Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja odbierze prawo jazdy nie tylko pijanym kierowcom

Marcin Karkosza
Marcin Karkosza
W majowy weekend w trakcie kontroli na drogach małopolska policja złapała na gorącym uczynku 220 nietrzeźwych kierowców.
W majowy weekend w trakcie kontroli na drogach małopolska policja złapała na gorącym uczynku 220 nietrzeźwych kierowców. Fot.Janusz Wójtowicz
Rząd planuje zaostrzyć kary dla kierowców łamiących prawo. Umożliwić ma to nowelizacja przepisów kodeksu karnego. Zgodnie z zasadą "zero tolerancji", którą na początku roku polecił stosować komendant główny policji, już teraz lekkomyślni kierowcy coraz częściej tracą prawo jazdy.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni małopolscy policjanci zatrzymali ten dokument 118 kierowcom. Podinspektor Krzysztof Dymura, zastępca naczelnika małopolskiej drogówki, przyznaje, że w ostatnim czasie jest coraz więcej takich przypadków: - Funkcjonariusze zabierają prawo jazdy kierowcom, którzy powodują zagrożenie na drodze. Szczególnie chcemy chronić pieszych i rowerzystów - tłumaczy policjant.

Kierowcy często nie zdają sobie sprawy, że policjant może zatrzymać prawo jazdy np. za nadmierne przekroczenie dozwolonej prędkości, z powodu wyprzedzania na podwójnej linii ciągłej lub na skrzyżowaniu.

Decyzja o tym, czy prawo jazdy zostanie odebrane i na jak długi czas, należy do sądu. Ten ma na jej podjęcie dwa tygodnie od momentu przekazania materiałów przez policję.

To dopiero początek wielkich zmian, jakie czekają kierowców. Surowsze kary przewiduje tzw. projekt dużej nowelizacji kodeksu karnego, przyjęty przez rząd 8 maja br. Zmiany przepisów mają przede wszystkim pomóc w walce z pijanymi kierowcami, którą premier zapowiedział na początku stycznia.

Jeżeli zmiany wejdą w życie, łatwiej niż dotychczas będzie można stracić prawo jazdy. Nawet dożywotnio (szczegóły w ramce obok).
Dzisiaj odbędzie się posiedzenie komisji kodyfikacyjnej, która ma zaopiniować plany nowych przepisów. Już wiadomo jednak, że mogą pojawić się w nich drobne korekty.

Dyskusyjnym elementem nowelizacji jest m.in. odebranie prawa jazdy na stałe. - Jeśli kierowcy zostanie odebrane prawo jazdy dożywotnio, nie dochodzi w ogóle do tzw. zatarcia skazania - mówi prof. Andrzej Zoll, członek komisji. - To sytuacja, w której już zawsze wiadomo, że ktoś popełnił kiedyś przestępstwo. Szukamy więc skutecznego rozwiązania, które powstrzyma plagę pijanych kierowców, ale jednocześnie będzie zgodne z konstytucją - dodaje Zoll.

Insp. Krzysztof Dymura uważa, że zaostrzenie przepisów to dobry pomysł: - Mandat w wysokości 500 zł, który możemy przyznać kierowcom jadącym bez uprawnień, nie odstrasza od wsiadania za kierownicę. Być może traktowanie tego i podobnych zachowań jako przestępstwa będzie skuteczniejsze.

Statystyki są niepokojące. Tylko podczas jednodniowej akcji w Małopolsce, przeprowadzonej przez policję w ostatni piątek, ujawniono 110 nietrzeźwych kierowców. Przez cały długi weekend było ich 220.

Planowane zmiany
Kierowca, który pierwszy raz prowadził samochód po alkoholu, będzie obowiązkowo pozbawiony prawa jazdy na czas od 3 do 15 lat. Będzie także musiał zapłacić 5 tys. złotych.

Jeżeli zostanie złapany po raz drugi na jeździe pod wpływem alkoholu - straci prawo jazdy dożywotnio.

Taka sama kara będzie go czekać, jeżeli pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek, a poszkodowany umrze lub zostanie trwale okaleczony.

Za przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h prawo jazdy będzie mogło zostać zatrzymane na 3 miesiące.

Na 3 miesiące stracimy dokumenty, jeżeli kierowca będzie przewoził zbyt dużą liczbę osób.

WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CZY JESTEŚ PRAWDZIWYM KRAKUSEM?"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska