Sąd Okręgowy w Krakowie, oprócz kary dożywocie orzekł wobec Ingebrigta G. także środek zabezpieczający w postaci terapii oraz nawiązki po 200 tys. zł dla dziecka i ojca pokrzywdzonej.
Mężczyzna może się ubiegać o prawo do odbywania kary więzienia w Norwegii, gdzie nie ma kary dożywocia, a maksymalna kara więzienia to 21 lat (w przypadku terroryzmu - 30 lat) i taki okres trafił by do więzienia.
Wyrok na razie nie jest prawomocny. Dopiero po uprawomocnieniu się wyroku może złożyć wniosek o odbywanie kary w Norwegii.
Zabójstwo Pameli wstrząsnęło Oświęcimiem
Zbrodnia wyszła na jaw 5 listopada 2022 roku po południu. Martwą 26-latkę znalazł w mieszkaniu w Oświęcimiu jej ojciec. Na miejscu nie było 5-letniej Mii, córki Pameli i Ingebrigta. Od razu o zbrodnię podejrzewany był były partner kobiety.
Norweg kilka dni wcześniej przyjechał do Oświęcimia, zobaczyć się z córką. 26-latka już trzy lata wcześniej opuściła partnera i zabrała Mię do Polski. Norweg nie mieszkał w Polsce, ale utrzymywał z kontakt z byłą partnerką i córką, choć miał ograniczone prawa rodzicielskie. W Norwegii miał nową partnerkę.
Policja od razu rozpoczęła pościg za mężczyzną. Za dzieckiem został wydany Child Alert. Po kilku godzinach Norwega zatrzymali duńscy funkcjonariusze na autostradzie w Kopenhadze. Na tylnym siedzeniu samochodu była Mia.
Norweg został zatrzymany a dziewczynka, cała i zdrowa została przekazana pod opiekę duńskich służb socjalnych, a następnie pod opiekę dziadka, mieszkającego w Oświęcimiu.
Podejrzany częściowo przyznał się do winy
Wobec mężczyzny podejrzanego o zabójstwo i uprowadzenie dziecka, została wszczęta procedura ekstradycyjna w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania. 29 grudnia 2022 roku w godzinach wieczornych Norweg został przetransportowany drogą lotniczą przez policjantów z Wydziału Konwojowego Biura Prewencji KGP i przekazany najpierw policjantom z Komendy Stołecznej Policji w celu osadzenia w areszcie, a później funkcjonariuszom Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i osadzony w areszcie śledczym.
3 stycznia 2023 roku w Prokuraturze Rejonowej w Oświęcimiu usłyszał zarzuty zabójstwa oraz uprowadzenia dziewczynki. Podejrzany częściowo przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia. Tego samego dnia został przeprowadzony eksperyment procesowy w postaci wizji lokalnej w miejscu popełnienia przestępstwa. Kolejnego dnia Sąd Okręgowy w Krakowie przedłużył podejrzanemu areszt.
Proces Norwega oskarżonego o zabójstwo Polski
Proces przed Sądem Okręgowym w Krakowie rozpoczął się w grudniu 2023 roku. Sąd od razu wyłączył jawność procesu w całości ze względu na dobro dziecka. Z aktu oskarżenia można było się jednak wiele dowiedzieć.
Światło na zbrodnię rzucił akt oskarżenia
Wnioski płynące z obserwacji sądowo-psychiatrycznej były jednoznaczne: oskarżony miał w chwili popełnienia obydwu czynów zachowaną zdolność rozpoznania ich znaczenia, może uczestniczyć w postępowaniu sądowym.
Głównym tłem morderstwa były relacje osobiste, jakie panowały w przeszłości i bezpośrednio przed zdarzeniem między oskarżonym a pokrzywdzoną. Miało dojść do kłótni. Po tym Norweg zadał jej wiele ciosów nożem.
