
Polacy „lubią” mieć gotówkę w portfelu i szybko z tego nie zrezygnują. Aż 80% respondentów nosi fizyczny pieniądz przy sobie. Na co dzień ankietowani noszą ze sobą w portfelu kwotę powyżej 100 zł (26%) lub sumę w przedziale 51-100 zł (25%).

Ekspert: Pomimo tego, że planowane limity dotyczą większych kwot to i tak w znaczący sposób mogą wpłynąć na nasz komfort dokonywania transakcji. Z wprowadzenia zmian nie zrezygnowano mimo, że według naszych badań dla ponad 30% Polaków gotówka jest preferowaną formą płatności.

Ekspert: Transakcje dokonywane za pomocą fizycznego pieniądza są krytycznym elementem infrastruktury płatniczej kraju. Chronią nie tylko przed cyberzagrożeniami, ale również przed gwałtownymi ruchami np. organizacji kartowych. Kolejnym argumentem „za” pozostawieniem gotówki w obiegu jest również niezależność samych konsumentów, która w ostatnim czasie nabrała na znaczeniu.

Ekspert: Jedną rzeczą są przyzwyczajenia konsumentów. których część z różnych względów preferuje gotówkę – inną, jeszcze ważniejszą, są potencjalne ryzyka wynikające z ograniczeń obrotu gotówkowego. Odnoszą się one zarówno do ochrony prywatności konsumentów, jak i bezpieczeństwa kraju.