Prezentowana w Muzeum wystawa "To wszystko da się zrealizować", jest opowieścią o życiu i twórczości Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz-Wajdy. Składa się na nią siedem rozdziałów, które przedstawiają historię wspólnego życia oraz aktywności artystycznej małżeństwa. Zgromadzone zbiory przybliżają zarówno ich twórczość teatralną i filmową, jak i prowadzoną przez nich działalność społeczną. Świadczą również o wspólnej fascynacji Japonią oraz dokumentują powstanie Muzeum Manggha.
Wystawę "To wszystko da się zrealizować" zorganizowano z okazji 30-lecia powstania Muzeum. Towarzyszą jej - zorganizowane wspólnie przez Muzeum i Kino Pod Baranami - pokazy wybranych filmów Andrzeja Wajdy pod hasłem "To wszystko warto zobaczyć". W środę, 5 lutego o godz. 18, będzie można zobaczyć film "Brzezina" - kameralną, poruszającą historia o miłości, śmierci i samotności, opartą na noweli Jarosława Iwaszkiewicza.
Lata dwudzieste. Młody pianista Stanisław (Olgierd Łukaszewicz), ciężko chory na gruźlicę, przyjeżdża do leśniczówki swojego brata Bolesława (Daniel Olbrychski), któremu niedawno zmarła młoda żona. Pogrążony w smutku, okazuje obojętność swojej siedmioletniej córeczce i wciąż chodzi na mogiłę żony Barbary, pochowanej w brzozowym lasku nieopodal domu. Hałaśliwa wesołość brata drażni Bolesława. Nie potrafi zrozumieć, że pod tą ostentacyjną pogodą kryje się lęk przed śmiercią.
Tworząc "Brzezinę", Wajda czerpał inspirację z polskiego malarstwa. W filmie pojawiają się sceny stylizowane na płótna Jacka Malczewskiego, a filmowe kadry wyglądają niczym ożywione obrazy. W dziele dostrzec można również nawiązania do twórczości innych polskich mistrzów, takich jak Aleksander Gierymski i Stanisław Wyspiański. "Brzezina" w piękny sposób skłania do zadumy nad śmiercią i nieuchronnością przemijania. W rolach głównych występują Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski i Emilia Krakowska.
Prelekcję przed seansem w środę, 5 lutego, o godz. 18 wygłosi filmoznawczyni i dziennikarka, Joanna Najbor.
Joanna Najbor regularnie publikuje teksty o kinie na łamach serwisu Vogue.pl, miesięcznika "Kino" i portalu Filmweb. Współpracuje również z internetowym "Czasem Kultury", serwisem Popmoderna.pl i Moodaily. Laureatka Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka (2023) i nagrody II stopnia w V Konkursie im. Profesor Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej. Absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UJ. Grywa na wiolonczeli. Pochodzi z Zakopanego.
