29-latek z gminy Kęt usłyszał zarzut znęcania się nad żoną
Do zdarzenia doszło w miniony wtorek, 12 marca. Operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące awantury domowej, do której doszło w jednym z domów jednorodzinnych na terenie gminy Kęty.
- W trakcie czynności na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że 29-latek uderzył swoją 24 – letnią żonę, a następnie uciekł. Wszczęto jego poszukiwania. Mężczyznę szybko odnaleziono u rodziny - informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
Został osadzony w pomieszczeniach dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Następnie sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego z komisariatu Policji.
- Na podstawie zebranych dowodów przedstawili podejrzanemu zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad żoną. Do aktów przemocy miało dochodzić od dwóch lat. Mając na względzie bezpieczeństwo pokrzywdzonej funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych - dodaje policjantka.
Napastnik z Kęt z nakazem opuszczenia domu
Następnego dnia 29 – latek został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał zarzuty prokuratorskie oraz postanowienie o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.
Podejrzany został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.
- Pokrzywdzona została objęta procedurą Niebieska Karta, dzięki której uzyska pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, natomiast sprawca został objęty nadzorem dzielnicowego. Za przestępstwo znęcania grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat - informuje oficer prasowy oświęcimskiej komendy.
Nie czekaj. Przerwij przemoc
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.
Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. W pilnych przypadkach należy dzwonić pod numer alarmowy 112.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim dziesięć lat temu w Google Street Wiev. Zobaczcie zdjęcia
- Takiej imprezy w Oświęcimiu jeszcze nie było! Przyciągnęła tłumy miłośników. Zdjęcia
- Obwodnica Oświęcimia do S1 rośnie w oczach. Tak wygląda po 16 miesiącach inwestycji!
- Oświęcim. Bieg Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024. WIDEO
- Oświęcim. Bieg Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024. WIDEO
- Wkręceni w teatr. W Grupie Teatralnej Niezależna w Chełmku spełniają marzenia
