pożegnaniem
Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł wspomniał sytuację sprzed kilku miesięcy z września 2023 r., gdy Józefowi Dudzie nadawano tytuł Honorowego Obywatela Wieliczki.
- Miał wówczas taką siłę, że mógł z nami porozmawiać, każdy mógł zamienić z nim słowo. On jakby na ten czas... wyzdrowiał. Wydaje się, że przez ostanie miesiące przygotowywał nas na tę dzisiejszą chwilę. Wtedy żegnaliśmy się z nim, albo inaczej on żegnał się z nami. A my w tym smutku będziemy żegnać się z tobą jeszcze bardzo długo, będziemy wspominać co zrobiłeś, bo jak każdy z nas zamknie oczy to widzi twoje dzieła. Wtedy we wrześniu wszyscy wiedzieliśmy jeszcze jedno - to jak ważna była dla Ciebie rodzina, radość z synów, wnucząt. Jak ważna była uczelnia, ten wysiłek, no i samorząd który w pewnym sensie stał się twoją rodziną. Żegnany Cię dziś, samorządowcy z kraju i zagranicy, żegnamy przyjaciela, przyjaciela mieszkańców. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie... - mówił burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.
Samorządowcy wieliccy planują dodatkową mszę św. żałobną za śp. Józefa Dudę. Odbędzie się we wtorek, 6 lutego 2024 r. o godz. 15 w kościele św. Klemensa w Wieliczce.
Społecznik, samorządowiec, naukowiec
Prof. AGH hab. inż. Józef Duda wiele swojego życie poświęcił na prace dla społeczności lokalnej i na edukację młodych ludzi.
Wykształcenie zdobył na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, w 1985 r. zdobył stopień naukowy doktora i rozpoczął pracę jako adiunkt w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie.
Potem poświęcił się służbie publicznej. Tworzył podwaliny wielickiego samorządu terytorialnego po upadku komunizmu. W pierwszych wyborach samorządowych w maju 1990 r., został radnym miejskim. Na pierwszej sesji w czerwca 1990 r. wybrano go przewodniczącym Rady Miejskiej w Wieliczce. A we wrześniu 1992 r. został burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka i pełnił tę funkcje ponad 14 lat do grudnia 2006 r.
W latach 2010-2018 był radnym Rady Powiatu Wielickiego, w której pełnił funkcję przewodniczącego i wiceprzewodniczącego.
W 2008 r. wrócił na AGH jako wykładowca na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Tam zwieńczył swoją karierę naukową, uzyskując w 2019 roku tytułu profesora AGH. Był też honorowym członkiem Stowarzyszenia "Klub Przyjaciół Wieliczki", należał do niego od 1997 r.
We wrześniu 2023 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka.
Niezwykły pogrzeb ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, znaneg...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Polacy się starzeją
