Wiktor Pental urodził się 18 stycznia 1920 roku we wsi Woroniszki na Ziemi Nowogródzkiej, ale przez większość życia mieszkał w Nowej Hucie.
Fotografowaniem zainteresował się już podczas nauki w gimnazjum, kiedy pożyczał aparaty swoich kolegów szkolnych i robił zdjęcia na wycieczkach oraz zjazdach harcerskich.
W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, za co w 1950 r. został skazany na rok więzienia jako wróg Polski Ludowej. W krakowskim więzieniu odsiedział siedem miesięcy.
Po wyjściu z aresztu znalazł ulotkę, która zachęcała do pracy przy budowie Nowej Huty. Jako budowniczy nowej dzielnicy Krakowa, utrwalił na kliszach jej początki i pierwszych mieszkańców.
Zdaniem znawców fotografii, zdjęcia Wiktora Pentala można porównać z dorobkiem największych klasyków światowej fotografii reportażowej. Prezentowane były nie tylko w Krakowie, ale też w Warszawie, a następnie, staraniem krakowskiej Fundacji Imago Mundi, pokazano je m.in. na festiwalu Noorderlicht w Holandii (2008), FotoFest w Wielkiej Brytanii (2011), Fotofestiwalu w Łodzi (2012) oraz w ramach PARIS PHOTO w 2012r.,
Prace Wiktora Pentala znalazły się w prestiżowych kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych na całym świecie.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+